„Bereme to jako prestižní legraci,“ řekl v pátek před závodem jeden ze tříčlenného týmu Zdeněk Novák. Ten se těšil na svou premiéru.
Závod v koulení se inspiroval pověstí z roku 1636, kdy se vsadil kolář Jiří Birk nad džbánkem dobrého moravského vína, že za svítání porazí strom, vyrobí z něj kolo a dokulí jej z Lednice k městským branám Brna dříve, než slunce za jeho hradby zapadne. A dokázal to. Od té doby je kolo spolu s brněnským drakem symbolem města. Mnozí však Birka podezřívali, že se spolčil s ďáblem.


V sobotu tato tři sta sedmdesát let stará legenda ožívá. Vítězové si však vystačí s vlastními silami, peklo nic nezmůže.
„Robert Šamonil, Milan Daněk a Alena Žákovská závodili už minulý rok,“ sdělil Novák, který nahrazuje poslední jmenovanou. Zatímco jeden koulel kolo, další jel na kole a třetí tlačil kočár s jejím miminkem. Letos postačí kolo a zase jen kolo. „Hlavně, aby nepršelo a nebyla zima,“ otřásl se Novák při představě, jak vedle Šamonila nebo Daňka tlačícího kolo, jede pomalu na bicyklu.

Před úkolem uříznout symbolické kolo letos stane třicet družstev. O pravá kola se podle Nováka postará kolář z Rumunska. Devět hodin ráno a … start! Po usilovném pilování koulícího závodníka na čemkoliv, co jezdí, doprovodí jeho druhové. Vyráží po cyklostezkách a hrázích novomlýnských nádrží do Brna. „Nejhorší je začátek, v Lednici je totiž písečná cesta,“ upozornil Novák. Kromě kvalitní pily nesmí zapomenout také rukavici. Ostré kolo totiž v minulém roce poranilo ruce některých závodníků.


„Nejlepší čas byl minule asi čtyři hodiny třicet pět minut. Dany řekl, že ten čas dáme třicet čtyři,“ zasmál se Novák. Ve žlutých dresech s nastříkaným červeným kolem a názvem týmu Horizont Koula Novák tým snad vyrazí nejen vstříc šestašedesátikilometrovému závodu, ale i vítězství. Na závěr musí zdolat brněnské schodiště.