Student blanenského gymnázia nedávno vyhrál ve středoškolské kategorii programátorskou soutěž RedBot, kterou vyhlašuje firma Red Hat. Za vítězem – vysokoškolákem přitom zaostal jen o tři body. „Základem úspěchu bylo vytvořit program, který převezme kontrolu nad trpaslíkem a přiměje ho rozhodovat se. Dostal jsem k tomu kuchařku a mapu, podle kterých jsem se orientoval. Na cestičkách jsem spojoval suroviny, ze kterých jsem měl uvařit lektvar. Cestičky se propojovaly a jednotliví hráči se tak blokovali. Musel jsem tedy vytvořit taktiku, která bude lepší než ta, jakou zvolili ostatní," popisuje soutěž Hlaváček.

Jeho třídní učitel Petr Rychnovský považuje jeho úspěch za fenomenální. „Je to až neuvěřitelné, že téměř porazil i studenty vysoké školy. Mám z toho obrovskou radost a jsem na něj pyšný," raduje se Rychnovský. Hlaváčka nejvíc potěšilo, že dokázal sám vytvořit umělou inteligenci, která se rozhodovala. „To jsem ještě nikdy předtím nedělal. Nejtěžší bylo najít nejkratší cestu z bodu A do bodu B a zablokovat nepřítele, přičemž na dlouhé rozhodování nebyl čas. Naučil jsem se tak najít nové postupy v programování," vysvětluje student.

Patnáctiletý student blanenského gymnázia Adam Hlaváček z Olomučan vyhrál ve středoškolské kategorii programátorskou soutěž RedBot. Vyvíjí i vlastní počítačovou hru, jejíž děj se odehrává ve vesmíru.

Ve volném čase se baví vytvářením nejrůznějších programů. Rozpracovaných jich má asi dvacet. „Nejspíš je z časových důvodů ani nedokončím. Dělám je hlavně proto, abych si vyzkoušel, jak daná věc funguje," říká Hlaváček.

Zcela jistý si je však tím, že dokončí vlastní počítačovou hru, kterou vyvíjí. Chce to stihnout do dvou let. A věří, že přiláká snad každého nadšence tohoto druhu zábavy. Její cíl je totiž lákavý: stát se „nechutně" bohatým. „Začal jsem na ní pracovat předloni a chci, aby si ji pak mohl kdokoliv pořídit na internetu zdarma. Děj se bude odehrávat ve vesmíru, kde bude rozsáhlý ekonomický systém. Hráči budou moci nakupovat a prodávat nejrůznější věci, ale i budovat vesmírné základny," zapáleně vysvětluje Hlaváček.

říkají o něm„Je spolehlivý, talentovaný a svým spolužákům vždy rád pomůže. Je technicky nadaný, baví ho nejen počítače, ale i chemie, matematika či fyzika. Účastní se také různých logických soutěží a olympiád," říká o Adamu Hlaváčkovi jeho spolužák František Nečas. Ten také oceňuje, že Adam pro jejich třídu vytvořil vlastní informační systém. „Je tam třídní kalendář, probraná látka nebo fotografie," dodává Nečas.

Částečnou inspirací se mu stala jeho oblíbená hra Second Life. „Jako desetiletý jsem si k ní našel návody v češtině, které mě zaujaly. Začal jsem tak sám dělat různé domy, alarmy či pozemky," říká mladík.

Když doma nadějný programátor otevře dveře svého pokoje, přivítá jej hlas. A nejen to. Řekne mu také, kolik je hodin a jaká je v místnosti teplota. Hlaváček totiž umí sestavit i takzvané rozhraní pro ovládání miniaturních počítačů. „Mám dva a na ně jsou napojené reproduktory," upřesňuje.

Patnáctiletý student blanenského gymnázia Adam Hlaváček z Olomučan vyhrál ve středoškolské kategorii programátorskou soutěž RedBot. Vyvíjí i vlastní počítačovou hru, jejíž děj se odehrává ve vesmíru.

S počítačem se poprvé více seznámil před pěti lety. „Ze začátku mi pomáhal můj otec, který je programátorem. Já se chci ubírat stejným směrem jako on, ale spíše než práce na zakázkách pro velké společnosti mě láká vytvářet aplikace pro běžné uživatele," tvrdí Hlaváček.

Svůj volný čas však netráví jen u počítače. Rád také běhá nebo jezdí na kole. Podle učitele Rychnovského se mu daří i na logických soutěžích a ve fyzikálních či chemických olympiádách. „Vyniká ve všech přírodních předmětech. Jsem přesvědčený o tom, že to ve svém budoucím profesním životě dotáhne hodně daleko a stane se významnou osobností v oblasti počítačové techniky či vědy. Je pohodový, přemýšlivý a kamarádský kluk. Je také velký fanda do sci-fi seriálu Star Trek," nešetří chválou na jeho adresu Rychnovský.