Předchozí díly seriálu Znáte je z pódií najdete ZDE

Benešovská 12°. Ležák jako křen? Zbystří okamžitě rozsáhlá obec pivařská. Nikoliv. Dechovka z Benešova. Ovšem také řízná. Kapela, která letos oslaví osmnáct let, založila v obci několik pěkných tradic. Mezi jednu z nich patří hraní Josefům a Josefám, kdy muzikanti od časného rána hrají ke svátku pod okny benešovským oslavenců. Těch je více než dvacet. „Na březnové hraní se vždycky těšíme. Je to sice poměrně náročná akce, ale rádi děláme lidem radost,“ říká s úsměvem kapelník Benešovské 12° Vladimír Henek.

Kapela se dala na Benešově dohromady na začátku devadesátých let. V původní sestavě hrálo v roce 1992 osm muzikantů. Prvním kapelníkem byl František Koudelka. „Od začátku nám bylo ale jasné, že osm lidí je na dechovku málo. Snažili jsme se proto přivést další muzikanty. Nakonec nás bylo dvanáct,“ vrátil se ve vzpomínkách do minulosti Henek.

Dvanáct muzikantů rovná se Benešovská 12°. „Už si přesně nepamatuji, jak jsme na název přišli. Bylo nás dvanáct, Benešováci, a tak nějak to vzniklo. Možná tam nějaká menší podobnost s řízným pivem byla. Nevím. Každopádně název se všem líbil, tak jsme si ho nechali,“ dodal Henek s tím, že kapela navázala na tradici dvou benešovských hudebních formací. Sokolské a Orelské dechovky. Ty hrály za první republiky a ještě krátce po druhé světové válce.

Hned následující rok po svém založení hrála Benešovská 12° v obci všem Josefům a Josefám k svátku. Tuto tradici dodržuje kapela dodnes. Stejně jako doprovod věřících, kteří šlapou každoročně z Benešova do Křtin na pouť. Muzikanti jdou celou přibližně čtyřicet kilometrů dlouhou štreku s nimi. A přitom jim vyhrávají do kroku. „Když se mašíruje přes vesnici, začneme hrát. Jak dorazíme do Křtin, hrajeme při mši svaté a také ve světelném průvodu ve křtinském chrámu,“ přiblížil výlet kapely Henek.

V prosinci roku 1995 pořádala Benešovská 12° společně s tamním obecním úřadem adventní koncert. Jako host tehdy v Benešově vystoupil také lidový vypravěč Zdeněk Galuška. Od té doby se adventní koncert natrvalo zapsal do kalendáře benešovských kulturních akcí. „Tento koncert má vždycky skvělou atmosféru. Hraje se nám na něm fajn. Zhruba před čtyřmi lety jsme se rozhodli uspořádat podobnou akci i v létě a nápad se chytil,“ poznamenal Henek.

Noty pilují na obecním úřadu

Kapela má v současnosti osmnáct členů včetně dvou žen. Zpěvačky a klarinetistky. Kromě Benešovských v ní hrají hudebníci ze Suchého a Boskovic.

Benešovská radnice vyšla v minulosti muzikantům vstříc a ti tak mohou zkoušet v zasedací síni obecního úřadu. Podle Henka se sestava kapely v poslední době ustálila. „Muzikanti přicházejí a odcházejí, ale v současnosti máme obsazeny všechny sekce. Zkoušíme většinou jednou za čtrnáct dní, před koncertem jednou týdně. Za rok toho odehrajeme celkem dost. Prakticky každý týden je nějaká akce,“ doplnil kapelník. V minulosti mohli lidé slyšet benešovskou kapelu na festivalech v Boskovicích nebo Velkých Opatovicích.

V repertoáru má Benešovská 12° převzaté písně klasiků dechové hudby až po díla současných skladatelů. „Dost spolupracujeme se skladatelem Pavlem Svobodou. Písniček máme dost. Na cédéčko by to bylo, ale to je otázka peněz. Takže zatím nic podobného neplánujeme,“ uzavřel Henek.

Vážení čtenáři, seriál Znáte je z pódií najdete také v tištěné podobě každou sobotu v Blanenském deníku Rovnost.