O téměř dvacet let později se škola značně rozrostla. „Její tehdejší vedení se rozhodlo, že pojme třídy vychovatelství z Třebíče, kde podobně orientovaná škola zanikla. Od té doby se toto zaměření společně s oborem učitelství na mateřských školách otvírá každoročně," říká zástupkyně ředitelky Jana Otavová.

V devadesátých letech se žáci mohli začít hlásit do nového oboru se sociálním zaměřením, který dostal název Výchovná a humanitární činnost. Dnes se mu podle školního vzdělávacího programu říká Sociální pedagogika. „A třetí obor, který v současné době vyučujeme, začal fungovat od školního roku 2005/2006. Jedná se o Pedagogické lyceum. Jeho zaměření láká zájemce o humanitní obory nebo cizí jazyky. Ve Střední pedagogické škole v Boskovicích složilo maturitu více než čtyři tisíce studentů. Studenty v něm připravujeme ke studiu na vysokých a vyšších odborných školách, a to zejména učitelského zaměření," vysvětluje Otavová.

Školu v současné době navštěvuje více než tři sta žáků, nejen z Blanenska, ale z celé jižní a severní Moravy. „Nejvíce z nich si jako svůj obor zvolilo Předškolní a mimoškolní pedagogiku. To znamená, že po absolvování se uplatní převážně v mateřských školách nebo školních družinách. Tím však v žádném případě nechci říct, že by o zbylé dva obory nebyl zájem," upozorňuje Otavová. Škola v září otevřela jedenáct tříd denního studia a jednu třídu určenou pro dálkové studium. „Díky ní si doplňují znalosti a vzdělání lidé, kteří už jsou zaměstnaní," podotýká Otavová.

Dřív hned do práce

Školu za více než šedesát let její existence absolvovaly tisíce studentů. „Neznám přesnou statistiku, takže to nemůžu tvrdit s jistotou, ale odhadem u nás maturovalo přibližně čtyři a půl tisíce mladých lidí," vypočítává Otavová. V roce 1981 studium úspěšně zakončila třeba Alena Koutná. „Dodnes si pamatuji, jakou jsem měla radost, že mě vzali na školu, která splňovala všechny mé požadavky. Po maturitě jsem rovnou nastoupila do praxe. Za totality nám neustále opakovali, že to je to nejlepší, co můžeme udělat," vzpomíná. Dnes téměř polovina studentů pokračuje ve studiu na vysoké škole.

Ve Střední pedagogické škole v Boskovicích složilo maturitu více než čtyři tisíce studentů. Se svými bývalými spolužáky se dodnes vídá. „Pořádáme pravidelná setkání, na která zveme i naše tehdejší učitele. Hodně nám v tomto pomáhají moderní sociální sítě. Je zajímavé, že snad tři čtvrtiny z nás pracují i po třiceti letech ve školství," poznamenává Koutná.

Boskovická pedagogická škola je v regionu mimo jiné známá i jako pořadatel populární pěvecké soutěže nazvané RH faktor. „Naši žáci se pravidelně umisťují na stupních vítězů v nejrůznějších kláních. Daří se jim v soutěžích literárního, výtvarného nebo hudebního charakteru, které jednoznačně převládají. Úspěchy slaví třeba i v turnaji v piškvorkách, který spadá pod matematické soutěže," představuje netradiční zálibu studentů Otavová.

V lednu roku 2009 vedení školy slavnostně otevřelo domov mládeže v ulici Komenského. „Jeho kapacita nabízí ubytování čtyřiceti žákům ve dvoulůžkových, třílůžkových a čtyřlůžkových pokojích se samostatným sociálním zařízením, vybavením pro počítače, takzvaným hobby centrem a studovnou," vyjmenovává Otavová.

Ve Střední pedagogické škole v Boskovicích složilo maturitu více než čtyři tisíce studentů. Internát je stále plně obsazený. „Zájem o něj registrujeme skutečně veliký, i proto, že zde žákům prakticky nic nechybí. O prázdninách prostor využíváme k ubytování zájemců zvenčí, lidi láká prostředí a dostupná cena. I v letních měsících tak bývá budova obsazená, což je jen dobře," oceňuje Otavová.