VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriály

16.10.2016

Dochovala se jako jediná. V Klamově huti vyráběli železo, slitinu i točili film

Blansko /HISTORIE OD PODLAHY/ – Jako jediná z železářských hutí na území bývalého blanenského panství rodu Salmů se dochovala do dnešní doby. Byla jednou z prvních v Česku, ve které se používalo minerální palivo. Řeč je o Klamově huti. Právě jí je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Historie od podlahy.

15.10.2016

Kapela Funky Plane Band oslovuje jazzmany i rockové máničky

Blansko /BAVÍ NÁS Z PÓDIA/ – Deset mužů rozličných profesí, a přece mají něco společné. Všichni milují hudbu a dohromady tvoří kapelu Funky Plane Band. „Chtěli jsme, aby název kapely vyjadřoval styl, který hrajeme, aby lidé měli hned představu, o co nám jde. Nechtěli jsme žádné poetické mazanice z říše snů, ale jasný název, který jde přímo k věci," vysvětluje kytarista skupiny z Blanska Bohumil Mišurec. Deník Rovnost jí věnuje další díl seriálu Baví nás z pódia.

29.9.2016

Od Hendrixe po vlastní tvorbu. Po dvou letech má kapela Try!(o) první album

Jedovnice /BAVÍ NÁS Z PÓDIA/ – Název jedovnické kapely Try!(o) vznikl jako slovní hříčka. „Název odkazuje na složení kapely, tedy trio. V začátcích to ale byl všechno jen takový pokus, jak by to vlastně pohromadě mohlo znít, z toho pak vzniklo anglické try, tedy zkusit," vysvětluje Šimon Podrazil. Deník Rovnost mladé kapele z Blanenska věnuje další díl seriálu Baví nás z pódia.

25.9.2016

Kočkodani si zakládají na udržení rodu. Soutěžte s Deníkem

Hodonín /O ZVÍŘATECH A LIDECH/ – Oša, Alanys, Arya, Sansa a Baratheon. Roztomilá kočkodaní parta pojmenovaná po hrdinech slavného seriálu Hra o trůny se v hodonínské zoo poprvé objevila v září 2012. V pavilonu primátů a terárií zaujala místo po dvou makacích červenolících.

AKTUALIZOVÁNO
24.9.2016

Co tu děláte? ptal se papoušek dělníka. Soutěžte o jednoroční vstupenku do zoo

Bošovice /O ZVÍŘATECH A LIDECH/ – Jsou jedni z mála zvířat, která lidem odpoví na pozdrav. Amazoňané jsou hraví, společenští, klidní a inteligentní. V papouščí zoologické zahradě v Bošovicích na Vyškovsku jich mají kolem padesáti. Deník Rovnost je představuje v pravidelném seriálu O zvířatech a lidech.

22.9.2016

Osli poitouského rádi pomohli také Napoleonovi. Po světě jich pobíhá už jen pár

Vyškov /O ZVÍŘATECH A LIDECH/ – Není mnoho zvířat, kterých by na světě zbývalo posledních pár stovek a zároveň by byla k vidění ve vyškovském zooparku. Čtyři osli poitouští jsou výjimkou, a nejen proto je představuje další díl letního seriálu Deníku Rovnost O zvířatech a lidech.

21.9.2016

Hřivnáčí harmonie? Mezi psovitými šelmami z Jižní Ameriky to občas skřípe

Hodonín /O ZVÍŘATECH A LIDECH/ – Vysoké štíhlé nohy s černými tlapkami připomínající chůdy. Protáhlý čenich, rezavá srst, na krku a na ramenou hříva. To jsou neklamné znaky vlka či psa hřivnatého. Tato šelma, které Deník Rovnost věnuje další díl letního seriálu O zvířatech a lidech, se v Zoo Hodonín poprvé objevila v roce 2000.

19.9.2016

Žirafa zažene i lva, ale vyděsí ji kbelík

Brno /O ZVÍŘATECH A LIDECH/ – Nemají rády změny, jsou výkonnější než nejlepší křovinořez a útočícího lva dokážou zabít jediným kopnutím. Stádo sedmi žiraf síťovaných mohou lidé obdivovat v brněnské zoo ve výběhu u africké vesnice.

18.9.2016

Lemuři jsou mlsní a nesnáší blondýny

Vyškov /O ZVÍŘATECH A LIDECH/ - Nejstaršímu je devatenáct, nejmladšímu patnáct a ve Vyškově jsou prakticky celý svůj život. Klec ve vyškovském zooparku obývají s dalšími dvěma kamarády. Nyní se čtyři lemuří pánové představují v dalším dílu letního seriálu Deníku Rovnost O zvířatech a lidech.

