VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blansko: v sokolovně hráli díla klasiků

Blansko /CENY MĚSTA BLANSKA ZA KULTURU/ – Pátek 5. března 1993 se významně zapsal do historie kulturního dění města Blanska. Na slavnostním večeru ve velkém sále dnešního Dělnického domu byla poprvé v historii udělena Cena města Blanska za kulturu. Tou Blanenští oceňují práci místních lidí na poli kultury. Současně má být také dodatečným vyjádřením úcty k dílu lidí, kteří již nejsou mezi námi.

20.1.2013
SDÍLEJ:

Premiérové předávání cen města Blanska ovládli blanenští divadelníci. Prvními laureáty se v roce 1993 stali Richard Polanský, Blanenské divadlo, Jiří Polášek a Smíšený pěvecký sbor Rastislav. Foto: archiv

Sál Dělnického domu byl zcela zaplněn a soudě podle ohlasů tehdejších diváků připravený program se líbil. Úvodní slovo měl, kromě tehdejšího starosty města Blanska Miroslava Vykydala a generálního ředitele ČKD Blansko Josefa Bednáře, spisovatel a pedagog Antonín Přidal. Ten v průběhu večera také debatoval s autorem ceny, sochařem a sklářem Valérem Kováčem. Reprezentační vzpomínkovou publikaci k prvnímu udělení ceny připravil Ludvík Kundera. Tisk graficky upravila Irma Charvátová a byl dílem tiskárny Městského úřadu v Blansku.

Prvními laureáty Ceny města Blanska za kulturu se v tomto roce stali Richard Polanský, Blanenské divadlo, Jiří Polášek a Smíšený pěvecký sbor Rastislav.

Richard Polanský (1902–1991) dostal ocenění až in memoriam. Za celoživotní dílo, především v oblasti divadla. Cenu převzala jeho dcera, herečka Vladuna Polanská– Kubastová (1931–2006).

Richard Polanský vstoupil na divadelní prkna jako dítě v roce 1910, a to v dětských představeních v Rosicích, v Zastávce a v Říčanech. Od roku 1924 se začal objevovat na prknech blanenského ochotnického divadla, a to v sokolském kroužku. Uplatňoval se nejen jako herec a režisér, ale navrhoval také scény, a nejen navrhoval, přímo je vyráběl.

Soupis jeho práce jen z let 1927–1938 je impozantní. Hrál v sedmdesáti hrách, režíroval jich dvaadvacet a scénu vytvořil pro šestatřicet inscenací. Nejvíce utkvěly lidem v paměti tři inscenace. Hra Jánošík z roku 1932, kterou navštívil její autor, Jiří Mahen. Událostí pro celé Blanensko bylo uvedení hry Langrovy Jízdní hlídky před druhou světovou válkou a třetím představením byla Čapkova Bílá nemoc, v níž hrál Richard Polanský Maršála.

Po zákazu činnosti Sokola a obsazení sokolovny pokračoval v divadelnické práci v Dělnickém domě. Kolem divadla zaměstnal i manželku, absolvovala všechny zkoušky jako nápověda. A šila kostýmy. Dcera Vladuna na blanenských prknech debutovala a dlouhá léta hrála se svým mužem Hynkem Kubastou ve Zlíně. Richar Polanský odchází v roce 1962 do důchodu, ale je stále aktivní. V roce 1982 přebírá medaili Františka Halase. Umírá v roce 1991.

Blanenské divadlo vzniká záhy po založení tělocvičné jednoty Sokol v Blansku. Zprvu se hraje v hotelu U Placáků (později hotel Ježek). O divadlo v Blansku se nestarala jen činohra. Pilně pracoval i operetní soubor, rekordních osmnáct repríz mělo představení U svatého Antoníčka. Dodnes se vzpomíná na představení pro děti. Představitelé Kašpárka a Šmidry se těšili opravdové popularitě. Ladem neležela ani poezie. Na recitačních večerech dominoval Jiří Wolker, ale na své si přišli i klasici – Erben, Neruda, Bezruč a jiní.

V roce 1918 dochází k bohatému rozvoji ochotnického hnutí. Pomineme-li krátkodobé pokusy, pracují v Blansku tři soubory ve třech prostorách: v Dělnickém domě, v Katolickém domě a divadlo Sokola hraje v hotelu U Ježků. Po otevření sokolovny (1921) se blanenské divadelnictví bohatě rozvíjí. Od roku 1927 do roku 1938 mělo 151 premiér s 84 reprízami (1929 – Maryša, 1930 – RUR, 1932 – Princezna Pampeliška, Mahenův Jánošík se hrál třikrát, 1936 – Jízdní hlídka, 1937 – Zeyerova Doňa Sanča a Čapkova Bílá nemoc). Od roku 1938 se za ztížených předválečných a válečných podmínek uskutečnilo ještě čtrnáct premiér. V únoru 1941 se na jevišti sokolovny hraje poslední inscenace Červený mlýn Viléma Wernera.

