„Pamatuji si, že naše generace s polskými sousedy mluvila vlastním jazykem. Oni rozuměli nám, my jsme rozuměli polsky. Proto mě překvapilo, když jsem sledoval, že se naše dnešní mládež baví s Poláky v angličtině," říká Jaroslav Parma, koordinátor zahraniční spolupráce na boskovické radnici. Podle něj mají některé děti dokonce problém i se slovenštinou.

Tři partneři

Skoro dvacetitisícové polské město Rawa Mazowiecka se stalo prvním zahraničním partnerem Boskovic v roce 2006. O rok později jej následovaly slovenské Levice a za další rok belgické sdružení obcí Frasnes-lez-Anvaing, které leží mezi městy Lille a Brusel.

Vaření polévky ve velkém.Společná pro všechna boskovická partnerství je spolupráce ve sportovní oblasti. Pořádají se mezinárodní turnaje, kterých se sportovci z Belgie, Polska a Slovenska účastní. Hrají s nimi boskovičtí fotbalisté, volejbalistky, a dokonce i stolní tenisté.

„Vždy nás potěší, když nám partneři pochválí město. Spousta našich obyvatel si stěžuje na špínu a nepořádek, ale zahraniční návštěvy mají názor přesně opačný. Podle nich jsou Boskovice čistým městem s dostatkem zeleně. Měli bychom si toho vážit," myslí si Parma. „Zrovna Belgičané tvrdí, že máme i nadstandardní vybavení. To, co máme my, například taková sportovní zařízení, si u nich v obci nikdy nebudou moct dovolit," dodává. Frasnes-lez-Anvaing je přitom, co se týče počtu obyvatel, stejně velkou obcí jako Boskovice.

Každé město má své slavnosti, na které zve zástupce partnerských obcí. Poláci mají každý rok Rawskou Majówku. V Levicích organizují jarmark. V Boskovicích pořádají Husí slavnosti.

Češi z Bosny

„Na poslední ročník Husích slavností dorazili Poláci a Belgičané. Navíc tu byli i zástupci obce Prnjavor z Bosny a Hercegoviny. Žije tam velká skupina Čechů, kteří požádali vedení své obce, aby s námi navázalo vztah. V březnu nás kontaktovali," řekl Parma. Podle něj je všechno ve fázi příprav, ale zástupci Prnjavoru možná brzy požádají o uzavření dohody o partnerství. Jaká bude odpověď, záleží na radních a zastupitelstvu.

Naopak spolupráce s Levicemi poslední dobou upadá. „Chceme se pokusit naše vztahy opět oživit. Zrovna minulý týden nás navštívil levický primátor," dodává Parma.

Vztahy ale stále udržují základní školy obou měst. „Pořád organizujeme výměnné pobyty. Střídáme se. Jeden rok jedou naši žáci tam, další rok zase Slováci k nám. Zájezdy jsou poznávací, navíc děti bydlí ve slovenských rodinách, takže se mohou seznámit se životem na Slovensku," míní ředitel Základní školy Boskovice Vladimír Ochmanský.

Hospodářská krize zasáhla i program partnerství měst. „Spolupráce s partnerskými městy stojí docela dost peněz. Těch v současnosti moc není, takže jsme se s partnery dohodli, že v sudé roky budeme jezdit my za nimi, v liché zase oni k nám," uzavírá mluvčí Parma.

Seminář mladých malířů v Rawě.

ONDŘEJ EKL