VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriály

3.4.2016

Rozhledna Alexandrovka u Adamova vábí turisty už skoro 130 let

Adamov /HISTORIE OD PODLAHY/ – Z kopce Špičák nedaleko Adamova byl krásný výhled od nepaměti. Není tedy divu, že na něm postavili, podle návrhu tehdejšího krajského hejtmana hraběte Braidy, dřevěný vyhlídkový pavilon už v šedesátých letech devatenáctého století. Na stejném místě dnes stojí rozhledna Alexandrovka, která je vyhledávaným cílem turistů. Přitom v minulosti byla několikrát na pokraji zániku. Zajímavou minulost této rozhledny přibližuje Deník Rovnost v dalším díle seriálu Historie od podlahy.

19.3.2016

Ve Staré huti dřív vznikaly bomby i granáty

Adamov /HISTORIE OD PODLAHY/– Vysoká železářská hnědouhelná cihlová pec utváří Josefovské údolí u Křtinského potoka už od roku 1746. Tato pozoruhodná stavba je nejstarší dochovanou hutí ve střední Evropě a dodnes návštěvníkům podává svědectví o těžbě rudy a jejím zpracování, které mají v okolí Adamova dlouhou historii. Právě Františčině huti u Adamova na Blanensku, které se říká také Stará huť, věnuje Deník Rovnost další díl seriálu Historie od podlahy.

6.3.2016

Ve Zlaté studni přespal poslední český král

Sebranice /HISTORIE OD PODLAHY/ – Kdo projíždí po rušné silnici I/43 od Brna nebo od Svitav, nemůže v obci Sebranice na Blanensku přehlédnout opravenou historickou budovu motorestu Zlatá studna. Zájezdní hostinec tam byl podle dochovaných záznamů poprvé otevřen už v roce 1725. Tehdy šlo o důležitou stanici při císařské silnici Vídeň – Brno – Pardubice – Praha. Deník Rovnost mu věnuje další díl seriálu Historie od podlahy.

5.3.2016

Sní o zlatém poháru. Má stříbro a slavné jméno

Benešov, Blansko /MLADÉ TALENTY BLANENSKA/ – Na dřevěných paletách, špalcích, kládách a prknech poskakuje několik rozzářených malých kluků. Každý má helmu, chrániče a speciální kolo bez sedátka. Tento obraz se opakuje každý týden při biketrialovém tréninku v malé blanenské hale. Mezi dětmi trénuje i Václav Kolář z Benešova na Blanensku. Biketrialu se věnuje přesně rok a je pro tento sport velkou nadějí do budoucna. „Jednou bych chtěl vyhrát zlatý pohár," přeje si drobný hoch. Právě jemu patří další díl seriálu Deníku Rovnost Mladé talenty.

24.2.2016

Šošůvští hasiči sbírají jeden úspěch za druhým

Šošůvka /DOBRÁCI ROKU/ - Navštívil jsem elitu. To si musí pomyslet snad každý, kdo zavítá do opravené hasičské zbrojnice Sboru dobrovolných hasičů v Šošůvce na Blanensku. Poličky na zdích se tam blýskají zlatem a stříbrem. Čestné místo si na nich našlo celkem 241 pohárů. Ty hasiči za zhruba patnáct let nasbírali za úspěchy v požárním sportu.

21.2.2016

Opravili zchátralou barokní faru. Překvapením byla zelenkavá barva fasády

Černovice – Ještě před pěti lety patřila mezi památky v nejhorším technickém stavu na Blanensku. Střechou zatékalo, z komína padaly cihly, podlaha byla shnilá. Řeč je o barokní faře v Černovicích. Tamní lidé se však rozhodli, že ji spadnout nenechají, a pustili se do boje za její záchranu. Černovické faře věnuje Blanenský deník Rovnost další díl seriálu Historie od podlahy.

20.2.2016

Nadšený kameraman Forgáč udělal z maturantů gymnázia filmové hvězdy

Letovice – Jedné maturantce se povedlo to, po čem touží řada žen. Stala se partnerkou hollywoodského herce Leonarda DiCapria. Ve filmovém trháku Velký Gatsby. Její spolužák si zase vyměnil roli s dalším světoznámým hercem a manželem Angeliny Jolie – Bradem Pittem. A další studentka vystřídala ve filmu Černá labuť herečku Natalii Portman. Jaké to je, být filmovou hvězdou, které celý svět leží u nohou, si loni vyzkoušelo třiadvacet maturantů boskovického gymnázia. Celebrity z nich udělal devatenáctiletý kameraman Jakub Forgáč z Letovic. Deník Rovnost mu věnuje další díl seriálu Mladé talenty.

