Marii Chrásteckou z Kotvrdovic s jejím manželem tak čeká rok, kdy budou za stravu a ubytování učit indické děti.


„Turín je místem, kde působil Don Bosco, zakladatel salesiánské kongregace. Salesiáni se snaží pomáhat dětem a mládeži dospět v zodpovědné lidi. Sám Don Bosco si přál, aby misionáři do světa odcházeli z kostela Panny Marie Pomocnice, který nechal vystavit,“ popisuje šestadvacetiletá žena. Takzvané vyslání s manželem prožila minulý týden. „Byl to pro nás velký zážitek, za který vděčíme ostatním dobrovolníkům, kteří nám cestu do Turína dali jako svatební dar. Prohlédli jsme si město, ale hlavně jsme se setkali s kněžími, misionáři, kteří na misii odcházeli na celý život. Například tam byl jeden Slovák mířící na Sibiř, další do Pákistánu. Vedle nich jsme si připadali, že náš rok v Indii nic neznamená.“ dělí se o svoje pocity Chrástecká.


Hlavní částí takzvaného vyslání je slavnostní mše, kde misionářům požehnal následník Dona Bosca v salesiánském řádu Pascual Chavéz a každý na cestu dostal misionářský kříž. „Když jsme šli v průvodu k oltáři, měli jsme pocit, že si to ani nezasloužíme, ale věříme, že požehnání je pro všechny české dobrovolníky“ dodává žena, která se už několik let věnuje adopci na dálku a třikrát navštívila Keňu. Naposledy zde dokonce uspořádala pro místní děti tábor, kde se mohly bavit, hrát hry nebo si malovat. „Vždy jsem měla touhu pomáhat osamělým dětem, navíc ráda cestuji a poznávám krásy celého světa. Asie mě láká už dlouho. A když jsem poznala manžela s podobnými zájmy, začali jsme se o dobrovolnickou práci zajímat. Dostali jsme se tak až k salesiánům a když jsme navštívili přípravný kurz, věděli jsme, že je to ono,“ říká Chrástecká.


Kurzu se účastnilo kolem pětadvaceti dobrovolníků, z toho na rok do ciziny vyráží sedm. „Pomalu se připravujeme, očkujeme se, vyřizujeme pojištění, vízum, sháníme sponzorské dary. (Tímto děkuji firmě Temp Metal, která nám přislíbila finanční dar.) Dále např. bojuji s leteckými společnostmi, aby nám povolili těžší zavazadla zdarma, protože bych chtěla dětem do Indie dovést nějaké školní pomůcky a hračky. “ přibližuje Marie Chrástecká.

Rozhovor s dobrovolnicí Marií Chrásteckou najdete ve středu 10. října v Týdnu u nás.