„Já listopad nechtěl, ostatní jej chtěli, ale zřejmě si představovali něco jiného,“ říká poslední předseda Městského národního výboru v Blansku František Ladič. “Osobně jsem vnímal, že nastupuje kapitalismus a pro obyčejné lidi z toho nic dobrého nekouká. Vždyť výročí listopadu se vyznačuje enormním zdražením všech cen,“ dodává.


Ještě než přišel do Blanska, absolvoval tento rodák z východního Slovenska anabázi po celé republice. „Když jsem ukončil školu, keramické závody v Michalovcích ještě nebyly dostavěny. Proto mě poslali do sesterského závodu v Chlumčanech na Plzeňsku. Sem na Moravu to pak už byl jen přesun v rámci generálního ředitelství,“ vzpomíná Ladič.


Do komunální politiky pak byl vybrán právě na základě své kvalitní práce v podniku. V letech 1976 až 1981 byl na pozici místopředsedy městského národního výboru a právě tyto roky považuje za své nejplodnější. „Za to, co se v Blansku, a vůbec v celém okrese v té době postavilo, se vůbec nemusíme stydět,“ říká.


V roce 1986 zasedl do předsednického křesla. Právě v něm pak zažil bouřlivé dny listopadu 89 a rozhovory se zástupci Občanského fóra. „První garnitura měla úroveň, ale pak přišli lidé, co neměli ani páru o věcech, které se tu udály,“ má jasno. Podle něj se to na Blansku podepsalo negativně. „Město utrpělo hlavně rozpadem velkých podniků. Z dříve průmyslového města se stává málem tržnice,“ zoufá si šestašedesátiletý politik, který sedí i v současném zastupitelstvu.