Například nový lídr olešnické KSČM Radek Novotný si myslí, že propad pracovních míst ve městě je katastrofální. „Za posledních pětadvacet let se počet lidí pracujících v Olešnici snížil o neuvěřitelných sedm set. Mladí lidé tak musejí utíkat za prací jinam. Nové vedení radnice by se mělo zaměřit na to, jak zaměstnanost zvyšovat," uvedl Novotný. Důležité podle něj bude vymyslet, jak motivovat podnikatele.

Z nemožnosti nabídnout práci více lidem je nešťastná majitelka tamního Moraviafloru Marie Synková. „Naše společnost kdysi zaměstnávala přes sto lidí a dnes dává práci jen třem. O spoustu zakázek nás připravila levná konkurence z Číny," vysvětlila Synková.

Město ale podle ní může její firmě pomoci. „Máme dlouholetou tradici a k Olešnici neodmyslitelně patříme. Žádala jsem radnici, aby nás zdarma podpořila v cestovním ruchu, což by nás mohlo zviditelnit. Ale setkala jsem se s nezájmem. Uvítala bych, kdyby se nové vedení města k tomu postavilo jinak," sdělila Synková.

Připomínky na malý počet pracovních míst častěji slýchává i starosta Olešnice Zdeněk Peša. „Je však třeba říci, že Olešnice má na počet lidí vyjíždějících za prací výrazně více pracovních míst přímo v katastru. A naopak, pracuje u nás řada lidí z okolních obcí. Radnice může toto prostředí ovlivnit nepřímo i přímo. Nepřímo to udělala u největšího zaměstnavatele Mlékárny Olešnice. Změna územního plánu napomohla k výstavbě haly, která umožnila rozšíření výroby," vysvětlil Peša.

Vedení města také nabízí obyvatelům, kteří jsou na úřadě práce, možnost přivýdělku na veřejně prospěšných pracích.

Poničené cesty

Podle lídra Spolku přátel Olešnice Davida Marečka je největším bolákem Olešnice stav cesty na Moravské straně. „Směrem od kulturního domu ke ski areálu je značně opotřebovaná. Určitě bude potřeba najít v rozpočtu peníze na její opravu. A v Rovečínské ulici chybí chodník, je tam přitom velmi silný provoz," zdůraznil Mareček.Pro zvětšení klikněte.

Podobně přemýšlí i lídr Občanů města Olešnice Jakub Slavíček. „Bude potřeba zvýšit bezpečnost provozu a také vylepšit dopravní značení," řekl Slavíček.

Navzdory tomu jsou ale lidé se současným vedením města spokojení. „Starosta udělal velký kus práce, pro Olešnici sehnal spoustu dotací. Máme nový dům chráněného bydlení, tenisové kurty, dětská hřiště nebo novou hasičskou zbrojnici. Co mi však chybí, jsou koše na psí výkaly," podělila se o svůj názor devětačtyřicetiletá Irena Svobodová.

Dvaadvacetiletý Vojtěch Mistr je rád, že vedení města nechalo brzy po ničivých povodních v roce 2002 nad Olešnicí vybudovat pět hrází za pětačtyřicet milionů korun. „Od loňska jsou navíc na vodních tocích nainstalována speciální čidla, která nás varují před povodněmi. V případě nebezpečí vyšlou poplašnou zprávu do rozhlasu. Snad se už taková katastrofa jako před dvanácti lety nebude opakovat," věří Mistr.

Podle Peši ale nebezpečí povodní není zcela zažehnáno. „Žádná protipovodňová opatření nikdy nebudou dostačující. U Nyklovického potoka nemůžeme nechat prohloubit a rozšířit koryto, protože nejsme jeho vlastníky. Intenzivně jsme o tom jednali a nyní je vše na dobré cestě," uvedl starosta Olešnice.

Upozornil však, že i po stavebních úpravách bude okolní zástavba před velkou vodou chráněna pouze částečně.

Mysleli na důchodce, hasiče i děti
Olešnice - Stál čtrnáct a půl milionu korun a nyní v něm finišují stavební práce. Dům chráněného bydlení v Olešnici je nejvýznamnější investicí olešnického zastupitelstva za poslední čtyři roky. „Zatím jsem na tom zdravotně dobře, ale je otázka, jak dopadnu za pár let. Oceňuji, že máme ve městě místo, kde pečovatelky věnují důchodcům intenzivní péči," uvedla Jaroslava Dvořáková z Olešnice. Blanenský deník Rovnost vybral tři největší události ve městě za poslední volební období.
DŮM CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ. Stojí v ulici Cihelna v Olešnici a osm klientů se do něj bude moci nastěhovat už letos. Přišel na čtrnáct a půl milionu korun a byl největší investicí za poslední čtyři roky. V bezbariérovém objektu najdou svůj nový domov důchodci, kteří se už nedokážou o sebe sami postarat. „Někteří naši obyvatelé nám dávali najevo, že by tento druh bydlení uvítali," zdůvodnil starosta Olešnice Zdeněk Peša.
HASIČSKÁ ZBROJNICE. Nové šatny, klubovna, přístavek nebo výjezdové stanoviště. Opravená hasičská zbrojnice byla slavnostně otevřená 15. července 2012. Přesně v den, kdy si Olešničtí připomínali deset let od ničivých povodní. „Oprava stála dva miliony devět set tisíc korun," vyčíslil Peša.
MODERNIZACE ŠKOLY. Je další významnou událostí v Olešnici. Žáci budou mít novou školní zahradu, učebnu fyziky, učebny pěstitelských a technických prací a cvičnou kuchyni. Úpravy stály šest a půl milionu korun.

Silnice: pro některé lídry priorita

Olešnice - Silnice a chodníky v některých částech Olešnice. Někteří tamní lidé si myslí, že město do jejich oprav dává málo peněz. Blanenský deník Rovnost se na tento problém zeptal lídrů kandidátek.

Otázka: Je podle vás potřeba řešit opravy cest? Které jsou prioritou?

Několik menších cest není v ideálním stavu. Bude potřeba sehnat na ně peníze.

Pavel Adamec, KDU-ČSL

V Rovečínské ulici chybí přechody pro chodce a chodníky. Je to tam nebezpečné. Chodníky chybí například i na Moravské straně.

Radek Novotný, KSČM

Směrem ke ski areálu je silnice značně opotřebovaná. A na Rovečínské ulici, kde je silný provoz, není chodník. Je nutné se tím zabývat.

David Mareček, Spolek přátel Olešnice

Myslím, že stav cest není problém, který by Olešnici trápil. V blízké době plánujeme opravit cestu v ulici Krátká nebo chodníky směrem od Crhova po Rovečín.

Zdeněk Peša, Sdružení nezávislých kandidátů

Opravu některých cest a chodníků je nutné řešit. Například v ulici Krátká a Nová.

Jakub Slavíček, Občané města Olešnice

Pozornost by mělo město věnovat hlavně ulici Rovečínská.

František Žíla, Živnostníci Olešnice