7.2.2016

Větrný mlýn slaví 150 let. Zpustošenou památku majitelé získali za tři tisíce

Kořenec – Větrný mlýn se šesti perutěmi vyrostl u Kořence v roce 1866. Postavil si ho za svým gruntem tehdejší starosta obce Jakub Veselý a na mírném návrší se stal dominantou krajiny. Přestože už před desítkami let přišel o větrné lopatky, dodnes z kamenné válcovité stavby dýchá atmosféra starých časů. Osudům kořeneckého větrného mlýna věnuje Deník Rovnost další díl seriálu Historie od podlahy.

6.2.2016

Ve stopách Sáblíkové? Všestranně talentovaný Svoboda vyhrál zimní olympiádu dětí

Šosůvka - Dvanáctiletý Lukáš Svoboda z Šošůvky je všestranným sportovním talentem. Má medaile z rychlobruslení, běhání i požárního sportu.

24.1.2016

Dobráci roku: Bukovina: hlavně díky hasičům to v obci žije

Bukovina /DOBRÁCI ROKU/ – Život přináší cokoliv, ale pokud to jen trochu jde, vždy je lepší to brát s humorem. Alespoň to tvrdí členové Sboru dobrovolných hasičů z Bukoviny na Blanensku, kteří v roce 1997 zasahovali při povodních v Adamově. Když pomáhali odstraňovat následky vodní smršti, přímo v centru města jim zkřížil cestu asi čtyřkilový kapr. „Pracoval jsem tehdy v Adamově, a když jsem vyšel ven, plaval přede mnou. Tak jsem ho ulovil," říká s úsměvem náměstek bukovinských hasičů Zdeněk Opletal.

24.1.2016

Boskovická synagoga léta sloužila jako sklad

Boskovice /HISTORIE OD PODLAHY/ – Klenby a stěny bohatě zdobené rostlinnými motivy a hebrejskými texty, svatostánek na uschování tóry, vyvýšené řečniště, galerie pro ženy. To nabízí pohled do dnes už jediné zachované synagogy v Boskovicích. Její prohlídka láká české i zahraniční turisty, konají se tam i komorní kulturní akce. Synagoze maior věnuje Deník Rovnost další díl seriálu Historie od podlahy.

23.1.2016

Gymnazista přiměl trpaslíka, aby se rozhodoval. A vyhrál programátorskou soutěž

Olomučany /MLADÉ TALENTY BLANENSKA/ – Když se řekne jméno Bill Gates, snad každý na světě ví, o kom je řeč. Spoluzakladatel společnosti Microsoft začal programovat již na střední škole. Málokdo však zatím ví, že počítačový talent žije i na Blanensku. Středoškolské úspěchy patnáctiletého Adama Hlaváčka z Olomučan lze totiž srovnat s těmi, které v jeho letech slavil dnes jeden z nejbohatších lidí světa. Možná i jeho jméno se ve světě počítačů stane pojmem. Deník Rovnost mu věnuje další díl seriálu Mladé talenty.

3.1.2016

Narozené dítě už motá hadici. Každý třetí obyvatel Sychotína je totiž hasič

Sychotín /DOBRÁCI ROKU/ – O Sychotíně na Blanensku se říká, že když se tam narodí dítě, už motá hadici. Být dobrovolným hasičem je tam totiž téměř povinné. V obci se dvěma sty čtyřiceti osmi obyvateli patří mezi „dobráky" pětasedmdesát z nich – mužů, žen i dětí. Ti svůj volný čas s chutí věnují požárnímu sportu a je-li potřeba, jsou připraveni pomáhat.

26.12.2015

Čtveřice v pruhovaných tričkách dobývá pódia

Boskovice /MLADÉ TALENTY BLANENSKA/ – Koncertují, sbírají hudební ocenění, ale hlavně hrají pro radost. Sobě i druhým. „Hudba nás baví," prohlašuje bez zaváhání dvanáctiletý Jirka Krajíček, jeden ze zakládajících členů dětské hudební skupiny Pružiny z Boskovic. Ta v současné době hraje ve složení dvou dívek a dvou chlapců ve věku od dvanácti do patnácti let. Aktivně se zapojují do kulturního dění na Boskovicku, které jim začíná být malé. Právě Pružinám věnuje Deník Rovnost další díl seriálu Mladé talenty.

