VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blanenští železáři odlévali i plastiky tanků

Blansko /PO STOPÁCH BLANENSKÉ LITINY/ – V dnešním díle seriálu Blanenského deníku Rovnost, Po stopách blanenské litiny, se poprvé zaměříme na malou plastiku. Tou je plastika tanku LT-34 od vynikajícího moravského sochaře Rudolfa Hlavici, jenž krátce pracoval v uměleckém ateliéru blanenských železáren.

27.7.2011
SDÍLEJ:

V roce 1927 se blanenské železárny staly součástí velkého strojírenského koncernu Českomoravská Kolben-Daněk a.s. (ČKD). V tomto podniku se tehdy vyráběly zbraně a od roku 1933 i tanky. Foto: archiv Muzea Blansko

V roce 1927 se blanenské železárny staly součástí velkého strojírenského koncernu Českomoravská Kolben-Daněk a.s. (ČKD). V tomto podniku se tehdy vyráběly zbraně a od roku 1933 i tanky. Ty měly nahradit dříve používané francouzské tanky Renault. Právě v roce 1933 nastupují do ateliéru blanenských železáren dva mladí umělci. Prvním z nich byl Antonín Šamla a druhý byl Rudolf Hlavica, jenž dostal od vedení železáren za úkol vytvořit zmenšenou kopii tanku LT-34.

Rudolf Hlavica (1897–1971) byl předním prvorepublikovým sochařem. Narodil se ve Vsetíně a pocházel z umělecké rodiny. Otec byl řezbářem a bratr František velice známým malířem, jenž portrétoval prezidenta Masaryka. Další Hlavicům bratr Emil byl taktéž výborným sochařem. Život Rudolfa Hlavici se v první polovině 20. století ubíral velmi dobrodružným směrem.

Nejdříve se vyučil řezbářem u svého otce stejně jako bratři František a Emil. Zde pracoval až do jara roku 1917, kdy musel narukovat na vojnu. V srpnu 1917 padl na Soči do zajetí a stal se italským legionářem. V Itálii v Padově se setkal na vojenské přehlídce s Masarykem, Benešem a Štefánikem, které později zpodobnil do bust.

O Vánocích roku 1918 se vrátil zpět domů a ještě se zapojil do bojů o Slovensko. Po návratu založil s bratrem Emilem ve Vsetíně firmu na výrobu dřevěných hraček. Rudolf s Emilem doufali, že jim otec František přepustí řezbářskou dílnu, kterou chtěli vylepšit, avšak otec s jejich záměrem nesouhlasil.

Možná i proto se v roce 1923 rozhodl Rudolf Hlavica odejít do Užhorodu, kde strávil jeden rok jako řezbář v tamní továrně na nábytek. Po návratu domů do Vsetína opět pracoval u otce v řezbářské dílně. V roce 1926 zamířil do Prahy, kde získal místo u firmy Stöhrs továrny na nábytek a dekorační předměty. Zároveň se v Praze přihlásil ke studiu na Všeobecné škole uměleckých řemesel, kterou dokončil v roce 1929.

Hlavicova plastika

V letech 1929 až 1932 absolvoval Hlavica Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor modelování a řezbářství pod vedením profesora Štěpána Zálešáka. Mezi jeho nejznámější díla můžeme zařadit plastiku ženského aktu v životní velikosti ve stylu pozdního art deco nazvanou Elektra nebo Ex oriente lux, lidově přezdívanou Světluška, která dnes stojí v Přerově. Za zmínku také stojí nadživotní busta generála Štefánika, která se nachází Záriečí u Púchova.

Rudolf Hlavica pracoval v Blansku pouze jeden rok, posléze odešel do Brna. Avšak i za tu krátkou dobu stačil navrhnout a vytvořit spoustu děl, jako byly plakety, plastiky, vázy či vodotrysky. Právě tank LT-34 byl jedním z těchto povedených výrobků. Litinová plastika tanku totiž sloužila jako reprezentativní dar Českomoravské Kolben-Daněk pro potencionální zákazníky.

Zatímco originální tank vážil sedm a půl tuny a měřil více jak čtyři a půl metru, Hlavicova zmenšená kopie bojového stroje váží necelých devatenáct kilo a měří třiatřicet centimetrů.

Kolik kusů těchto litinových plastik blanenští železáři odlili, se přesně neví. Ale je více než pravděpodobné, že to bylo pouze pár kusů. Jeden z nich se nachází v expozici blanenského muzea.

Tanky LT-34 vyrábělo ČKD až do roku 1936. Po obsazení českého ohraničí Němci roku 1938 nabídla československá armáda všechny tanky k prodeji, avšak nenašla žádného kupce. Po okupaci Čech a Moravy a vzniku Slovenského státu zůstalo v protektorátu třiadvacet kusů a na Slovensku sedmadvacet kusů těchto tanků. Němci neměli o tyto zastaralé stroje zájem, a tak je sešrotovali. Na Slovensku je však armáda používala až do roku 1944, kdy se tyto tanky zapojily do bojů ve Slovenském národním povstání.

JINDŘICH ČELADÍN
Autor pracuje v Muzeu Blansko

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Areál bývalé vyškovské traktorové stanice.
3

Staré opuštěné areály chátrají. Ohrožují životy

Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Po Herwartu stále uklízejí popadané stromy. A vichr lámal další

Blanensko, Vyškovsko – I měsíc po orkánu Herwart odklízí správci lesů následky jeho řádění. Do regionu přitom v pondělí opět vtrhl silný vítr. V obci Krásensko na Vyškovsku odpoledne způsobil hodinový výpadek elektřiny. A hodně foukat má i v úterý.

Brňané mají školu smyku za rohem. Na novém polygonu řidiče rozhodí tržná deska

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Námraza na silnici překvapila před dvěma lety řidiče z Brněnska Václava Hájka. „Dostal jsem smyk a skončil v příkopu. Byl to jeden z důvodů proč jsem si zaplatil školu smyku v Jihlavě,“ poznamenal. Od pondělí už jihomoravští řidiči na polygon nepojedou daleko. Představitelé firmy Polygon Brno otevřeli nový areál u Masarykova okruhu.

Důchodci si často musejí přivydělávat, říká ekonom

Jižní Morava /ROZHOVOR, ANKETA/ – Nejvyšší důchody na jižní Moravě pobírají lidé z Brna. Naopak nejméně peněz pobírají důchodci ve znojemském regionu. „Ovlivňuje to průmysl a také minulost místa,“ tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

AKTUALIZOVÁNO

Silný vítr: na Břeclavsku uletěl fóliovník, hasiči měli v kraji desítky výjezdů

Jižní Morava – Na mnoha místech Jihomoravského kraje ještě nejsou ani sečtené škody po říjnové vichřici a silný vítr už opět v pondělí vyvracel stromy a poškodil desítky budov. Jihomoravští hasiči vyjeli v pondělí do osmé hodiny večer celkem třiašedesátkrát. Řešili téměř čtyřicet větrem vyvrácených stromů i poničené střechy. Nejvíce škod způsobil vítr na Břeclavsku, hasiči tam vyjeli k třiatřiceti případům. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT