„Věnovala jsem se gymnastice, tanci hip hop, proto jsem chtěla také najít školu zaměřenou na tanec,“ přiblížila Šťávová. A našla ji. Momentálně studuje v Duncan Centre v Praze.
,,Výukový program konzervatoře Duncan centre je sestaven tak, aby její absolventi byli připraveni uplatnit se jako profesionálové v oblasti tance a to ve všech směrech, které soudobý tanec nabízí,“ říká studentka, která letos maturuje.


Po získání maturity chce dále pokračovat ve vyšším odborném studiu, které už je možné absolvovat jen v zahraničí. Například v Holandsku nebo Švédsku.
A jaké jsou počátky tohoto umění v České republice? „Na začátku minulého století se Isadoře Duncanové silou svého přesvědčení o svobodě lidského sebevyjádření, revoltou proti klasickému chápání tance a společenským normám své doby, podařilo vybudovat taneční školu, která měla od počátku internacionální charakter. Během let své existence v různých světových metropolích rozpoutala taneční filozofie této školy lavinu, jíž se moderní tanec ubírá dodnes,“ uvedla Šťávová. V Praze se podle ní seznámila s Jarmilou Jeřábkovou, která je považována za průkopnici moderního tance v Československu. „Naše ředitelka Eva Blažíčková, žákyně Jeřábkové, před patnácti lety založila naši školu, aby se toto umění mohlo předat mladým,“ dodává talentovaná dívka.


Denně ji čekají jak hodiny na parketu, tak hodiny ve školní lavici. „Dopoledne tancujeme, pak je polední přestávka, a potom se až do šesti do večera učím. Poté může následovat zkouška na nějaké školní představení. Navíc mám ještě nějakou tu brigádu, tak jsem ráda, že vše stíhám,“ popisuje svůj běžný den.


Za tvrdou dřinu následuje i odměna. Mladá tanečnice se kvalifikovala do mezinárodní soutěže, která se bude konat v Budapešti. Je to soutěž mladých choreografů pro sóla a dua. ,,Naštěstí se probojovali i někteří mí spolužáci, tak v tom nejsem sama. Soutěž se koná v lednu, tak doufám, že to dobře dopadne,“ sdělila dívka.


Kdo by ji chtěl vidět tancovat, musí vyrazit do Prahy. „Obor, kterému se učím, je v naší zemi mladý. K vidění je tedy jen v Praze v divadlech Archa a Ponec nebo ve školním divadle,“ uvedla.