VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blanenské slévárny vyráběly zajímavou sérii soch

Blansko /PO STOPÁCH BLANENSKÉ LITINY/ – Nebývá obvyklé, že některé slévárny měly ve své nabídce kolekci soch dotýkajících se jednoho tématu. Salmovské železárny měly to štěstí, že se po roce 1850 spojily s významným německo-rakouským sochařem Antonem Dominikem von Fernkornem.

10.8.2011
SDÍLEJ:

Blanenské slévárny měly ve své nabídce ve druhé polovině 19. století kolekci soch od věhlasného německo-rakouského sochaře Antona Dominika von Fernkorna. Ten pro ně vytvořil unikátní sérii soch inspirovanou středověkým rytířským eposem Píseň o NibelunzíchFoto: archiv Muzeum Blansko

Ten pro ně vytvořil unikátní sérii soch inspirovanou středověkým rytířským eposem Píseň o Nibelunzích. Právě na tuto kolekci soch se zaměří další díl seriálu Blanenského deníku Rovnost, Po stopách blanenské litiny.

Epos pochází ze 13. století a je sepsán středohorní němčinou. Píseň o Nibelunzích je napsána ve zpěvných slokách rozdělených do čtyř řádků. Epos se skládá ze dvou částí. V první části stojí v popředí Siegfriedova pomsta, ve druhé pak pomsta jeho manželky Kriemhildy. Děj se odehrává v okolí burgundské říše na Rýně a také v jižním Německu a kolem Dunaje v dnešním Rakousku a Maďarsku. Historickým pozadím této legendy je zničení burgundského království franským v první polovině 6. století. V písni se střetávají prvky germánské mytologie, křesťanství i pohanství. V době nacionalismu, především ve 20. století, byl epos o Nibelunzích zneužit třetí říší k propagandistickým účelům.

Rozhodně stojí za to, představit tvůrce těchto nádherných plastik. Anton Dominik von Fernkorn (1813–1878), který se narodil v německém Erfurtu, je považován za jednoho z nejvýznamnějších mistrů raného romantismu. Byl především autodidaktikem, i když zpočátku se také učil u mnichovského sochaře Ludwiga Schwanthalera. Již v roce 1850 ho můžeme nalézt ve Vídni, kde pracoval jako modelér v tamní slévárně. Mezi jeho nejznámější díla patří vlastenecké sochy. Především jezdecké sochy arcivévody Karla a prince Evžena, které se nacházejí na Heldenplatz ve Vídni. Fernkorn je vytvořil ve druhé polovině 19. století. Pomník arcivévody Karla byl na tehdejší dobu technický zázrak. Jeho kůň stál totiž pouze na zadních nohou. Druhý pomník prince Evžena již však nebyl tak technicky dokonalý.

Sochy rytířů

Fernkorn je také autorem Aspernského lva, což je plastika ležícího lva na počest vítězství nad Napoleonem u Aspern v roce 1809. V Záhřebu stojí jeho jezdecký pomník chorvatského bána Josipa Jelačiče, který Fernkorn dokončil v roce 1864.

V salmovských železárnách se mimo jiné odlévaly Fernkornovy reliéfní desky s motivem křížové cesty. Všech čtrnáct zastavení můžeme vidět v interiéru blanenského zámku, případně v exteriérech u černohorského zámku. Ještě před svou smrtí si Fernkorn vychoval svého nástupce. Tím byl další významný rakouský sochař Franz Pönninger (1832–1906).

Celkem vytvořil Anton Dominik von Fernkorn šest soch rytířů na motivy Písně o Nibelunzích. Byly to tyto sochy: Hildebrand, Siegfried, Volker, Rüdiger, Dietrich a Hagen. Všechny sochy jsou vysoké kolem metru a půl a jejich váha kolísá od sto pětadevadesáti po tři sta čtyřicet pět kilogramů u sochy Volkera. Cena těchto litinových soch v roce 1913 se pohybovala mezi třemi a čtyřmi sty korunami. Jelikož sochy byly považovány za symbol němectví, nepřekvapí, že po vzniku samostatného Československa je blanenské slévárny přestaly odlévat.

Ve sbírkách blanenského muzea se nacházejí dvě sochy z Fernkornovy série. Jsou to sochy rytířů Dietricha a Siegfrieda. Socha Dietricha je bohužel zčásti poškozena, chybí část pravé ruky a meč. Velice zajímavé je, jak se socha Siegfrieda, která je mimochodem téměř nepoškozená, dostala do sbírek Muzea Blansko. Sochu údajně vlastnil německý hajný v Obřanech, po jeho odsunu v roce 1945 se ocitla na skládce, kde ji zachránil pan Skála. Posléze dočasně stála v atriu brněnské radnice a v roce 1988 se dostala do blanenského muzea. Obě dvě sochy si můžeme prohlédnout na Wanklově náměstí v Blansku. V Národním technickém muzeu v Praze se nachází ještě socha Volkera, která je umístěna pouze v depozitáři. O osudech dalších tří soch rytířů z Písně o Nibelunzích nejsou žádné zprávy.

