Oči dětí nedočkavě vyhlížející bílý plášť Mikuláše, sladkosti za okny pro všechny a černé uhlí pro ty zlobivější, balíčky v koši a naučné básničky odříkané z úkrytu máminy sukně. Blanenskem budou o víkendu obcházet Mikuláši, čerti a andělé. A mikulášských bude i většina akcí.

V Blansku se děti potkají s Mikulášem jako každý rok v Katolickém domě. Od tří hodin v neděli tam můžou přijít na Mikulášskou besídku. „Nejprve dramatický kroužek Kolpingovy rodiny zahraje pohádku a pak přijde Mikuláš s nadílkou. Stejně jako v minulých letech bude vstupenkou na besídku dětmi namalovaná pohlednice s vánočním motivem. Předtisk je k vyzvednutí v kostele, na faře anebo si děti můžou pohlednici vymyslet samy,“ přiblížil farář římskokatolické farnosti v Blansku Jiří Kaňa.

Čerti na laně

Tradiční pochod večerním městem nazvaný Mikuláši, co máš koši…? zakončený nadílkou na Masarykově náměstí čeká v neděli děti v Boskovicích. Start je mezi čtvrtou a pátou hodinu v boskovickém Domě dětí a mládeže. „Jde se přes město kolem zámeckého parku. Po cestě je připraveno několik stanovišť, na kterých děti musí splnit jednoduché úkoly. Pochod končí na Masarykově náměstí, kde děti za splněné úkoly dostanou od Mikuláše nadílku,“ popsala ředitelka Domu dětí a mládeže Hana Kučerová.

V Letovicích připravili pro děti netypickou mikulášskou nadílku místní hasiči. „Začneme v neděli ve čtyři hodiny v hasičské zbrojnici. Vystoupí mažoretky a děti ze základní umělecké školy, pak sjedou čerti po laně z věže a nakonec Mikuláš rozdá nadílku,“ nastínil jednatel letovických hasičů Petr Dokoupil.

Ďábelské podzemí

Netradiční setkání s Mikulášem, čerty a anděly zažijí děti také v jeskyni Výpustek. Dnes i v sobotu tam zvou na první ročník Ďábelského podvečera. Kdo chce zažít, jak čerti dovedou řádit v podzemí, musí se na ďábelské prohlídky nahlásit předem. Čtyři třičtvrtěhodinové vstupy do jeskyně jsou naplánovány po oba dny od tří do šesti hodin. „Ďábelský podvečer pořádáme ve Výpustku poprvé. A zájem je opravdu velký. Po úspěchu letních oživených prohlídek chceme lidem návštěvu jeskyně zpestřit další akcí,“ přiblížila zástupkyně vedoucího správy jeskyně Výpustek Radka Bodláková. Návštěvníky jeskyně nečeká ve Výpustku v Ďábelském podvečeru jen strašení. „Kromě čertů děti ve Výpustku uvidí také anděly, se kterými si zazpívají vánoční koledy a samozřejmě Mikuláše,“ dodala Bodláková.

Vánoční náladu dostanou o víkendu také v Adamově. V sobotu na svátek svaté Barbory, patronky tamního kostela, tam rozsvítí vánoční strom. Začátek akce je v půl páté u kostela svaté Barbory a příchozí čeká tradiční setkání s představiteli adamovské radnice a kulturní program. V něm se předvedou členové skupiny Kamarádi a děti z adamovských škol.