3D model automobilu s přívěsným vozíkem a v něm uloženým motocyklem. To bylo dílo, které vyhodnotili jako velmi zdařilé nejprve v boskovické škole a pak i porota celostátní soutěže. „Ve čtvrtých ročnících zpracovávají studenti samostatný projekt, ve kterém modelují případové studie podle vlastního výběru. V minulém ročníku byl projekt Davida Jeřábka, vzhledem k jeho výborné práci, zařazen do celostátní soutěže v 3D modelování SolidWorks. A získal výborné druhé místo. Nejlepší tři studenti v soutěži ocenění převzali ve dnech dvaadvacátého a třiadvacátého října při EDU konferenci SolidWorks v Hradci Králové," má radost Davidův bývalý učitel odborných předmětů Miroslav Hrdý.

David práci na modelu věnoval spoustu času. „Dělal jsem na něm asi půl roku zhruba čtyři hodiny denně včetně víkendů. Všechno jsem si vymyslel sám," říká. Model je v poměru 1:1. Nejde ale o žádné auto, které by bylo možné potkat na silnicích nebo okukovat v autosalonu. „Je to můj vlastní design, takové auto neexistuje. Zepředu vypadá jako Fiat 500, zezadu jako Volkswagen Golf 1," prozrazuje dále mladík.

Stovky součástek

Teoreticky by auto s vozíkem mohlo i fungovat, ale podle jeho autora tam nejsou úplně do konce dotažené ty nejmenší detaily, jako jsou třeba ložiska nebo mazací kanálky pro olej. Ve „svém" autě musel mladík vymodelovat na tři sta součástek včetně motoru, z další stovky součástek se skládá motocykl.

SolidWorks je profesionální designérský a strojírenský prostorový modelovací nástroj. V boskovické škole se mu studenti některých oborů učí od třetího ročníku. Tehdy se s ním poprvé setkal i David Jeřábek. „Hodně mě to chytlo. Bavilo mě vymýšlet si v programu různé věci. Takže přes prázdniny jsem se tomu sám dost věnoval, čímž jsem získal předstih před spolužáky," prozrazuje. V jeho rodině se nikdo ničím podobným nezabývá.

David Jeřábek v soutěži bodoval s autem s přívěsným vozíkem a naloženou motorkou.

Z úspěchu v soutěži má talentovaný mladík radost. „Jsem samozřejmě rád, protože jsem hlavně zjistil, jak na tom jsem. Asi docela dobře, když to byla celorepubliková soutěž," usmívá se. Upozornil na sebe už dřív i v okresním kole středoškolské odborné činnosti, kdy získal rovněž druhé místo za 3D model auta v programu Cinema 4D. Za nejdůležitější pro úspěch považuje umět dobře ovládat program, nápady, prostorovou představivost.

David Jeřábek je rád, že má momentálně práci jako informatik. Pokoušel se sice dostat na VUT, ale podcenil přípravu na přijímací zkoušku z matematiky, takže neuspěl. „Maturoval jsem totiž z angličtiny a poslední rok ve škole jsem se tak matematice nevěnoval," vysvětluje. Nevylučuje ale, že příští rok se pokusí o vysokoškolské studium znovu. „Nyní pracuji v oboru, ale určitě by mě víc bavilo něco modelovat a navrhovat, třeba i různé billboardy a reklamu. O grafiku se totiž zajímám už asi od osmi let. Takže se uvidí," dodává. Věří, že při dalších přijímacích zkouškách by mu mohl pomoct i úspěch v soutěži.