17.9.2016

Bílí lvi: z hravých koťat jsou už šelmy

Hodonín /O ZVÍŘATECH A LIDECH/ - Samba a Nadira. Dvě africká jména patří lvům pocházejícím ze stejnojmenného kontinentu. Hodonínská zoo v nich získala nádherná zvířata, která se stala od první chvíle její ozdobou a jedním z největších lákadel. Už proto, že se honosí vzácně se vyskytující barvou srsti, jež připomíná čerstvé máslo. Takové lvy v České republice chová Zoo Hodonín jako jediná. Deník Rovnost jim věnuje další díl letního seriálu O zvířatech a lidech.

17.9.2016

Křtinský zámek sloužil jako letní sídlo. Dnes je tam hotel

Křtiny /HISTORIE OD PODLAHY/ – Zámek ve Křtinách, který stojí na místě rezidence premonstrátů z brněnských Zábrdovic v bezprostředním sousedství poutního chrámu, zdobí městys poměrně krátkou dobu. Kněžská rezidence, z níž zámek vznikl, je asi tři sta let stará. Deník Rovnost zámku věnuje další díl seriálu Historie od podlahy.

4.9.2016

Legenda je spojená s Perlou Moravy. Panna Marie se zjevila při bouřce na kaštanu

Křtiny /SERIÁL TAJEMNÁ MÍSTA/ – Místo zázračných událostí a uzdravení. Stovky případů, mezi nimi oživnutí mrtvých lidí, navrácení zraku a sluchu, uzdravení těžce nemocných a raněných či vyléčení neplodných žen. Tak dobové prameny popisují Křtiny na Blanensku. Známé poutní místo je proslavené silným mariánským kultem, kterému poslední staletí vévodí velkolepý barokní chrám architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela nazývaný Perla Moravy.

3.9.2016

V boskovické radnici bývala mučírna. Její věž láká turisty

Boskovice /HISTORIE OD PODLAHY/ – Soud, mučírna, skladiště i vinný šenk. K tomu všemu v minulosti sloužila budova městské radnice v Boskovicích, z jejíž věže se nyní po okolí rozhlížejí turisté. Deník Rovnost jí věnuje další díl seriálu Historie od podlahy.

3.9.2016

Ve známé milostné písni je skrytý pokus o bratrovraždu

Veselí nad Moravou /TAJEMNÁ MÍSTA/ – Cesta, která vedla v minulosti kolem domku k řece Moravě, tvořila hranici mezi dvěma sousedními farnostmi na Hodonínsku vnorovskou a veselskou. Domek to byl v té době skutečně krajní a jeho majiteli byli manželé Kampionovi, kteří měli pěknou dceru Bětku. Kvůli ní chtěl jeden bratr zabít druhého. Příběh přibližuje i známá milostná píseň v Zarazicách krajní dům. Další díl letního seriálu Deníku Rovnost Tajemná místa jižní Moravy patří dávným událostem v Zarazicích, nynější městské části Veselí nad Moravou na Hodonínsku.

21.8.2016

Křetínský zámek prý majitel prohrál v kartách

Křetín /HISTORIE OD PODLAHY/ – Pseudoklasicistický zámek stojí ve Křetíně na Blanensku od roku 1861. Už přes šedesát let slouží jako dětská ozdravovna. Momentálně v něm sídlí Dětská léčebna Křetín. Deník Rovnost mu věnuje další díl seriálu Historie od podlahy.

7.8.2016

Světelský oltář je magnet i na turisty z ciziny

Adamov /HISTORIE OD PODLAHY/ – Ročně adamovský kostel svaté Barbory navštíví přibližně šest tisíc turistů. Ti do Adamova míří hlavně kvůli světelskému oltáři, který je od roku 2010 národní kulturní památkou. Oltář pochází z let 1516 až 1525.

25.7.2016

Řád pomáhal bylinami. V letovickém klášteře turisty upoutá historická lékárna

Letovice /HISTORIE OD PODLAHY/ – Sto padesát let sloužila k prodeji léčiv. Pak v ní byla knihovna a jeden čas i ošetřovna první pomoci. Barokní lékárna s malovanými stropy v Letovicích na Blanensku láká návštěvníky, i když si v ní už nemohou koupit žádné léky. Další díl seriálu Deníku Rovnost Historie od podlahy se věnuje právě této části kláštera Milosrdných bratří, v němž má sídlo stejnojmenná nemocnice zejména pro starší a dlouhodobě nemocné pacienty.

