Nyní je náměstkem hejtmana v Ústeckém kraji. Svoje dětství a mládí prožil v Blansku. Z Blanska odešel v osmnácti letech do Prahy studovat Vysokou školu ekonomickou, obor zahraniční obchod.

„Byl to takový ten klasický studentský odchod na koleje s batohem a zásobou jídla na dva týdny. Z Prahy už jsem pak zamířil rovnou na sever Čech do Teplic, kde jsem začal pracovat jako ekonom,“ vypráví Petr Fiala.

Rok pracoval také v Německu, poté působil ve firmě DanCzek Teplice a.s. jako ekonomický manažer a v letech 1996 – 2004 jako finanční ředitel. V roce 2004 se stal náměstkem hejtmana Ústeckého kraje.

Náplň jeho práce se odvíjí od rozhodnutí rady a krajského zastupitelstva a patří sem řešení záležitostí spojených s hospodařením kraje, správou majetku, investicemi, čerpání dotací z evropských fondů a oblast zdravotnictví a sociální péče.

„V praxi to znamená například přípravu krajského rozpočtu, jednání s investory, kteří chtějí v Ústeckém kraji stavět nové podniky, nebo řízení týmu, který koordinuje přípravu projektů, pro něž chce kraj získat evropské dotace. Pokud jde o zdravotnictví, řešil jsem spolu s kolegy z rady kraje a krajského úřadu v poslední době například záležitosti související se spojením a transformací krajských nemocnic,“ popisuje.

Na práci ho baví její pestrost. „Setkávám se se spoustou lidí a problémy, které řeším, jsou velmi různorodé. Kromě toho mě na mé práci baví, že se mohu snažit o to, aby se některé věci v kraji měnily k lepšímu. To je také důvod, proč jsme do politiky šel,“ vysvětluje náměstek.

S vděkem vzpomíná na blanenské gymnázium, které mu poskytlo dobrý základ vzdělání, na němž mohl později stavět. „Tamní profesoři mě výborně připravili na studium na vysoké a musím říct, že na řadu z nich dodnes vzpomínám,“ dodává.

Rozdíl mezi bydlením v Blansku a v Teplicích vidí především v odlišné atmosféře. „Blansko je klidnější místo. Teplice jsou větší lázeňské město zasazené do těsné blízkosti stotisícového Ústí nad Labem. Mají tedy jinou, živější povahu.

Určitě je tu také rozdíl v životním prostředí, Blansko se nemusí vyrovnávat s takovou zátěží z minulosti jako sever Čech,“ říká Petr Fiala. Teplice se mu staly domovem. Do Blanska se však vrací pravidelně za rodiči a kamarády.

Petr Fiala je ženatý a má dvě děti. „Občas mě ale mrzí, že ně kvůli své práci nemám vždy tolik času, kolik bych si přál,“ posteskne si.
Od náročné práce si nejlépe odpočine na rodinné vycházce do lesa.

Marie Hasoňová