Například v Olešnici si osvojili „babičku“ z Arménie. „Rozhodli jsme se pomáhat starým lidem v Arménii formou dopisů. Aby tam starý člověk mohl nějak vyžít, potřeboval by na rok minimálně dvanáct tisíc korun. To si bohužel nemůžeme dovolit,“ uvedla olešnická evangelická farářka Olga Smrčková.

Humanitární pomoc organizuje sdružení Archa. Členové spolku také připravili výstavu o Arménii, která bude do konce srpna k vidění v olešnickém evangelickém kostele.

Právě na webových stránkách Archy si Olešničtí jednoho starého člověka vybrali. „Zvolili jsme pětasedmdesátiletou Hehuš Arakeljan, která žije sama. Rozhodli jsme se proto posílat jí dopisy. Ty jí doručují dobrovolníci, kteří pravidelně odjíždějí do Arménie s humanitární pomocí,“ dodala olešnická farářka.

Kromě dopisů se členům sboru podařilo pro paní Hehuš získat i peníze. „Na výstavě lidé přispívají do kasičky určené pro paní Hehuš. Pořádali jsme také besedu o Arménii, kde jsme vybrali sedm tisíc na pomoc stařence, jejíž důchod je asi patnáct set korun, z čehož v porovnání s našimi cenami opravdu nejde vyžít,“ řekla Smrčková.

Podle jejích slov dopadli staří lidé po zemětřesení v Arménii nejhůře. „Většina z nich žila přes dvacet let v kontejnerových bytech bez toalety. Jsou tedy vděční za každou pomoc, a to nejen peněžní,“ doplnila.

Samotnou farářku zpočátku překvapila strohost dopisů. „Pro staré lidi tam je těžké napsat dopis, tak nás nejdřív překvapila strohost a jednoduchost dopisu. Pak jsme se ale dozvěděli, že jednotlivá slova v arménštině jsou mnohem vřelejší, než když se to suše přeloží do češtiny,“ pousmála se Smrčková.