Osmnáct školáků ze švédské základní školy bylo týden na návštěvě v blanenské škole a poznávalo život českých žáků. „Hezké je, že s nimi přijelo i patnáct rodičů,“ říká učitelka Jana Sotáková, která má pobyt švédských hostů na starosti.

České a švédské děti plnily společné úkoly i soutěžily. Ve sportovním klání měli navrch domácí. „Děti se utkaly ve fotbale, florbale a basketbale. Byli jsme trochu lepší, ale to bylo tím, že jsme mohli postavit tři týmy, zatímco oni museli všechno zvládnout v osmnácti lidech,“ usmívá se Sotáková.

Žáci mohli srovnávat, jaký je rozdíl mezi švédskou a českou školou. Velice odlišná je třeba výuka anglického jazyka. Zatímco Češi pilně drilují časy, severští spolužáci nezávazně konverzují. „Ze středních škol po nich dokonce chtějí, aby děti jenom mluvily a nezabývaly se gramatikou,“ říká Sotáková.

České děti mohou seveřanům závidět i systém hodnocení. „Děti nemají vysvědčení, pouze slovní hodnocení. Důvěra mezi rodiči a učitely je tam obrovská. Až na konci šesté třídy skládají celonárodní testy,“ popisuje Sotáková švédskou praxi.

Se švédskou školou spolupracuje blanenská základní škola přes programy Sokrates a Comenius. Hosté z ciziny mohli přijet díky prodeji svých dílek, příspěvkům rodičů a hlavně štědrým grantům. Ty chybí českým dětem k tomu, aby mohly návštěvu oplatit. „Švédské školství je státem dlouhodobě podporované. Se situací u nás se to nedá srovnat,“ upozorňuje Sotáková.

Blanenští školáci se ale do ciziny dostanou. Škola pořádá výměnné pobyty se školami v Německu nebo na Slovensku. Dnes ráno švédská výprava odjela po týdenním pobytu domů.