Dva synové, devítiletý Adam a pětiletý Dominik, závodí v buginách a získávají jednu trofej za druhou. „Racer buggy je naším největším koníčkem,“ říkají jednohlasně dva drobní blonďáčci. Prokopovi fungují jako sehraný závoďácký tým. Maminka klukům na každý závod přichystá dres, aby jim to na stupni vítězů náležitě slušelo. Tatínek Prokop je na závody odveze. Navíc je manažerem rodinného týmu. Společně s manželkou pak u trati drží svým synům při závodě palce.

Celá Racer buggy story začala u Prokopů úplně jednoduše. Tříletý Adam jezdil na plastové motorce z kopečka a dokázal nabrat takovou rychlost, že jeho tatínek nestačil utíkat. Napadlo ho, že by synek potřeboval něco většího, třeba i s motorem, co by snadno ovládal. A tak se v inzerátech poohlédl po nějaké motokáře.

Časem zjistil, že syn by mohl brázdit cesty v dětské bugině, a tak měli u Prokopů netradiční vánoční dárek „Adam do buginy sedl a hned jezdil jak Fitipaldi. Začal jsem přemýšlet o místě, kde by se pořádně projel. Na trati jsme potom chodili se stopkami a nestačili se divit, jak dobře jezdí. Netrvalo dlouho a byl tu první závod,“ vzpomíná tatínek závodníků Martin Prokop. Aby syn mohl závodit v kategorii pětiletých, musel dostat výjimku. Od té doby jezdí po závodech.

„Doma na poličce už mám asi šedesát pohárů,“ pyšní se Adam. Ten už svoji první buginu nechal bráškovi a teď jezdí v jiné kategorii a ve větším vozidle. Jeho bugina má řazení a obsah motoru sto dvacet pět kubických centimetrů.

Pětiletý Dominik se ale nechce nechat starším bratrem zahanbit a ve své kategorii pro jezdce od pěti do osmi let už stačil nasbírat dvanáct pohárů.
Při závodě se jezdí poměrně velkou rychlostí a o kolize není nouze. Oba malí jezdci sice už nějaký karambol měli, ale vždy se to obešlo bez zranění.

„Hodně lidí se zhrozí, že už tak malé děti jezdí v buginách strašně rychle. Ale není to o rychlosti, ale o bezpečnosti. Bugina má pevnou konstrukci, takže se může i kutálet. Kluci mají pásy, které je pevně drží v bezpečnostní sedačce a na hlavě mají helmy a límce na ochranu krční páteře. Všichni závodníci jezdí stejným směrem, takže nehrozí čelní srážka. Buginy jsou podle mého daleko bezpečnější než třeba fotbal, “ uzavírá tatínek.

Petra Koutná