Studentka oktávy boskovického gymnázia se tomuto sportu věnuje od osmi let. Začínala v lodní třídě Optimist. „Tátův spolužák z vysoké školy a jeho synové dělají jachting, táta také rekreačně jezdí, přivedli k tomu mou starší sestru a tehdy řekli i mně, jestli to nechci zkusit. Začalo mě to hned bavit a už nepřestalo," usmívá se sympatická dívka, která závodí za Yacht Club Brno.

Jezdí také na koni

Dlouhé roky intenzivně jezdila i na koni. „Vzhledem k tomu, že letos maturuji a chci studovat vysokou školu, musela jsem se rozhodnout, čemu dám přednost. Zvítězil jachting, i když koně úplně opustit nechci," vysvětluje Tereza s tím, že s jachtingem před časem začala i její mladší sestra.

Protože závody v České republice se jezdí obvykle od května do listopadu, věnuje se dívka nyní hlavně zimní přípravě, aby měla dobrou fyzickou kondici. „Běhám, jezdím na kole, plavu, cvičím power jógu. Ta je skvělá na celkové zpevnění těla," přibližuje sportovkyně. Fyzickou sílu potřebuje. „V lodi je potřeba se často udržet i hodiny, takže to jinak nejde," vysvětluje. Sama má štěstí, že netrpí ani mořskou nemocí. „Jednou při závodech v chorvatské Pule byly pětimetrové vlny. Polovina startovního pole odpadla, protože závodníkům bylo špatně. Mně ne," usmívá se.

Tereza Šamšulová při jednom ze závodů.

Svůj pokoj má mladá jachtařka plný medailí a pohárů, zvlášť v posledních letech se jí při závodech hodně daří. Loni skončila celkově druhá v lodní třídě Laser 4.7 na mistrovství České republiky, mezi dívkami vyhrála. Na Evropském poháru vybojovala první místo v kategorii nad osmnáct let, zlato a stříbro má i z dalších pohárových závodů. Předloni skončila na mistrovství světa v Maďarsku celkově šestatřicátá a zároveň byla nejlepší z Čechů, o rok dříve získala čtyřiatřicáté místo na mistrovství Evropy v Rakousku. Třída Laser 4.7 jí zatím plně vyhovuje. „Na větší lodě je potřeba i větší váha, minimálně šedesát kilogramů, a k tomu mám daleko," směje se.

Tereza na jachtě nejraději jezdí i závodí sama. „Zkoušela jsem nedávno i dvouposádkovou jachtu, ale jsem spíš zvyklá spoléhat se sama na sebe. Navíc holka, se kterou jsem jezdila, je z Prahy, takže je složité domlouvat se na tréninku," vysvětluje.

Síla i přemýšlení

V čem tkví úspěch dobrého jachtaře? Podle Terezy je to kombinace tréninku, talentu, fyzické zdatnosti. A také hraje roli vymýšlení vhodné taktiky, jachtař musí umět rozeznat správný vítr a využít ho ve svůj prospěch, respektovat vodní proudy i vlny. „Ale je to trochu i o štěstí," přiznává sportovkyně. Tu na jachtingu nejvíc baví právě propojení fyzických aktivit a přemýšlení. „A skvělá parta kamarádů a možnost cestovat do zahraničí," vyjmenovává. Je také ráda za podporu rodičů, kteří ji doprovázejí i na závody.

Mladá jachtařka při tréninku na přehradě Křetínka.

Tereza Šamšulová jachting nepovažuje za nebezpečný sport. S lodí se prý převrátí jen výjimečně. „Ale samozřejmě musíme mít záchranné vesty a jsme oblečení v neoprenu," přibližuje bezpečnostní opatření.

Prioritou pro úspěšnou sportovkyni je nyní odmaturovat a pak chce na vysoké škole studovat buď fyzioterapii, nebo biologii. Jachtingu se však i tak plánuje věnovat co nejvíc. „Teď se mi hodně daří. Pokud to půjde, ráda bych v budoucnu zkusila olympiádu," sní jachtařka.