V letech 1947–1948 divadelní odbor Sokola uvedl jedenáct her. V letech 1949–1955 spadá divadlo víceméně pod závodní klub Metry Blansko. S příchodem mladších divadelníků, zvláště Jiřího Poláška, dostává bývalý sokolský soubor vlastní tvář, která se rychle vyhraňuje (1955 – Čapek, Matka, 1956 – Nezval, Manon Lescaut, 1957 – Goldini Sluha dvou pánů, 1960 – Leonov, Zlatý kočár, 1963 – Suchý-Šlitr, Jonáš a tingltangl).

Od roku 1963 do roku 1970 dochází k osmileté přetržce. Boje s cenzurou o každé slůvko, zvláště pak o každé jméno, unaví i relativně mladý soubor. V roce 1971 je uvedena hra z dílny Voskovce, Wericha a Ježka Caesar. V letech 1972–1983 se v uvážlivém sledu střídá ruská klasika (i soudobost) s dalšími hrami Osvobozeného divadla a se Suchým a Šlitrem, s Čapky, s Nezvalem a Hrabalem i s původním českým muzikálem Nejkrásnější válka.

Čtyři vrcholy

V letech 1984–1993 předvedlo divadlo čtyři špičkové inscenace. Krátce před listopadem 1989 byl uveden skoro symbolicky Majakovskij, Příliš horká lázeň. V roce 1990 přišel Voltaire a v roce 1992 se opět blanenské divadlo vrací k Jiřímu Suchému. Uplynulo již dvacet let od prvního předání Ceny města Blanska za kultury a blanenské divadlo pod vedením Jiřího Poláška stále tvoří, vymýšlí, realizuje a žije. Kéž vytrvá.

Literatura: katalog Cena města Blanska za kulturu, 1993. Zpravodaj města Blanska, 1993, Týden u nás, 1993, internet

Příště: laureát Ceny města Blanska za kulturu 1993  – Jiří Polášek, laureát Ceny města Blanska za kulturu 1993 – Smíšený pěvecký sbor Rastislav

PAVEL SVOBODA

Autor: Redakce

20.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 18 500 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v ostatní výrobě vedoucí výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup dle dohody., Požadavky: vzdělání - minimálně úplné střední s maturitou (zaměření strojní, mechanizace zemědělství), komunikativní schopnosti, samostatnost. Praxe v oboru 5 roků nebo dle dohody., Odměňování: fixní mzda. Nástup 18.500-25.000 Kč. Tříměsíční zkušební doba. , Zaměstnanecké výhody: stravenky v hodnotě 118,- Kč, řádná dovolená 20 dnů, 13. a 14. plat, denní prémie 100,- Kč, příspěvek na dopravu ve výši 50%, příspěvek na životní pojištění., Požadujeme zaslání životopisu.. Pracoviště: Jvp praha a.s. - výrobní závod žďárná, 679 52 Žďárná. Informace: Lenka Učňová, +420 731 105 650.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Montážní dělník elektrického zařízení, přístrojů. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Pracoviště: Sebranice č.p. 240, 679 31 Sebranice. , Popis činnosti: Práce na výrobní lince při výrobě elektroniky. , Kvalifikační předpoklady: zkušenost s montáží v elektrotechnice výhodou, časová flexibilita, ochota pracovat ve směnném (1 - 3 směny) provozu, dobrý zdravotní stav, schopnost a ochota se učit. , Nabízíme: práci v dynamickém kolektivu a příjemném pracovním prostředí, možnost seberealizace v klíčových pozicích, příležitosti pro absolventy - zaškolení pro ty, kteří nemají vzdělání v oboru včetně možnosti trvalého růstu, zázemí silné mezinárodní firmy řadící se k vůbec největším v oboru, možnost celodenního stravování za dotovanou cenu, řešení dopravy pro uchazeče s problematickým dojížděním.. Pracoviště: Alps electric czech, s.r.o., 679 31 Sebranice u Boskovic. Informace: Lucie Blaha Eyerová, +420 516 490 114,516 490 111.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 23 000 Kč