9.7.2016

V lomu u Hamilton si vzal zchudlý boháč život

Jižní Morava /TAJEMNÁ MÍSTA/ – Psal se rok 865, byl horký letní den. Dva muži mířili k Hamiltonům. Jeden z nich byl velmi hubený a bledý, což nesvědčilo o jeho pevném zdraví. Přesto vystoupil na balvan na stráni a příchozím vyprávěl o účelu příchodu svého a bratra Strachoty. Po několika hodinách na žhnoucím slunci omdlel. Jeho bratr úderem paty vyvolal ze skály proud studené vody, s níž muže vzkřísili. Šlo o bratry ze Soluně, Cyrila a Metoděje. Pramen dostal podle staročeského jména Metoděje Strachota název Strachotínka. Stejně se nyní říká kapli, která na jeho místě vyrostla. Nejen toto místo přiblíží další díl letního seriálu Deníku Rovnost Tajemná místa jižní Moravy.

25.6.2016

Velká vila ve Svitávce je dokladem zlatých časů Löw-Beerů

Svitávka /HISTORIE OD PODLAHY/ – Ve vestibulu stálo sousoší andělů, kteří drželi lampiony osvětlující schodiště. Do velké haly se stěnami obloženými brokátem, v níž nechyběl krb ani kulečník, vcházeli tehdejší obyvatelé po mramorovém schodišti. Psal se začátek dvacátého století a významná průmyslnická rodina Löw-Beerových si užívala reprezentativní sídlo, které si nechala postavit ve Svitávce na Blanensku. Takzvané Velké vile Deník Rovnost věnuje další díl seriálu Historie od podlahy.

12.6.2016

Švýcárna měla původně sloužit jako struskové lázně

Adamov /HISTORIE OD PODLAHY/ – Lichtenštejnové měli se Švýcárnou u Adamova velké plány. Chtěli tam vybudovat železité lázně. Brzy ale svůj záměr přehodnotili a z budovy udělali zájezdní hostinec nejvyšší kvality. Od poloviny dvacátého století začal jeho pozvolný úpadek. Už se zdálo, že budova připomínající typickou alpskou chatu dočista zchátrá, ale před několika lety ji získal Základní článek Hnutí Brontosaurus Modrý kámen. Postupně se mu daří celému areálu vracet původní krásu a snad i význam. Deník Rovnost mu věnuje další díl seriálu Historie od podlahy.

7.6.2016

Mladý chemik touží objevit léky na současné choroby

Sloup /MLADÉ TALENTY/ – Čtrnáctiletý Vít Skoták z Němčic na Blanensku je velkým talentem na chemii. Žák Základní školy ve Sloupu nedávno obsadil páté místo v celostátním kole chemické olympiády základních škol. Výjimečné na tom je to, že v konkurenci sedmatřiceti školáků byl jediným osmákem, všichni ostatní už byli o ročník výš. Chemie ho baví a o svém životním poslání má jasno. „Chtěl bych objevit léky na současné nemoci. Hlavně na cukrovku, kterou trpí moje máma," říká trochu nesměle chlapec.

29.5.2016

V bývalé hraběcí rezidenci v Boskovicích se narodil nálezce Věstonické venuše

Boskovice /HISTORIE OD PODLAHY/ – V jejích zdech kdysi žili bývalí majitelé boskovického panství. V roce 1877 se tam narodil významný krasový badatel a archeolog Karel Absolon, bydlel tam i malíř světového jména Otakar Kubín. Posledního skoro čtvrtstoletí ji využívá boskovické muzeum. Panské neboli hraběcí rezidenci, památkově chráněné budově v Boskovicích na Blanensku, Deník Rovnost věnuje další díl seriálu Historie od podlahy.

15.5.2016

Základy kostelíka Všech svatých pochází zřejmě z raného středověku

Boskovice /HISTORIE OD PODLAHY/ – Malý, zato pořádně starý. O době, kdy byl kostelík Všech svatých v Boskovicích postavený, se toho moc neví. Určitě ale stojí řadu staletí. Památkově chráněná stavba má za sebou zničující požár i nájezdy zlodějů. Co všechno se za hřbitovní zdí, která kostelík lemuje, v minulosti odehrávalo, přibližuje Deník Rovnost v dalším díle pravidelného seriálu Historie od podlahy.