14.12.2015

Dřevěný kostelík přijel do Blanska z Podkarpatské Rusi. Ve třinácti vagonech

Blansko /HISTORIE OD PODLAHY/ – Původně pravoslavný dřevěný kostelík svaté Paraskivy byl postavený v sedmnáctém století v Nižním Selišti nedaleko Chustu na Podkarpatské Rusi, v příhraniční oblasti s Rumunskem. Už téměř osmdesát let ale stojí v Blansku.

13.12.2015

Mladý blanenský fotograf Podrabský: Lidem se snažím dávat pocit pohody

Blansko /MLADÉ TALENTY/ – Hlavu plnou nových a neotřelých nápadů má teprve osmnáctiletý fotograf David Podrabský z Blanska. Před nedávnem otevřel první výstavu svých snímků. Fotografuje soutěž Dívka České republiky i mistra světa v biketrialu Václava Koláře. A to jej příští rok teprve čeká maturita. Deník Rovnost mu věnuje další díl seriálu Mladé talenty.

1.11.2015

Jsme hrdí na své ženy, říkají dobrovolní hasiči z Hostěnic

Hostěnice - Jeden prosincový večer začala v Hostěnicích na Brněnsku houkat siréna. V každém z tamních dobrovolných hasičů zatrnulo. Hořel totiž dům jednoho z nich. I když zasáhli včas, střechu už se nepodařilo zachránit. Od čeho jsou ale kamarádi, kdyby si nepomohli v nouzi. Ještě o víkendu měl dům střechu novou. Vánoce tak mohla rodina prožít v klidu.

24.10.2015

Jsme seriáloví herci, chlubí se dobrovolní hasiči z Doubravníku

Doubravník – Herci ze seriálu Labyrint, těší nás. Tak se s velkou nadsázkou a vtipem představili dobrovolní hasiči z Doubravníku na Brněnsku. Letos se totiž účastnili tří natáčecích dnů nového krimiseriálu. V televizi je pak sledoval celý městys.

11.9.2015

Každý osmý člověk ve Vavřinci je hasičem

Vavřinec /DOBRÁCI ROKU/ – Sbor dobrovolných hasičů ve Vavřinci na Blanensku má více než stodvacetiletou historii. Už v roce 1893 jej založil nadučitel Josef Klimecký. Tehdy měl sbor třiatřicet členů. Dnes jich má sto třináct ve věku od pěti do jednasedmdesáti let. Hasičem je zhruba každý osmý obyvatel vesnice.

20.6.2015

Lucie Klimešová v patnácti letech doučuje spolužáky fyziku i matematiku

Blansko /MLADÉ TALENTY/- Vynikající studijní výsledky, účast na nejrůznějších školních soutěžích a olympiádách a nyní i ocenění od vedení města jako nejlepší absolventka základní školy. Takových úspěchů zatím dosáhla patnáctiletá Lucie Klimešová z Horní Lhoty. Blanenský deník Rovnost jí věnuje další díl seriálu Mladé talenty.

17.6.2015

Hráčky amerického fotbalu? Lidé se jich ptají, jestli je někdo nebije

Brno /NA DEN S…/ – Bojové pokřiky, brnění řinčící při nárazech a místy se ozývající bolestivé skučení. Řeč není o válečné řeži středověkých bojů, ale o tréninku amerického fotbalu. Ženského amerického fotbalu. Jaké je být hráčkou amerického fotbalu si v dalším díle pravidelného seriálu Na den (s) vyzkoušela redaktorka Brněnského deníku Rovnost a jedna z členek brněnského ženského týmu amerického fotbalu Amazons Brno.

14.6.2015

Pyšel: zhrzený milenec zastřelil ženicha i nevěstu

Blanensko /PO STOPÁCH SMÍRČÍCH KŘÍŽŮ/ – V seriálu Blanenského deníku Rovnost Po stopách smírčích křížů přiblížíme putování Zdeňka Přibyla z Ráječka. Ten se cestám za nevšedními památkami věnuje posledních šest let a za tu dobu už dorazil, často na kole, téměř ke dvěma stovkám smírčích křížů a křížových kamenů. Doprovod mu na výpravách dělá manželka Lea a kamarádi. Po stopách těchto památek se vydáme nejen na Blanensku, ale také v dalších okresech. „V dnešním díle se podíváme do obce Pyšel na Třebíčsku," řekl turista z Ráječka.

13.6.2015

Ve Veselici otevřou muzeum včelařství. S nápadem přišel mladý včelař Švancara

Veselice /MLADÉ TALENTY/ – Třiadvacetiletý Martin Švancara z Veselice trpí alergií na včelí bodnutí. Přesto „chodí do včel", jak se mezi včelaři říká. Včelaří sice teprve pár let, ale hlavně jeho zásluhou bude brzy ve Veselici otevřeno muzeum včelařství. První na Blanensku a okolí. Blanenský deník Rovnost mladíkovi věnuje další díl seriálu Mladé talenty.

