Jeho další velkou vášní jsou i filmové plakáty. „Sbírám už čtyřicet let, začal jsem u pivních etiket,“ vzpomíná Hoder. V jeho sbírce můžeme obdivovat i pivní tabule.

Karel Hoder vlastní kolem dvou tisíc pivních tácků, přes tisíc etiket od piva, zhruba stejné množství plechovek a filmových plakátů. „Ale kolik je ve sbírce dohromady suvenýrů, to přesně nevím,“ říká Hoder.

Nasbírané předměty jsou skladovány v krabicích nebo volně vystaveny. Nové přírůstky do sbírek Hoder dostává od příbuzných vracejících se ze zahraničí, vyměňuje je s ostatními sběrateli nebo kupuje na burzách. „Nákup nového plakátu dnes není levná záležitost, některé přijdou až na patnáct set korun,“ povzdechne si sběratel.

Hoder často pořádá výstavy nejen u nás, ale i v zahraničí. Expozice věnované filmovým plakátům mohli vidět obyvatelé všech světadílů. „Vystavoval jsem v mnoha zemích, dokonce i v Honk Kongu,“ potvrzuje sběratel. Hoderovi filmové plakáty byly vypůjčeny například Moravské galerii v Brně nebo pražskému kinu Světozor. Letos se chystá od 4. do 15. září výstava filmových plakátů k sedmdesátinám Letovického kina.

Za nejcennější kousky ze své sbírky Hoder považuje obdélníkové úzké plakáty ze čtyřicátých let – takzvané „nudle“, na kterých je vyobrazena sběratelova nejoblíbenější herečka Vlasta Matulová. „Mým snem je získat další „nudle“ s Vlastou Matulovou,“ říká Hoder. Nejstarším suvenýrem v Hoderově sbírce je pivní tabule, která pamatuje založení jednoho z plzeňských pivovarů v roce 1860.

Podle Hoderových slov se u nikoho z rodiny podobná sběratelská vášeň neprojevila.

Jana Opatřilová