„Nevím, jak dlouho hraje na bicí, ale kdo ho slyšel hrát, to vědět nepotřebuje." Tato věta stojí na webových stránkách letovické kapely Jazzulátka a popisuje dovednosti jejich bubeníka. Tím je dvanáctiletý Matyáš Hökl z Letovic. Kromě bicích však Matyáš hraje také na elektrickou kytaru a na klavír a je rovněž úspěšný v hudebních soutěžích. Nadanému letovickému muzikantovi se věnuje další díl seriálu Blanenského deníku Rovnost Mladé talenty.

K hudbě měl Matyáš blízko už jako malý kluk. „Strejda mi od malička pouštěl staré rockové kapely, jako je Led Zeppelin nebo Deep Purple, a mně se to hrozně líbilo. Hlavně to, jak se v této muzice hraje na bicí. Navíc můj děda je zástupce ředitele v letovické základní umělecké škole a ovládá spoustu nástrojů. Já jsem si tak odjakživa přál umět hrát na bicí," popisuje Matyáš.

Na svůj vytoužený hudební nástroj se začal učit hrát před šesti lety. „Už tři roky chodím také do klavíru, což budu potřebovat, až se budu hlásit na konzervatoř. Zaujala mě také elektrická kytara. Na tu jsem začal hrát nedávno," jmenuje nástroje mladý muzikant.

Tím nejoblíbenějším pro něj ale stále zůstávají bicí. „Cvičím tak hodinu denně. Donutit se trénovat na bicí mi problém nedělá. Baví mě to. S klavírem je to horší," usmívá se Matyáš.

Hrají na Hvaru

Už několik let působí v hudební skupině s názvem Jazzulátka, kde sedí právě za bubny. „Členem kapely jsem vlastně už úplně od začátku, takže šest let. Nejdříve se ale skupina nejmenovala Jazzulátka, byl to soubor, ve kterém vystupovali dva kluci na elektrické kytary a já na bicí. Hráli jsme například Green Day, Kabáty a podobně. Potom přišli noví členové kapely a jako Jazzulátka fungujeme asi dva roky," popisuje bubeník s tím, že hrají hlavně jazz, funky nebo blues.

Kapela, která vznikla při Základní umělecké škole Letovice, koncertuje například na různých hudebních festivalech nebo zábavách. „Se základní uměleckou školou jezdíme každý rok také do Chorvatska na ostrov Hvar, kde pravidelně vystupujeme," říká mladý muzikant s tím, že na koncertech a vystoupeních s kapelou už trému vůbec necítí. „Zato na soutěžích ji mám zatím vždycky," povídá.

Za svůj zatím největší úspěch mladý muzikant považuje umístění v soutěži na bicí nástroje. „Ta se pořádá jednou za tři roky. Před třemi lety jsem se přes okresní a krajské kolo dostal až do kola celostátního, kde jsem obsadil třetí místo," říká bubeník. Soutěže se účastní i letos. „Zatím jsem přes okresní kolo postoupil do kola krajského. Doufám, že v něm uspěji a budu se moct zase ukázat v celostátním," dodává.

Muzika i sport

U muziky chce Matyáš Hökl zůstat i v dospělosti. „Hudba pro mě znamená vlastně všechno. Po základní škole bych se tak chtěl dostat na konzervatoř. Mým snem je hrát jednou s nějakou kapelou a prorazit i v zahraničí, třeba v Americe," usmívá se bubeník, jehož hudebním vzorem je například Angličan John Bonham, který byl členem rockové kapely Led Zeppelin.

Kromě hudby má však Matyáš i další koníčky. „Baví mě hlavně sport, jako volejbal nebo basketbal, ale to spíš jen rekreačně," říká žák šesté třídy letovické základní školy.

Školu i přes své náročné koníčky zvládá. „Baví mě ale asi tak jako většinu školáků. Z předmětů mám nejraději zeměpis, přírodopis a tělocvik," dodává na závěr Matyáš.