Chemičtí technici technologové, normovači a pracovníci v příbuzných oborech chemický technolog - laborant. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Nástup ihned nebo dle domluvy., Je pro Vás chemické prostředí výzvou? Pracujete rád samostatně ale i s týmem? Baví Vás chemické analýzy i technická příprava výroby? Hledáte stabilní společnost s důrazem na kvalitu, rychlost, čestnost, invenci, dialog a osobní přístup? Pokud jste si na tyto otázky odpověděl/a kladně, pak je tako pracovní nabídka přímo pro Vás., Vybraný úspěšný kandidát bude na divizi plošných spojů ZODPOVĚDNÝ za: provádění a evidenci chemických analýz, stav chemických lázní, optimalizaci procesu a tvorbu nápravných opatření, provádění a vyhodnocování metalografických výbrusů, obsluha NS-ČOV, každodenní komunikaci s ostatními úseky výroby., POŽADUJEME: SŠ chemického zaměření, praxe v chemickém provozu vítána, práce ve 2 směnném provozu, AJ úroveň B1, uživatelskou znalost práce na PC, flexibilita, samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, schopnost učit se novým věcem/postupům., NABÍZÍME: moderní pracovní prostředí, zaškolení na novém pracovišti, zázemí stabilní silné společnosti s velkým potenciálem, zajímavé a motivující platové ohodnocení (23.000-25.000 Kč dle zkušeností), řadu benefitů (sick days, profesní vzdělávání, stravování s příspěvkem zaměstnavatele, jazykové vzdělávání, příspěvek na dopravu, mateřská školka aj.), dlouhodobou spolupráci., Strukturované životopisy s motivačním dopisem "Proč chci tuto práci dělat" posílejte na e-mail adresu: personalni@gatema.cz, Společnost Gatema s.r.o. si vyhrazuje právo vyhlásit nové výběrové řízení, pokud nebude vybrán vhodný kandidát., Zasláním svých údajů uvedených v životopise a motivačním dopise dáváte souhlas, aby společnost Gatema s.r.o., Průmyslová 2503/2, Boskovice, 680 01, zpracovala vaše osobní údaje pro účely spolupráce v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. "O ochraně osobních údajů" ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou.. Pracoviště: Gatema a. s., Průmyslová, č.p. 2503, 680 01 Boskovice. Informace: Marie Vidláková, +420 720 979 656.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 26 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možno absolvent/ka, praxe vítána.. Pracoviště: Zámecká sýpka blansko, s. r. o. - hotel zámecká sýpka, Dvorská, č.p. 78, 678 01 Blansko 1. Informace: Ladislav Nováček, +420 702 024 342.


Ve Lhotě Rapotině naboural mladý řidič pod vlivem drog do hřbitovní zdi.

Mladý muž naboural autem do hřbitovní zdi. Řídil pod vlivem drog

Hokejisté Minervy Boskovice (v bílých dresech). Ilustrační foto.

Hokejisté Boskovic vyhráli v Kroměříži a po roce si zopakují finále

Práce je pro mě hrou, povídá umělecký kovář Jiří Dudek ze Žďárné

Žďárná /ROZHOVOR/– Ač na slova skoupý, ruce odvedou jeho prezentaci za něj. Umělecký kovář ze Žďárné Jiří Dudek tvoří všechno, na co si vzpomenete. Od šperků, svícnů přes lustry, panty, zábradlí až po tunové sochy nebo brány. „Nedávno jsem dělal sochu orla, s tou jsem si vyhrál sedm měsíců,“ říká sedmatřicetiletý kovář.

Blanenský bazén a haly čekají rekonstrukce. Opravy spolknou miliony

Blansko – Větší opravy blanenských sportovišť a rekreační oblasti Palava letos vyjdou na téměř devět milionů korun. Zaplatí je městská pokladna.

Vichřice na jihu Moravy: evakuovaná chatová osada, přes 70 vyvrácených stromů

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Vyvrácené stromy, potrhané střechy, evakuovaná chatová oblast. Silný vítr za sebou na jihu Moravy od sobotního odpoledne nechává spoušť. Počet výjezdů krajských hasičů kvůli následkům vichřice se pohybuje kolem stovky. „Za sobotu a neděli jsme odstraňovali přes sedmdesát vyvrácených stromů. Dá se předpokládat, že další ještě přibydou,“ sdělil v neděli odpoledne mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš.

Adamovští se zbaví objemného odpadu. V ulicích budou od pondělí velké kontejnery

Adamov - Křesla, židle, staré pohovky nebo koberce. Ale také pneumatiky a části kuchyňských linek. Objemného odpadu, který se nevejde do popelnic a kontejnerů, se v příštích dnech zbaví Adamovští.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT