Jenže co je pro jednoho člověka nepotřebné smetí, druhému se hodí například do vzácné sbírky. Přesně pro tyto účely existují na světě místa, kde je veškerému harampádí vdechován život, kde sběratelé pookřejí. Bleší trhy.

Jeden takový bleší trh našel své místo v Olešnici na zahradě u tamní sokolovny. V sobotu od dvou hodin odpoledne zde mohl každý člověk nakoupit i prodat věci z druhé ruky. „Přivést bleší trh do Olešnice mne napadlo po zkušenostech s nimi v Praze, západních Čechách nebo třeba Německu. Tam je to úplně běžné,“ prozradila Petra Slavíčková ze sdružení Hastrmánci, které akci pořádalo.

Jelikož se jednalo o úplně první akci tohoto druhu v Olešnici, každý byl zvědavý, o co jde. Na bleší trh proto přišlo mnohem víc místních lidí nakupovat, než prodávat. „Lidem se takový nápad líbil. Kdyby však bylo víc prodávajích, určitě by to bylo ještě lepší,“ řekla Slavíčková k prvnímu ročníku olešnického blešáku.

I přesto byl o zboží u necelé destíky stánků veliký zájem a věšina věcí se s úspěchem prodala. „Lidé odcházeli spokojení. I když nešlo tak úplně o věci typické pro bleší trh, takové ty vyklizené půdy, i tak si myslím, že většina lidí si nějakou tu radost s sebou odnesla,“ pochvalovala si Slavíčková.
Na olešnickém bleším trhu bylo možno nakoupit také věci nové a originální. „Svůj stánek zde měly i malé holky, které prodávaly vlastoruční výrobky – domácí svíčky, batikovaná trička nebo pletené ponožky. A prodaly úplně všechno,“ vyjádřila se pochvalně na adresu dívek Slavíčková.

Podle ní je také u této akce na malém městě důležité, že se lidé spolu setkají, posedí a pobaví se. „Nevnímám to jen jako příležitost pro ty, kteří se chtějí zbavit starých věcí, něco prodat nebo levně nakoupit. Beru to jako společenskou událost,“ dodala Slavíčková s tím, že to určitě nebyl letos blešák poslední.