Po stopách těchto památek se vydáme nejen na Blanensku, ale také v dalších okresech. „V dnešním díle se vypravíme za kříži a kameny na Svitavsko, Jihlavsko a do okolí Českých Budějovic. Navštívíme obce Jaroměřice, Markvartice, Ostrolovský Újezd, Žár a Otěvek," popsal další putování Přibyl.

V obci Jaroměřice v okrese Svitavy nachází smírčí kříž na návsi před sochou slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Kříž je lemován železným plotem. Na čelní straně kříže je pět silných výrazných rýh, které symbolizují pět ran Kristových.

Za další kamennou památkou zamířil turista z Ráječka na Jihlavsko do obce Markvartice. Křížový kámen stojí na návsi u severní zdi tamního kostela. Byl tam přemístěn z okrajové části obce. „Ve středu zakulaceného žulového kamene je jméno Lida a malý křížek," uvedl Přibyl. Podle knihy Kamenné kříže Čech a Moravy označuje křížový kámen dle dobových pramenů místo, kde po pádu do studny zemřela chůva s nemluvnětem.

Ke křížovému kameni vyrazil také Přibyl při pobytu v Suchdolu nad Lužnicí, kde projížděl tamní okolí na kole. Do obce Ostrolovský Újezd. „Ze začátku bylo všechno hledání marné. Lítali jsme po lese, hledali ve křoví, v kopřivách, všechno marné," usmál se muž.

Vražda mečíře

Ke kameni je nasměrovala až paní z hájovny, která výletníkům ukázala cestu. „Údaje, co jsme ke kameni měli, byly k ničemu. Bez pomoci bychom ho nikdy nenašli. Trvalo nám to sice trochu déle, ale objev stál za to," zavzpomínal na pátrání po kameni Přibyl.

Jedná se o vysoký žulový sloup, v jehož horní části je vysekán řecký kříž. Pod ním je německý text. Ten popisuje vraždu českobudějovického mečíře Šimona Nitky, kterého na tomto místě zabili v roce 1577 lupiči. Smírčí kříž stojí také v obci Otěvek. Vpravo u silnice do Nových Hradů nedaleko božích muk.

Poslední z kamenných památek na Českobudějovicku navštívil Přibyl poblíž Žárského rybníka. „Kříž se nachází kousek od Žárského rybníka. Vede k němu nenápadná asfaltová cesta. Stojí několik metrů od silnice v prudké zatáčce, a i když je velký, musíte se dobře dívat," dodal muž.

Příště: Jindřichův Hradec, Studené (okres Jindřichův Hradec), Telč (okres Jihlava), Zakřany (okres Brno–venkov), Veverská Bítýška (okres Brno– venkov)

Zdroje: Kamenné kříže Čech a Moravy, www.smircikrize.cz