„Toto místo je můj venkovní ateliér. Maluji zde okolí a dodělávám rozpracované obrazy. Občas se tu někdo i ze zvědavosti zastaví,“ říká šestapadesátiletý boskovický malíř Jaroslav Henzl, který už přes sedmnáct let maluje Boskovice a jejich okolí. Jeho obrazy visí v soukromých sbírkách v Kanadě, Austrálii nebo sousedních evropských zemích, ale nejčastěji našly své majitele u lidí z Boskovicka.

„Sice jsem se zde nenarodil, ale Boskovice a okolí jsou mým druhým domovem,“ dodal původním povoláním aranžér, který pochází ze Znojemska. Do Boskovic se před třiadvaceti lety přiženil.

Přestože v rodině Jaroslava Henzla se malbě nikdo nevěnoval, on se kresbě věnuje od mala. „Kreslení, barvy a štětce byly mou největší zálibou už od dětství. I když jsem malířství neměl od koho zdědit, ani je nestudoval, prakticky celý život se mu věnuji,“ sdělil. Jako vyučený aranžér má totiž Jaroslav Henzl volnou pracovní dobu. „Nejvíce práce mám samozřejmě o svátcích a při změně ročního období. Ve zbylém čase maluji jen tak pro sebe, ale i portréty a obrazy na zakázku nebo připravuji obrazy na výstavy,“ doplnil.

Tvorbu boskovického výtvarníka mohli lidé zhlédnout při nejrůznějších společenských příležitostech. Nejčastěji totiž vystavuje na akcích, jako jsou například oslavy v obcích. „Pro každou obec se snažím vždy nakreslit obraz přímo na míru, chci zachytit její dominanty a atmosféru,“ sdělil Henzl.

Za náměty svých obrazů tedy nejčastěji putuje po regionu. „I když nejsem místní rodák, velice se mi tu zalíbilo. Zejména kopce, lesy, krásné výhledy a panoramata, zkrátka okolí Boskovic má své velké kouzlo. Ani bych nemohl vybrat jediné místo, kde se mi líbí nejvíce,“ podotkl Henzl, jehož tvorbu z největší části charakterizují realistické prvky.

„Nebráním se žádnému stylu, ale nejvíce mi vyhovuje realistické ztvárnění krajiny, lidí nebo třeba architektury. Uznávám, občas se i snažím použít prvky moderního umění, měním techniky. Na jediném stylu nelpím,“ dodal umělec, který ve svém oboru nejvíce uznává staré mistry jako jsou Rembrandt nebo malíři realistické školy.