14.5.2016

U požáru na silvestra: hasiči z Opatovic si přiťukli aspoň hadicemi

Velké Opatovice /DOBRÁCI ROKU/ – Když člověk poznal sílu ohně a jak ji využívat, začal se rovněž zajímat, čím se proti ní může bránit, píší na svých stránkách dobrovolní hasiči z Velkých Opatovic na Blanensku. A právě toto moudro stojí za vznikem jejich sboru. „Podnětem k založení byl totiž rozsáhlý požár obce v roce 1868, kdy velká část Opatovic lehla popelem," povídá kronikář Milan Vykydal. Tehdy se zrodila myšlenka a potřeba založit sbor. Oficiálně ale vznikl až v roce 1873 jako třetí venkovský sbor na Moravě. Soutěž Dobráci roku trvá do června 2016. Reprízu vysílá Český rozhlas Brno v neděli.

14.5.2016

Programuje a vyrábí roboty. Mladík z Blanska na soutěžích sbírá medaile

Blansko /MLADÉ TALENTY/ – Prosedí hodiny a hodiny u počítače a právě díky tomu je výjimečný. Vysoký blonďák s hranatými brýlemi se totiž zhlédl v robotech a jednou by rád programoval auta, která nepotřebují řidiče. K úspěchu má přitom osmnáctiletý Jan Chaloupka z Blanska našlápnuto už teď. Pravidelně se účastní různých soutěží a boduje i v zahraničí. A právě jemu věnuje deník Rovnost další díl pravidelného seriálu Mladé talenty.

1.5.2016

V bývalé oranžerii pořádají Boskovičtí koncerty i divadla

Boskovice – Od květin k plesům. Na místě bývalých ovčíren v Zámeckém skleníku se dnes pořádají svatby, hrají se divadla a lidé si tam chodí poslechnout nejen vážnou hudbu, ale i rock nebo třeba folk. Minulost Zámeckého skleníku 
v Boskovicích je stejně tak zajímavá jako ta nedaleko stojícího zámku. Jak se pozoruhodná stavba vyhnula zničení a stala se nedílnou součástí boskovického kulturního života, přibližuje Deník Rovnost v dalším díle pravidelného seriálu Historie od podlahy.

30.4.2016

Patnáctiletý Spilka žije klasickou hudbou. Chce na Pražské jaro a pak do světa

Rájec-Jestřebí /MLADÉ TALENTY BLANENSKA/ – Hudba ho obklopuje už od dětství. Teprve patnáctiletý Dalibor Spilka má za sebou úspěchy na různých soutěžích a před sebou jasné cíle. Mladíka z Rájce-Jestřebí čeká letos absolventský koncert na klavír. Kromě toho hraje na klarinet a zajímá se o dirigentství. Zároveň se věnuje studiu na gymnáziu a ve volných chvílích pozoruje hvězdy. Deník Rovnost ho představuje v dalším díle seriálu Mladé talenty.

17.4.2016

U Labutě v minulosti přepřahali koně a občerstvovali kočí

Svitávka /HISTORIE OD PODLAHY/ – Denně po silnici I/43 kolem starožitnictví nazývaného U Labutě prosviští tisíce aut. Málo z řidičů ale tuší, jak zajímavou historii skrývá budova nacházející se za zatáčkou a železničním podjezdem ve směru od Svitav na Brno v katastru Svitávky na Blanensku. Bývalé poštovní a přepřahací stanici z osmnáctého století Deník Rovnost věnuje další díl seriálu Historie od podlahy.

16.4.2016

Jedenáctiletý Fleischlinger propadl hudbě. Válí na violoncello i kytaru

Blansko /MLADÉ TALENTY/ – Usměvavý hnědovlasý chlapec je plný života. Málokdo by do tohoto jedenáctiletého kluka z Blanska řekl, že bude pilně cvičit na hudební nástroj. Karel Fleischlinger přitom hraje rovnou na dva. Už jako malý začínal s violoncellem a před pár lety k němu přidal ještě kytaru. Jako muzikant vystupuje a účastní se různých soutěží. Deník Rovnost mu věnuje další díl pravidelného seriálu Mladé talenty.

3.4.2016

Rozhledna Alexandrovka u Adamova vábí turisty už skoro 130 let

Adamov /HISTORIE OD PODLAHY/ – Z kopce Špičák nedaleko Adamova byl krásný výhled od nepaměti. Není tedy divu, že na něm postavili, podle návrhu tehdejšího krajského hejtmana hraběte Braidy, dřevěný vyhlídkový pavilon už v šedesátých letech devatenáctého století. Na stejném místě dnes stojí rozhledna Alexandrovka, která je vyhledávaným cílem turistů. Přitom v minulosti byla několikrát na pokraji zániku. Zajímavou minulost této rozhledny přibližuje Deník Rovnost v dalším díle seriálu Historie od podlahy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT