Podle něj nyní obci svazuje ruce splátka úvěru za kanalizaci a čistírnu odpadních vod. S pomocí dotací by i tak Drnovičtí chtěli dotáhnout do konce několik projektů. „Chtěl bych, aby se Drnovice posunuly o krok dál, nejenom po materiální stránce,“ řekl Ducháček.


S jakými ambicemi jste šel do komunálních voleb v Drnovicích?
Správa veřejných věcí mě zajímá dlouhodobě. Politika i na komunální úrovni mě baví. Chtěl jsem se nějakým způsobem podílet na vedení obce. Nebylo mi lhostejné, jakým směrem se má obec Drnovice ubírat. Vedl jsem celostátní internetovou kampaň TOP 09 a spolupracoval jsem s řadou předních politiků. Jedním z důvodů proto byla i touha vyzkoušet politiku byť na komunální úrovni i v praxi. S kamarády jsme v Drnovicích sestavili kandidátku za TOP 09 a šli do toho.

S tím, že se stanete ve třiadvaceti letech starostou Drnovic, jste ale asi nepočítal ani ve snu…
Před volbami jsem to upřímně řečeno vůbec nečekal. Já se chtěl zkusit dostat alespoň do zastupitelstva. Bylo to pro mě obrovské překvapení a zároveň příjemný pocit, když vám tolik lidí věří. Na druhou stranu si ale myslím, že Topka měla v Drnovicích velmi silnou kandidátku, předvolební kampaň na velmi vysoké úrovni a rovněž konstruktivní program. Když nad tím přemýšlím, až tak velké překvapení to nebylo.

Po volbách jste měl docela obavy, jak převezmete úřad a také jak v zimě a na jaře zvládnete údržbu chodníků v obci. To je lidmi vždy sledované téma. Jak jste se s tím vypořádali?
Své pocity bych nenazval přímo obavami. Byl to v prvé řadě respekt před vším, co v sobě pozice starosty skýtá. Je to obrovská zodpovědnost, kdy nesmí přijít žádná chyba. Co se týče prvního většího úkolu, zimní údržby, tak to bylo poměrně náročné. Dle ohlasů od občanů soudím, že jsme to zvládli na výbornou. Hned v prosinci se mi podařilo vyjednat dotaci na zřízení pracovních míst. Vznikla tak pracovní četa, ve které si lidé přivydělávají a pracují ve veřejně prospěšných pracích. Zaměstnali jsme obecního správce, který tuto skupinu řídí. Je to člověk na pravém místě. Úklid sněhu se zvládl stejně jako úklid na dalších místech v obci, která nevypadala vůbec vábně. Podařilo se nám uklidit „sběrný dvůr“ za lidovým domem a také upravit veřejná prostranství i okolí hřbitova a kostela. Pro někoho to mohou být maličkost, ale od spousty lidí jsme měli velmi kladné ohlasy.

Zkuste přiblížit největší investiční akci, do které se chcete v nejbližší době pustit…
Máme docela svázané ruce. Ještě asi pět let totiž musíme splácet úvěr za kanalizaci a čističku. Každý rok milion a půl. Vzhledem k tomu, že máme roční obecní rozpočet zhruba deset milionů, tak ambiciózní plány mohou zůstat pouze v našich představách. Další zadlužování obce je obrovské riziko, do kterého se ani mně, ani ostatním zastupitelům rozhodně nechce. Obec by pak byla ve složité situaci. Nic bychom si nemohli dovolit. Jen bychom spláceli úvěry. Veškeré investiční záměry se tedy snažíme řešit pomocí dotací. Jednotlivé projekty rozjedeme až tehdy, pokud na ně máme. Výzvy na dotační tituly proto bedlivě sledujeme a jak se objeví nějaký, který má pro Drnovice smysl, jdeme po něm. Letos máme už čtrnáct podaných žádostí.

Ale nějaké projekty už na stole mít musíte, ne?
Máme projekty na opravu školy, zateplení školky, úpravu prostranství kolem kostela, ekologické stanoviště, dětské hřiště, multifunkční sportoviště, komunitní kompostárnu a připravujeme studii na rozšíření školky. Rádi bychom také udělali stezku do sousedních Lysic. Od voleb se podařilo udělat hodně práce. Nápadů je hodně, ale peněz bohužel málo. Největší investiční akcí v tomto roce bude pravděpodobně dokončení výtlaku k vodojemu za půl milionu. Tato akce nás už loni přišla také na půl milionu. Náklady na vodovod, kanalizaci a čistírnu jsou každoročně velice výraznou položkou v obecním rozpočtu.

Petr Ducháček
- 23 let, svobodný
- Střední škola informačních technologií v Brně, obor informační technologie, databáze a programování
- Masarykova univerzita Brno, Pedagogická fakulta, obor občanská výchova a informační technologie (bakalář), pokračuje v magisterském stu­diu
v komunální politice v Drnovicích u Lysic od roku 2010 na pozici starosty (TOP 09), v předchozím volebním období byl ve sportovní komisi

CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ BLANENSKÉHO DENÍKU ROVNOST

Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete ZDE