„Na včelín jsme narazili náhodou loni v září při procházce. Stál na na louce v Hlubokém u Kunštátu. Jeho bývalý majitel už nežil a včelín byl prázdný. Už delší dobu do něj pršelo a nikdo se o něj nezajímal. Kdybychom ho neobjevili, asi by si s ním někdo zatopil,“ přibližuje osud historického pokladu Zdeněk Popelka. Včelín tak koupil a převezl do Rudky.

Následovala spousta hodin restaurátorské práce. Za pomoci truhláře Popelkovi celý včelín rozebrali. „Chtěli jsme jej co nejvíce zachovat v původní podobě. Protože se o něj nikdo nestaral a stál na vlhké louce, hodně dřevěných částí bylo shnilých a prolezlých červotočem, něco se rozpadlo. Úly byly víceméně v pořádku, tak jsme je pouze očistili a natřeli do původních barev,“ popisuje Popelka. Zbývají už jen drobné ú pravy. Po dokončení oprav najdou ve včelíně domov dvě včelstva.

V Rudce by v budoucnu chtěli jako součást prohlídek jeskyně, přilehlé rozhledny a sochy prezidenta Masaryka zařadit i muzeum včelařství. „Sháníme dobové včelařské vybavení, ale podobné věci jsou špatně dostupné. Chceme tady ukazovat i včelín vyřezaný z velkého dutého stromu do tvaru panáka, který pochází asi z poloviny devatenáctého století,“ plánuje Popelka.

I když ze dvou včelstev nějaký med bude, jeho výroba není pro majitele hlavním smyslem. Muzeum podle něj výborně poslouží například pro návštěvníky z řad žáků a studentů. Včelín plánuje osadit skleněnou stěnou, kterou se bude možné podívat dovnitř. Zájemci tak uvidí, jak včely žijí. „Ke včelínu umístíme medonosné rostliny s popisky. Teď kvůli tomu provádíme terénní úpravy. Vše by mělo být hotové přístí rok na jaře,“ dodal Zdeněk Popelka. Ten si cení hlavně historické hodnoty včelína. „Je to krásná ruční práce. Dříve si totiž včelaři zakládali na detailech a včelařili pro radost. To potvrzuje i heslo vyřezané v čele: S včelí pílí dojdeš k cíli,“ uzavírá muž.

Petra Koutná