VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Tajemné podzemí Moravského krasu

Skryté tajemství Kubáskovy jeskyně

16.1.2008
SDÍLEJ:

Seriál Blanenského Deníku Tajemné podzemí Moravského krasu.Foto: Petr Zajíček

Za Čertovým mostem zatáčí se údolí v polokruhu; můžeme tu na levé straně pozorovati mohutné zásypy štěrkovité, které na způsob alpských „murr“ se nepozorovatelně šinou skalními koryty do údolí. Po pravé straně, pod kolmou stěnou je široký otvor k jeskyni, kterou jsme po objeviteli nazvali „Kubáskovou“.

Vchod byl původně úplně zakryt hlínou. Vedla značně daleko a byla zakončena komíny, vedoucími k trativodům harbešským. Dnes v těchto místech stojí kiosk, jemuž slouží tato jeskyně za sklep, “ – tolik citace z knihy „Průvodce Moravským krasem“ od Antonína Bočka z roku 1928. Znalci krasu dobře vědí, že se jedná o popis úseku Suchého žlebu mezi zákrutem pod Čertovým mostem a takzvanou Dolní úzkou.

Antonín Boček, současník Absolonův (i když s Absolonem nespolupracoval) a pozdější zakladatel Speleologického klubu rozhodně nebyl krasovým laikem, který by si z dlouhé chvíle vydával průvodce. Jeho zmínka u Kubáskově jeskyni by měla mít pradivou podstatu. Co to však bylo za jeskyni, když o ní v jiných análech zmínku nenacházíme a místo vchodu lze dnes jen vytušit?

Když procházíme Suchým žlebem od Kateřinské jeskyně směrem k Ostrovu a mineme zákrut pod Čertovým mostem, v levém svahu skutečně spatříme suťoviska (murry). Za nimi je propad do jeskyně Mastný flek, objevené roku 1939. Naproti ní v pravé části žlebu je pravděpodobně popisovaná kolmá skalní stěna. Podél ní je několik propalin až metr hlubokých.

Právě zde lze předpokládat široký portál vedoucí do Kubáskovy jeskyně. Když budeme žlebem pokračovat dál, po několika desítkách metrů přijdeme k ostrému meandru Suchého žlebu. Těsně před ním jsou mírně ve svahu známy dvě jeskyně: Králova a Zazděná. Přestože byly známy již před vydáním průvodce z roku 1928, Boček v něm zmiňuje jen Zazděnou, objevenou na počátku 20. století při stavbě silnice.

Královu jeskyni neuvádí, přestože její vchod je daleko nápadnější než v případě Zazděné. Zcela logicky se nabízí myšlenka, zda Kubáskova jeskyně nebyla ve skutečnosti jeskyní Královou.

Popis místa však tomu zcela neodpovídá. Navíc Králova jeskyně je blízko Zazděné, dále od silnice v mírném svahu. Kiosk však stál přímo u cesty a těžko by se jeho majitel vláčel tak daleko s nápoji do provizorního sklepa. Všechny indicie napovídají, že vchod do Kubáskovy jeskyně byl pod skalní stěnou naproti jeskyni Mastný flek a byl snad zavezen při rekonstrukci silnice.

Je to všechno pravda? Najde se pamětník, který by ukázal přesné místo, kde kiosek stál? Ví snad někdo něco víc o Kubáskově jeskyni? Nechť napíše do redakce. Každá informace je kamínkem mozaiky na cestě poznání. Že vedla Kubáskova jeskyně značně daleko, až k trativodům harbešským? Povídačky? Možná. Avšak pod planinu Harbechy se vypravíme příště. Je klíčem k otázkám prastarého odvodňování krasu. Pod ní je tunel do minulosti…

16.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Olešnici odstartují v pátek lyžařskou sezonu. Sněhu mají dost

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Bezpečně i v noci. V Brně vznikla první učebnice jízdy autem za tmy

Brno /ANKETA/ – Unikátní učebnici zaměřenou na jízdu v noci vytvořili experti z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Příručka teď míří do českých autoškol. Poradí řidičům například v tom, jak ve tmě zabránit srážkám s chodci.

AKTUALIZOVÁNO

Turisté můžou obdivovat zimní Macochu. Některé jeskyně nezavírají

Blanensko /FOTOGALERIE/ – Kdo nestihl výlet do Moravského krasu v hlavní sezoně, nemusí vůbec zoufat. Od prvního prosince jsou zavřené vstupy do Kateřinské jeskyně a do jeskyně Balcarka. Návštěvníci toužící po podzemním dobrodružství se ale podívají do Punkevních jeskyní v srdci krasu a Výpustku u Křtin.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme žáky ze Základní školy Dvorská v Blansku

Blanensko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze Základní školy Dvorská v Blansku. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

AKTUALIZOVÁNO

Koledy zpívaly na Blanensku stovky lidí. Skauti, důchodci i ochotníci

Blanensko /FOTO, VIDEO/ – Teplý čaj, poklidná předvánoční atmosféra. Žádný spěch. Koledy a setkání s přáteli. Necelá tisícovka lidí se ve středu v podvečer na Blanensku zapojila na devíti místech do projektu Deníku Česko zpívá koledy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT