„Naši mi nechtěli dovolit, abych byla zpěvačkou,“ usmívá se Naďa Bláhová. Vystudovala boskovické gymnázium a pedagogickou nástavbu. Ve dvaceti letech přece jen vyrazila s ranečkem do světa. Nikoho neznala, musela se prosadit sama. „Náhodou jsem se dozvěděla o nějakém konkurzu do divadla, šla jsem tam a oni mě přijali,“ vzpomíná.

Nastoupila do Brna do operety. Pět sezon zpívala v Redutě ve sboru, při tom studovala Akademii múzických umění v Praze. V roce 1989 se stala sólistkou.
Vystupovala v řadě klasických operet a v muzikálech, například ve Straussově Netopýrovi či Vídeňské krvi.

V roce 1995 přešla jako sólistka do Janáčkovy opery Národního divadla v Brně, kde zpívala například v Pucciniho opeře Bohéma nebo ve Smetanově Hubičce, Prodané nevěstě a v Leoncavallově Komediantech. S operou vystupovala také v zahraničí, a to v Rakousku, Německu, Itálii či Japonsku. Hostovala i v Národním divadle v Praze.

„V současné době se věnuji pedagogické a koncertní činnosti,“ říká třiačtyřicetiletá zpěvačka. Každý den odpoledne učí sólový zpěv na Základní umělecké škole se zaměřením na církevní hudbu v Brně. „Měla bych učit až od dvou hodin, ale většinou to dopadne tak, že učím už od jedenácti, protože dávám další soukromé hodiny,“ popisuje svoji práci Bláhová.

Kromě žáků varhanické školy učí také profesionální herce a zpěváky. „Všichni zpěváci se potřebují dále procvičovat a potřebují někoho, kdo jim poradí a jejich zpěv kontroluje,“ vysvětluje Bláhová.

Zhruba jedenkrát do měsíce Naďa Bláhová zpívá na koncertě. Doprovází ji filharmonický sbor Beseda brněnská pod vedením Petra Kolaře. Vystupují na koncertech duchovní hudby na Petrově a v kostelích po okolí. Koncertovali také ve Francii a na Kypru.

S manželem a dvěma syny bydlí Naďa Bláhová v Brně. Ráda se však vrací do Svitávky, kde má rodiče, a ráda vzpomíná také na Boskovice, na spolužáky a profesorský sbor z gymnázia, zvláště na někdejšího ředitele Dohnálka. Při stoletém výročí gymnázia byla vyhlášena jako čestný student.

Svoje povolání bere jako poslání. Není to tak, že po pracovní době za starostmi zabouchne dveře a práci se věnuje až další den. „I po práci nad tím neustále přemýšlím, buď nad tím, jak jsem to zazpívala, nebo nad tím, jestli jsem ve škole neřekla někomu něco špatného,“ říká zpěvačka.

Její povolání je náročné na čas, takže volného času moc nezbývá. Když přece jen nějaký vyšetří, ráda chodí do divadla na opery.

Marie Hasoňová