I dobrovolní hasiči se při práci octnou na prahu života a smrti. V boji o život jim pak pomáhá jejich výbava. „Vše je důležité. Když jsme hasili požár šamotky v Rájci, tak jsem dostal trubkou do helmy. Kolegu zase trefil plech. Naštěstí jsme měli ty helmy na hlavě,“ zavzpomínal na jednu z perných chvil dobrovolný hasič a zároveň brusič nářadí Petr Skoták z Rájce–Jestřebí.

Ve čtrnácti letech poslechl kamaráda a začal soutěžit v požárním sportu. U dobrovolných hasičů zůstal až dosud, do svého šestatřicátého roku života. „Hasiče dělám proto, že z toho mám takový zvláštní pocit. Pocit, že můžu někomu pomoct. V té práci je i hodně adrenalinu,“ přiznává Skoták. Do ohnivého pekla se s ostatními muži vydává oděný ve speciálním obleku a v helmě.

Nechybí rukavice, které jsou odolné proti chemikáliím a snesou teplotu tři sta stupňů Celsia, stejně tak i vysoké hasičské boty. „Ty mají i kovovou planžetu proti propíchnutí,“ podotýká Skoták. Hasiči z Rájce–Jestřebí používají čtyři vysílačky. Když vyjíždí na pomoc, bývají minimálně čtyři. „Já jsem řidič strojník. Když jsme hasili letos požár v Ráječku, viděl jsem z auta, jak přímo mezi kluky spadl strom, bylo to strašné,“ vypráví Skoták. Strom tehdy naštěstí nikoho nezranil.

Ráječtí hasiči by rozhodně potřebovali do rizikových situací lépe vybavit. „Máme dvě stará auta. Cisterna je z roku osmdesát čtyři, dodávka dokonce z roku třiasedmdesát. Naštěstí vždy dojely,“ řekne hasič. Předtím než se vrhnou muži do akce, informují velitele zásahu, jaké mají vybavení. „Podle toho se velitel rozhodne. Do nebezpečí by nás neposlal,“ dodává Skoták.

Nově se dobrovolníci z Rájce–Jestřebí mohou pochlubit vylepšenou proudnicí, které říkají tajfun. „Je univerzální. Dá se na ní nastavit různý proud i vodová clona proti žáru,“ vysvětluje muž. Výčet toho, co všechno by se svými kolegy k záchraně životů potřeboval, by podle něj zaplnilo stranu A4. Od letoška snad jednotce usnadní práci plovoucí čerpadlo, které zbavuje zatopené sklepy vody