Předchozí díly seriálu Znáte je z pódií najdete ZDE

„Písničky si nějak speciálně nevybíráme. Pokud se nám líbí, zahrajeme ji srdcem a snažíme se radost rozdávat těm, kteří si nás přijdou poslechnout,“ říká s úsměvem vedoucí Cimbálové muziky Základní umělecké školy v Blansku Miroslava Kocmanová.

Cimbálová muzika ji přirostla k srdci a před sedmi lety poskládala ze svých žáků, které učila na blanenské umělecké škole na housle, skupinu. „Zhruba v roce 2003 jsme se tak nějak poskládali dohromady. O rok později už jsme měli první veřejná vystoupení a také jsme připravili koncertní pásmo s názvem Kytička. Tuhle tradici se nám podařilo udržet, takže letos už chystáme Kytičku s pořadovým číslem sedm,“ dodala Kocmanová.

Zpočátku začínala blanenská cimbálka jen s dvojhlasy, ale později už si písničky upravovali muzikanti pro čtyřhlas. „Hrály jsme na housle, ale neměli nikoho na basu. Tak jsem si za ni stoupla sama. Stejně tak jsem se musela naučit i na cimbál, protože nebyl nikdo, kdo by na něj hrál,“ zavzpomínala na těžké začátky Kocmanová.

Postupem času se skupina secvičila a začala hrát více na veřejnosti. Velký ohlas měly koncerty v blanenském dřevěném kostelíku, na promenádním koncertu a na plesích v okolí. V dřevěném kostelíku si zahrála cimbálka společně s dětskou kapelou Kaštánci. „To bylo velmi zajímavé spojení cimbálky a big bítu. Myslím, že to byl dobrý koncert se skvělou atmosférou,“ podotkla Kocmanová.

Vrcholem kapely bylo podle Kocmanové období před dvěma lety. „Teď jsme trošku v krizi. Z cimbálky nám odešly dvě houslistky takže se s tím trošku pereme. Ale zvládneme to. Cimbálku chci udržet,“ poznamenala Kocmanová.

Cimbálovka dnes: dámská společnost

V současnosti je včetně ní v blanenské cimbálce sedm muzikantů. První housle hraje Adéla Němcová, druhé pak Jiří Klimeš. Kontry mají na starosti Marie Bártová, Tereza Hanusová a Tereza Vymazalová. Ta zkouší i violu. Zpívá Ivana Kopecká. Tedy vyloženě dámská společnost. „Myslím, že je to v pohodě a Jirku nijak neutiskujeme,“ směje se Kocmanová.

Podle ní ji nejvíce mrzí to, že nemohou sehnat stálého hráče na jejich klenot. Tím je cimbál. „Když už cimbál ve škole máme je obrovská škoda, že nám chybí ruce, které by na něj hrály. Na větší akce si proto zveme Radka Boudného z Jevíčka,“ upřesnila vedoucí cimbálky.

V letošním roce chtějí muzikanti v květnu odehrát tradiční Kytičku. Pokud počasí dovolí tak venku. V plánu mají i koncerty v blanenském dřevěném kostelíku a v kostele v Rájci.

„Tereza Hanusová začíná hrát na violu. V cimbálce to pak zní velmi zajímavě. Je to sice v začátcích, ale s tímto nástrojem bychom chtěli v budoucnu pracovat. Teď se stylizujeme trošku do jiné podoby než na začátku,“ doplnila Kocmanová.

Vážení čtenáři, seriál Znáte je z pódií najdete také v tištěné podobě každou sobotu v Blanenském deníku Rovnost.