VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Antonín Juračka: mistr lyrického humoru

Blansko – /SERIÁL CENY MĚSTA BLANSKO ZA KULTURU/ – Držitelem Ceny města Blanska za kulturu se v roce 1996 stal blanenský malíř, grafik a typograf Antonín Juračka. U této příležitosti o něm Ludvík Kundera napsal: „Antonín Juračka, ročník 1927, tvůrce kresleného humoru, podivuhodného a vymykajícího se, chodí po Blansku a nikdo si ho nevšímá: on totiž své město přesahuje. Ve věku, kdy mnoho z nás má již životem urousaná křídla a frázemi zaprášené mozkové závity, byl ve svém myšlení a plachtění svěží a svobodný jako pták."

24.2.2013 1
SDÍLEJ:

Na snímku Antonín Juračka (vlevo) na zahájení výstavy Sdružení Q v roce 2002.Foto: www.blansko.cz

Antonín Juračka malíř a grafik a v tomto oboru pak skutečný, nefalšovaný mistr lyrického humoru se narodil v Doubravici nad Svitavou. Vyučil se elektromechanikem v Blansku u firmy Sochor. V letech 1947–1951 vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Gottwaldově, obor užitá grafika.

Od roku 1951 bydlel trvale v Blansku. „Po městě chodí rozložitý muž, o němž skoro nikdo neví, že patří v tomto městě k osobnostem nejzajímavějším. Všimne-li si ho kdo, tak nejspíš proto, že toho moc nenamluví," napsal Ludvík Kundera v roce 1996.

Antonín Juračka dlouhá léta pracoval jako výtvarník v oddělení propagace v podniku ČKD Blansko. Tam mohl uplatnit grafický důmysl a vtip. Podílel se na desítkách publikací a výstav, které s tímto blanenským velkopodnikem vždy souvisejí. Jeho rozdováděné kresby udivovaly obrovitým zmnožováním čar vinoucích se ne v desaterých, ale padesaterých vrstvách. Leckdo pochyboval, zda je to práce lidské ruky, nakloněn víře, že něco takového svede jen stroj.

Od počátku 80. let ustupují tato tisícičará dění či dějství figurám, které se v nekončící hře prostupují, převracejí, uvolňují a zmnožují. Princip neuvěřitelně bohatých variací ovládá pole kresby, přistupuje i barva, přistupují i plastické pokusy. Princip jeho kresby je jednoduchý. Proklubávající se postoje a situace. Situace každodenní i obecná; postoj vůči lidem, věcem, světu.

Antonín Juračka se věnoval užitné a výstavnické grafice s invencí a nadhledem, o čemž svědčí řada samostatných i kolektivních výstav (byl členem sdružení Q Brno – mezi jeho nejvýznamnější členy patřili a patří literáti Ludvík Kundera, Milan Uhde, František Listopad, výtvarníci Jan Rajlich, Jozef Jankovič, Jindřich Štreit,Valér Kováč, Vladimír Preclík, Emanuel Ranný, divadelníci Arnošt Goldflam, Boleslav Polívka, architekt Ivan Ruller, teoretik architektury Jan Sedlák a další).

Juračkovo výtvarné dílo dokazuje jeho tvůrčí fantazii a smysl pro komično, ale je pro nás svědectvím jeho výtvarné rafinovanosti a brilantnosti, kterou prokázal v grafických úpravách různých publikací a se svou dcerou akademickou malířskou Arnou Juračkovou také na výstavních expozicích pro brněnské veletrhy v letech 1990 až 2002 a v čistém grafickém designu pro firmu a produkty Pivovaru Černá Hora.

12. února 2005 Antonín Juračka vstoupil do zahrady ticha. Zanechal nám po sobě svět rozdováděných klaunů, létajících koberců, kalhot bez majitele a mnoho dalších roztodivností.

Literatura: katalog Cena města Blanska za kulturu, 1996, Zpravodaj města Blanska, 1996, Týden u nás, 1996, internet

Příště: Laureát Ceny města Blanska za kulturu 1996: Galerie v předsálí – Galerie města Blanska

„Malíři a básníci měli vždy stejné právo odvážit se čehokoliv." Horatius

PAVEL SVOBODA

Autor: Redakce

24.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
V Olešnici se už lyžuje. V Hodoníně dosněžují sjezdovku.
18

OBRAZEM: V Olešnici se už lyžuje. V Hodoníně zasněžují sjezdovku

Ilustrační foto.

Skauti přivezou Betlémské světlo. V Moravském krasu budou kostýmované prohlídky

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud EET nezrušil. Část zákona ale škrtl

/ANKETA/ Zrušit celý zákon o elektronické evindenci tržeb, nebo jen proškrtat? Po dnešním vyjádření Ústavního soudu už je jasno. Ten se rozhodl s platností od konce února 2018 škrtnout některé paragrafy o EET, které se týkají bezhotovostních plateb a e-shopů. Ústavní soud rovněž zrušil plánovaný náběh třetí a čtvrté vlny EET.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Výdaje měst pro rok 2018: hlavně školství, sport a stavby

Blanensko, Vyškovsko – Stavba Centra polytechnické výchovy a vzdělávání v Boskovicích patří mezi největší investiční akce na Blanensku. Proto o ní tamní zastupitelé také nejvíc diskutovali, když před pár dny projednávali schvalování rozpočtu. Další tři největší města regionu schválila své rozpočty na příští rok. Nejvíc peněz zamíří na stavby a opravy, hodně pomůžou dotace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT