Podle pracovníka blanenské knihovny Pavla Svobody je Kundera nejvýznamnější osobností Blanenska. „Je známý především jako spisovatel, proto jej chceme představit i jako výtvarníka,“ přiblížil výstavu Svoboda s tím, že zdi síně obklopují frotáže, koláže, grafické listy. Ve vitrínách návštěvníci uvidí kolem třiceti umělcových knih, včetně ilustrací jejich přebalů.

Osmaosmdesátiletý Kundera se cítí zejména jako literát. „Jsem výtvarník amatér,“ prohlásil o sobě umělec, kterému je právě literatura nejbližší.

„Pěstuji to celý život, knih je pěkná řádka, přednášel jsem i na škole.

Ostatní věci přihrály náhody, je to souhra mnoha popudů, logik,“ přiblížil muž, který si ví rady i na divadle či v rozhlase. Neméně důležitá je jeho role překladatele. Přiblížil českým čtenářům díla z Bulharska, Německa, Francie a Slovenska. A to není vše. „Editorská práce je drsné řemeslo, ale bylo to zapotřebí a bavilo mě to,“ prozradil bývalý editor, který si vzal do parády třeba Halasovy listy. V minulém roce získal z rukou prezidenta republiky Václava Klause medaili za zásluhy o stát v oblasti umění.

Kundera je zároveň vášnivým milovníkem čaje. Svému koníčku se věnoval v knize Piju čaj. „Je to moje pradávná záliba, která se projevila téměř vědecky. Čaj jsem studoval a jsem tak trochu odborníkem, poněvadž kolem čaje je mnoho předsudků a povrchních špatných receptů, což mě popudilo. Tak jsem základy vložil do knížky. Zároveň je to antologie našich i cizích básní, které se k čaji vztahují,“ rozvykládal se Kundera. Pro čaj ale na blanenské výstavě místo není.

Lidé si tam prohlédnou třeba Kunderovy obrazy Žlutá nálada, Zelená a Modrá nálada. „V těchto případech mi byla inspirací má nálada,“ zažertoval Kundera. Někdy u něj lyriku vyvolávají právě jeho obrazy.
V současnosti vycházejí Kunderovy spisy, které budou mít ve výsledku osmnáct svazků. Ve zrodu je i básnická pozdní sbírka.

O multiumělce, který se nikdy nenudí, stojí třeba Mirka Sedláková z Blanska. „Na výstavu se chystám. Vím o ní. Jako fanynka si Kunderu nenechám ujít. Některé jeho knížky mám i doma,“ řekla žena.