Po náročných přijímacích zkouškách se jí podařilo dostat na univerzitu v britském Canterbury, které leží asi dvě hodiny od Londýna.
Za tím, že Klára od loňského září studuje svůj vysněný obor management cestovního ruchu v angličtině, stojí její maminka. „Byl to její nápad. Šly jsem spolu do Student Agency, zeptat se co a jak, a oni mi doporučili tuto školu,“ popisuje dlouhovlasá blondýnka.
Od rozhodnutí jít studovat po přijetí na školu však následovala dlouhá a nelehká cesta. „Musela jsem napsat nějaké eseje, poslat všechna vysvědčení, absolvovat pohovor v angličtině v Praze. Nejdůležitější byla mezinárodní jazyková zkouška, která byla opravdu náročná. Ani jsem před ní nespala,“ popisuje dívka. Kvůli pohovoru v angličitině dokonce zariskovala a nešla k přijímacím zkouškám na českou školu, protože se konaly ve stejném termínu.
Klára Minxová je přesvědčená, že vše zvládla hlavně díky dobré průpravě na gymnáziu. „Před gymplem to u mě bylo s angličtinou špatné. Hlavně díky paní profesorce Bártové se to však zásadně změnilo, vyhovoval mi její styl výuky,“ je vděčná.
Dívka by zkušenost zahraničního studia přála každému. „Je to velká příležitost pro život, pro budoucí kariéru. Zdokonalím se v jazyce, získám velké zkušenosti, mám možnost poznat nové lidi a zvyky. Nejhorší byl první týden, připadala jsem si hodně sama a bylo těžké porozumět. S tím už teď nemám problém a získala jsem spoustu nových kamarádů,“ míní Klára, která už prý i uvažuje v angličtině. Nadšená je také z obrovské knihovny, která je cenným informačním zdrojem pro všechny obory na Canterbury Christ Church University.
S češtinou se v Canterbury setkává jen výjimečně. „Zatím jsem potkala jen čtyři lidi z České republiky. Ze zahraničních studentů je tady nejvíce Rumunů,“ doplnila.
Klára Minxová zatím využívá univerzitního ubytování. Bydlí v jednom domě se čtyřmi Angličankami a jednou Bulharkou. Na další roky si bude muset najít bydlení sama.
Studium jí jde dobře, úspěšně složila zatím všechny zkoušky. Škola se podle ní dá zvládnout i finančně. „Podala jsem si takovou žádost a nemusím platit školné. Dostala jsem také stipendium osm set dvacet liber na rok. Takže si platím jen ubytování a jídlo. Ale i tak plánuji sehnat si tady nějakou práci,“ dodala dívka. Jejím snem je mít jednou vlastní cestovní kancelář.