JINDŘICH ČELADÍN
Autor pracuje v Muzeu Blansko

10.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 35 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář - montážník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , • SŠ vzdělání nebo vyučení v oboru elektrikář, • znalost vyhlášky č. 50/1978 Sb. §5 a §6, • praxe v oboru výhodou, • příjemné a profesní vystupování, • samostatnost a flexibilita, • řidičský průkaz skupiny B. , Nabízíme: , • práci na hlavní pracovní poměr, • motivující odměny odpovídající pracovním výsledkům, • práci ve stabilní a prosperující firmě. , Nástup možný ihned., Životopisy posílejte na email: volnamista@trido.cz. Pracoviště: Trido, s.r.o., Na Brankách, č.p. 2290, 678 01 Blansko 1. Informace: Jana Zemánková, +420 702 088 792.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 19 000 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu přípravář/ka zakázek. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Vzdělání stavebního nebo technologického směru - SŠ/VŠ; výhodou praxe v oboru pozemního stavitelství a zkušenosti s rozpočtováním; technické znalosti postupů stavebních prací; aktivní přístup, komunikativnost, spolehlivost; ŘP sk. B., Zaměstnanecké výhody: firemní vzdělávání, odborné kurzy., PRVNÍ KONTAKT MAILEM.. Pracoviště: Cergomont s.r.o., Sukova, č.p. 1052, 678 01 Blansko 1. Informace: Ilona Mertenová, +420 777 707 727.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 21 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na HPP, případně možnost práce na dohodu., Spolehlivost, komunikativnost, zkušenost s prací v obchodě výhodou. , Nepřetržitý provoz: 12ti hod směny - dlouhý týden (5 směn/týden), krátký týden (2 směny/týden). , Příjemné pracovní prostředí., První kontakt mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Ing. jiří pokorný - čerpací stanice mol lipůvka, 679 22 Lipůvka. Informace: Jiří Pokorný, +420 737 272 715.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 000 Kč

Specialisté v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací referent/ka majetkové správy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Letovice vyhlašuje výběrové řízení na místo referent majetkové správy s místem výkonu práce Masarykovo nám. 19, Letovice (zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou)., Náplň práce: zajištění vedení kompletní agendy účetnictví bytové a nebytové správy, správa bytového a nebytového majetku obce, jeho nabývání, pronájem, prodej, inventarizace majetku, aktivní jednání s nájemníky., Předpoklady: vzdělání ÚSO s maturitou, nejlépe ekonomického směru, vysokoškolské, znalost účetnictví v plném rozsahu, praxe v oboru účetnictví min. 1 rok (vítána ve veřejné správě), znalost práce na PC (Word, Excel, Internet), dobré komunikační předpoklady, bezúhonnost, ŘP sk. B., Přihláška do výběrového řízení musí obsahovat: jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu, datum a podpis., K přihlášce žadatel(ka) přiloží: strukturovaný životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, originál výpisu z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona č. 101/2000 Sb., v platném znění., Platové zařazení: dle nařízení vlády č. 222/2010 Sb., v platném znění a č. 341/2017 Sb., v platném znění, platová třída 9 - cca 22.000 Kč (odměny, 5 týdnů dovolené, stravenky,..)., Termín pro podání přihlášky: do 20.6.2018 do 12 h., Nástup do funkce: nejpozději k 1.9.2018 (možno i dříve)., Adresa pro podání přihlášky: Mgr. Naděžda Lorenčíková, tajemník MěÚ Letovice, Masarykovo nám. 19, 679 61 Letovice. Tel. 516 482 220, 216., Na obálku se žádostí napište "výběrové řízení - referent majetkové správy".. Pracoviště: Město letovice, Masarykovo náměstí, č.p. 210, 679 61 Letovice. Informace: Naděžda Lorenčíková, +420 516 482 220,516 482 216.


Aktivisté ze skupiny Slušní lidé přerušili představení před scénou, kde Ježíš znásilňuje muslimku.
AKTUALIZOVÁNO
23

Hra s Ježíšem: protestující narušili představení, vyvedli je policisté

Při nehodě osobního auta a motocyklu v Boskovicích zemřel starší muž.
3

Při tragické nehodě v Boskovicích zemřel starší motorkář

Šance pro odložené děti: Boskovice otevřely babybox u nemocnice

Boskovice – Celou částku tři sta tisíc korun, která zahrnuje materiál, výrobu, instalaci a stavební úpravy, se na babybox v Boskovicích shromáždit nepodařilo. Přesto tam v pátek vyhřívanou schránku pro odložené děti u vchodu do nemocnice otevřeli. „Rozdíl jsem doplatil. Třeba na babybox v Jihlavě se vybralo víc peněz než bylo potřeba,“ vysvětlil zakladatel českých babyboxů Ludvík Hess.

Máme plno, hlásí řada letních táborů. Děti mají poslední šance sehnat místo

Blanensko, Vyškovsko – Blížící se letní prázdniny stráví některé děti s rodiči a prarodiči, jiné zamíří na tábor. Letos poprvé si jej vyzkouší syn Lucie Šmerdové. „Zatím příměstský, tady u nás v Kuničkách. Pořádá ho místní spolek Koníček. Jako malá holka jsem na tábory jezdila a moc se mi tam líbilo,“ svěřila se mladá žena z malé obce na Blanensku.

Re:publiku otevře Masaryk. Lidé uvidí Slovanskou epopej, radit jim bude počítač

Brno /PROGRAM, ANKETA/- Událost, jakou je možné zažít jen jednou za sto let. Na brněnském výstavišti v sobotu začíná třiadvacetidenní oslava, jaká nemá obdoby. Brno se v následujících týdnech promění v dějiště festivalu Re:publika. Potěší milovníky designu, umění i sportu. Brněnský deník Rovnost přináší přehled těch největších zajímavostí, které se na Re:publice vyplatí vidět.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT