Jeho olympijská medaile sice nebyla za hod oštěpem, ale není o nic méně drahocenná. Janáčovou olympijskou disciplínou je totiž zeměpis. Bronz získal za třetí místo v mezinárodním kole zeměpisné olympiády.
„Měl jsem vlastně velké štěstí, protože původně do mezinárodního kola postoupili čtyři jiní žáci. Dva z nich ale potom odpadli, takže dodatečně povolali i mě jako náhradníka,“ vzpomíná na svůj šťastný postup Janáč.
Student sexty přitom musel obstát v nemalé konkurenci. Kromě něj se celostátního kola ve slovenském městě Látky účastnilo dalších devatenáct borců z Čech, Slovenska, Polska a Slovinska. Soutěžilo se ve třech dnech a Janáč s ostatními tak vyzkoušeli své zeměpisné znalosti, schopnosti práce s mapou i s médii.
„Nebylo to jednoduché, protože všechny úkoly byly samozřejmě v angličtině. Navíc zeměpis úzce souvisí se dalšími disciplínami. Musíte tak dobře znát i historii, fyziku nebo třeba biologii,“ vysvětluje Janáč.
Samotnému olympijskému výkonu musí také předcházet kvalitní příprava. Ani tu boskovický rodák nepodcenil. „Některé věci jsme probírali ve škole. Já jsem se pak všechno snažil ještě rozšířit samostudiem. Nejvíc mi ale pomohly čtyři měsíce, které jsem po operaci kolena musel trávit doma. Tam nebylo moc co dělat, takže mi ten zeměpis šel sám,“ usmívá se mladík, který se zeměpisu věnuje už od malička.
Letošní úspěch ale není jeho prvním. Už několikrát vyhrál v okresních, krajských i celorepublikových kolech olympiád a to nejen v zeměpise, ale také v matematice či ve fyzice. A do budoucna hodlá svou sbírku úspěchů ještě rozšiřovat. „Byl jsem letos v mezinárodním kole nejmladší, takže to příště rozhodně zkusím znovu. Snad se to povede,“ dodal odhodlaně Janáč.