„Znakování umožní komunikovat s dítětem téměř o rok dřív než se naučí mluvit. Maminky se tak snáze dozvědí, co batolata cítí a potřebují, aniž by se toho musela dožadovat pláčem,“ říká osmadvacetiletá lektorka. Ta se ke znakové řeči pro batolata dostala náhodou. „V televizi mě zaujala reportáž o znakování. Společně se švagrovou jsme proto absolvovaly lektorský kurz. V nejbližších dnech mě čekají semináře na Blanensku a Svitavsku,“ dodala Dufková, která je zatím jedinou školitelkou znakování na Blanensku.

Znaková řeč pro nemluvňata se podle ní teprve dostává do povědomí veřejnosti. „U nás je tato metoda ještě neznámá. Ve světě ji už ale rodiče používají přes dvacet let. Školitelka, která celý program vymyslela, je původem Češka, žijící v Americe,“ dodala maminka téměř dvouleté holčičky.

Podstatu výuky tvoří systém znaků, které obohatí vzájemnou komunikaci matky a dítěte. „Nejedná se o klasickou znakovou řeč, ve které by děti skládaly celé věty. Ale pomocí znakování si osvojí jednotlivá slovíčka, jako například jíst, stačí, kočka, pták, květina a další. Vše je přirozné. Tato komunikace vychází ze schopnosti dětí používat různé znaky, které se od nás učí již od útlého věku,“ vysvětlila.

Ideální je podle ní začít od osmi měsíců dítěte. „V žádném případě to nijak neovlivní schopnost dětí naučit se mluvit, naopak ji spíše podpoří. Jakmile děti začnou mluvit, přestanou znakovat. Také není nutné věnovat této aktivitě čas navíc, znaková řeč se běžně stává součástí každodenních aktivit. Dítě si pak snadněji „řekne“, co chce, bez nářků a slz,“ dodala logopedka, která kromě znakování pomáhá dětem odstranit vady řeči.

Možností, jak se naučit znakovat, je několik. „Můžete si koupit knihu, vyhledat informace na internetu nebo se zúčastnit dvouhodinového kurzu. Ty nejbližší budou tento týden v Jevíčku a příští v boskovickém mateřském centru,“ doplnila Markéta Dufková.