Po stopách těchto památek se vydáme nejen na Blanensku, ale také v dalších okresech. „V dnešním díle se vypravíme za kříži a kameny do Újezdu u Černé Hory na Blanensku, do obce Kolinec na Klatovsku a také do obce Blanice na Strakonicku," popsal následující putování Přibyl.

Čtyři křížové kameny si turista z Ráječka vyfotografoval nedaleko od domu. V Újezdu u Černé Hory. Kameny jsou zabudované v tamní zdi okolo hřbitova a kostela. Kniha Kamenné kříže Čech a Moravy eviduje jen tři z nich. První popisuje jako velmi poškozenou plochou desku z červeného pískovce. Je zazděná naležato do podezdívky márnice. Na viditelné straně je vyrytý reliéf latinského kříže. Do roku 1900 stával tento křížový kámen v blízkosti dalšího velmi podobného křížového kamene v Hlubokých Dvorech, odkud byl převezen k místnímu hřbitovu.

Zazděný ve hřbitovní zdi nakonec skončil i druhý křížový kámen z Hlubokých Dvorů. Opět se jedná o kámen z červeného pískovce položený podél delší osy do podezdívky márnice.

Třetí z kamenů je ve tvaru sloupku. Stejně jako u předchozích památek je na něm reliéf latinského kříže. Hlavu má vytesanou do tupého klínu. Je zazděný na rohu obvodové zdi místního hřbitova.

Do obce Kolinec na Klatovsku se Přibyl dostal po návštěvě Plzně, kam jel za kamarádem z vojny. „U Plzně jsme nejdříve hledali tři kříže v obci Záluží, ale nenašli jsme ani jeden. Po cestě dál jsme se stavili v obci Kolinec. Hledání bylo snadné, kříž byl ve škarpě u silnice. Když jsme si ho fotili, zaujalo to místní policisty, kteří se přijeli zeptat, co tam u silnice nacvičujeme," pousmál se při vzpomínce na výpravu Přibyl. Kniha Kamenné kříže Čech a Moravy popisuje kříž jako nesymetrickou kamennou desku s reliéfem.

Další tři kříže si Přibyl prohlédl v obci Blanice na Strakonicku. Kameny stály přímo u silnice na jedné z křižovatek. První z nich má vytesaný text v gotické minuskule. Pod rameny kříže jsou tesák a pistole. Kámen připomíná tragickou událost. „Podle dobových pramenů na tomto místě přepadli v roce 1520 rejdaři kupce, zabili je a s jejich zbožím ujeli. Později zde místní postavili litinový křížek, kde jsou další křížové kameny," řekl Přibyl.

Druhý kámen popisuje kniha Kamenné kříže Čech a Moravy jako kámen s odlomenou horní částí desky. Pod rameny reliéfního kříže je vytesaný meč a šavle. Na kůlu kříže jsou téměř neznatelné zbytky gotického nápisu. Z třetího křížového kamene už zbylo jen torzo.

Příště: Lipůvka (okres Blansko), Stráž nad Nežárkou (okres Jindřichův Hradec), Bednárec (okres Jindřichův Hradec)

Zdroje: Kamenné kříže Čech a Moravy, www.smircikrize.cz, www. smircikrize.e­uweb.cz