Konkrétně domům, které nepotřebují žádné topení a okna se nedají otvírat. Takzvaný pasivní dům, jak se tento druh bydlení nazývá, je trendem zejména v zahraničí.

Jak takový dům vypadá, vám představí Martin Pavelec v prezentaci a dokumentu. Odkazy na obojí najdete níže v článku.

Jak takový dům funguje a proč je výhodný, představil Martin Pavelec na krajském kole čtvrtého ročníku studentské soutěže Enersol 2008 v Letovicích. Soutěž je zaměřena na hodnocení využívání obnovitelných zdrojů energie.

„Enersolu se účastním podruhé, ale můj první loňský projekt mne tolik nezaujal. Nešel jsem do něj z vlastního přesvědčení,“ prozradil talentovaný mladík.

Téma pasivního domu si však nakonec vybral sám. „Pomocnou ruku mi nabídnul můj kamarád architekt Martin Krč. Ten mi dal tip na jeden takový nízkoenergetický pasivní dům, který stojí v Letovicích u koupaliště a pomohl mi nasbírat potřebné informace,“ vysvětlil Pavelec. Tento dům také mladík použil jako vzorový příklad pro svoji prezentaci na soutěži.

PODÍVEJTE SE NA VÍTĚZNOU PREZENTACI PASIVNÍHO DOMU (pro spuštění prezentace potřebujete mít nainstalovaný program MS Power Point)

Díky tomu, že má student o ekologické bydlení opravdový zájem, dokázal o výhodách takového projektu přesvědčit i porotu. Od začátku patřil mezi favority letošního krajského kola soutěže a nakonec vyhrál. Porota uznala propracovatnost projektu pasivního domu i styl a přípravu přednesu. Martin Pavelec tak odjede v čele krajského týmu dobývat nejvyšší příčky na celorepublikové klání soutěže Enersol.

„Jednou bych chtěl v takovém domě sám bydlet, sám si ho i navrhnu,“ řekl Martin Pavelec. „Pořizovací náklady jsou asi o deset procent vyšší než při stavbě obyčejného domu, nicméně takto investované peníze se obratem vrátí,“ dodává s přehledem Pavelec.

I přes tento úspěch v soutěži a poněkud netradiční zálibu je Martin Pavelec normální kluk. „Baví mě sportovat, hraji závodně florbal za Letovice, mám hodně kamarádů,“ povídá. „Bydlím s rodiči v rodinném domku, ale žádné úpravy bydlení ve stylu pasivního domu neplánujeme,“ směje se Pavelec. „S tím si musím počkat do vlastního,“ dodal.