10.6.2015

Restaurátorka? Na dovolenou musí jezdit v zimě a při práci přidává na objemu

Nebovidy – Podle legendy zpovědník královny Jan Nepomucký odmítl prozradit zpovědní tajemství a Václav IV. ho za to nechal shodit do Vltavy, kde se světec utopil. Socha oblíbeného mučedníka nyní zdobí desítky míst po celé zemi. Jedna stojí i v brněnském Žebětíně. Nyní je však sokl prázdný a socha čeká v dílně restaurátorky Radky Levínské v Nebovidech na Brněnsku. Dole je vydrolený kámen a dílo potřebuje opravit. S povoláním restaurátorky mě seznamuje právě Brňanka Levínská v pravidelném seriálu Deníku Rovnost Na den (s).

7.6.2015

Klementice: řezníka rozšlapal rozzuřený býk

Blanensko /PO STOPÁCH SMÍRČÍCH KŘÍŽŮ/ - V seriálu Blanenského deníku Rovnost Po stopách smírčích křížů přiblížíme putování Zdeňka Přibyla z Ráječka. Ten se cestám za nevšedními památkami věnuje posledních šest let a za tu dobu už dorazil, často na kole, téměř ke dvěma stovkám smírčích křížů a křížových kamenů.

6.6.2015

Všestranný sportovec z Blanska: Bruno Klimeš si zasprintoval na Zlaté tretře

Blansko /MLADÉ TALENTY BLANENSKA/ – Připravit, ke startu, pozor, teď. Chumel kluků vyráží na trať. V cíli je první Bruno Klimeš z Blanska. Při závodech Okresní běžecké ligy na Blanensku se jeho jméno pravidelně objevuje na prvních místech.

3.6.2015

Vlakvedoucí odpovídá za vlak, lidi i zboží v něm. Vlak je jeho kancelář

Znojmo /NA DEN S…/– Je stále na cestě. Srdce mu tluče v rytmu kolejí. Zná všechny železniční stanice na své trase a v hlavě má téměř všechny časy příjezdů a odjezdů z nich. Na minutu. Na denní směnu vstává v době, kdy mají ostatní lidé hlubokou noc. Má rád lidi a pro ně ve vlaku slouží. Má vždy dobrou náladu a občas mu ji zkazí černý pasažér či příliš hlučný opilý cestující. Ale i toho musí zvládnout. Sám. Řeč je o profesi vlakvedoucího. Tu si v dalším díle seriálu Na den (s) ve vlaku na trati Znojmo – Hrušovany nad Jevišovkou – Břeclav vyzkoušel redaktor Znojemského deníku Rovnost.

31.5.2015

Rudíkov: kámen připomíná dávnou tragédii

Blanensko – /SERIÁL PO STOPÁCH SMÍRČÍCH KŘÍŽŮ/ – V seriálu Blanenského deníku Rovnost Po stopách smírčích křížů přiblížíme putování Zdeňka Přibyla z Ráječka. Ten se cestám za nevšedními památkami věnuje posledních šest let a za tu dobu už dorazil, často na kole, téměř ke dvěma stovkám smírčích křížů a křížových kamenů.

27.5.2015

Děti jsou obrazem svých rodičů, myslí si školník s třiadvacetiletou praxí

Brno /NA DEN S/ – Zvládá práci psychologa, malíře, elektrikáře či zedníka zároveň. Má čas čtyřiadvacet hodin denně u toho nezapomíná vychovávat zlobivé žáky. Pro radu za ním chodí celá škola a má přehled o každém zákoutí. Mimo to se neustále hádá s příliš starostlivými rodiči. Řeč je o profesi školníka. Tu si v dalším díle seriálu Na den (s) na základní a mateřské škole v Kotlářské ulici vyzkoušela redaktorka Brněnského deníku Rovnost.

24.5.2015

Chlapec zabil svého učitele. Kvůli ponižování

Blanensko /PO STOPÁCH SMÍRČÍCH KŘÍŽŮ/ - V seriálu Blanenského deníku Rovnost Po stopách smírčích křížů přiblížíme putování Zdeňka Přibyla z Ráječka. Ten se cestám za nevšedními památkami věnuje posledních šest let a za tu dobu už dorazil, často na kole, téměř ke dvěma stovkám smírčích křížů a křížových kamenů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT