VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaká tajemství skrývají Wankelovy komory?

Moravský kras - Což opravdu nelze , Klusáku, proniknout vpřed?“ „Ne, pane, celý otvor je úplně zatarasen balvany, nevidím nikde průchod.“

18.6.2008
SDÍLEJ:

Takto vypadají prostory největší Wankelovy komory.Foto: Petr Zajíček

„A přece se zde musíme dostat kupředu. Zde musí vést ona chodba, kterou protéká podzemní potok a vlévá se pak v jakési jezírko.“
Vyzbrojen Mládkovou mapou z roku 1868, pronikal na začátku dvacátého století profesor Absolon se svým spolubadatelem Klusákem těžce průstupnými částmi spodních pater Sloupských jeskyní. Nejnižší partie jeskynního systému jsou protékány aktivním tokem Sloupského potoka a za extrémně nízkých vodních stavů lze po jeho proudu proniknout dál. Podařilo se to pracovní skupině Dr. Jindřicha Wankela v polovině devatenáctého století, profesoru Absolonovi i dalším badatelům.

V obdobích dlouhodobého sucha se postupně s ústupem vodní hladiny sifonu objevují šikmo upadající komory. Podle popisu se však hladina vody na přibližně stejné úrovni zastaví a stropy poslední podlouhlé komory se ponořují pod vodu. Toto místo nepřekonali ani zdatní badatelé Vodička, Ryšavý a Balák za velkého sucha roku 1947. I speleopotápěčské průzkumy skončily nezdarem pro malé rozměry podvodních prostor a špatnou viditelnost. Dnes víme, že Sloupský potok se objevuje na dně Černé propasti v Šošůvských jeskyních a vzdálenost mezi oběma místy je vzdušnou čarou něco přes sto metrů. Průběh toku je však dodnes neznámý.
Otázkou je, zda jeskynní prostory mezi Wankelovým jezerem a Černou propastí jsou zcela zatopeny vodou, a nebo tu existují i jeskyně nad vodní hladinou.

Největší z Wankelových komor má půdorysné rozměry přibližně 10 krát 15 metrů. Je na ni napojena soustava komínů, které se již profesor Absolon snažil prozkoumat, když do vertikálních stupňů instaloval žebře. Objevil drobný přítok a o celém systému komínů píše doslova: „Celá tato komínovitá soustava s pramenem je nesporně počátkem velmi samostatné partie sloupského bludiště, leč nenašel se již nikdo, kdo by v této zajisté obtížné exploraci pokračoval. Pouhý pohled na mapu nás poučuje, že explorace by vedla do pořádného Neznáma.“

Je otázkou, odkud se přítok objevuje a dle mapy by skutečně mohl přicházet z dosud neznámých partií Sloupsko-šošůvských jeskyní. Průzkum těchto částí z nedávné minulosti ukázal, že soustava komínů pokračuje, ale pro volný průnik je úzká. Bez použití rozšiřovacích prostředků je prolongace těchto prostor zcela nemožná.

Překvapující nedávné objevy v Amatérské jeskyni, které se nacházejí v těsné blízkosti Sloupsko-šošůvských jeskyní, možná přinesou odpovědi na některé otazníky sloupského bludiště. Jeskyňáře však ještě čeká tvrdá práce při mapování a dalším průzkumu nových prostor.
Voda a zase jen voda. Již od počátku krasových procesů je živlem destrukčním a tvořivým zároveň. Někdy dojde k situaci, kdy se objevuje tam, kde by být neměla a naopak mizí z míst, kde by ji člověk předpokládal. A o tom bude další díl.

Petr Zajíček

18.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Blanensku a v regionu Brno - venkov řádí zloděj, který využívá nepozornosti nakupujících v supermarketech. V dosud nahlášených případech se zaměřil v obchodech zejména na důchodkyně.
4

Zloděj krade tašky v obchodech. Na Blanensku a na Brněnsku

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Silnice mezi Adamovem a Bílovicemi je zavřená. Kvůli sesuvu kamenů

Adamov /FOTOGALERIE/– Silnice z Adamova do Bílovic nad Svitavou uzavřena z důvodu sesuvu skály na vozovku. Předpokládané uzavření do 28. února. Průběžné informace na webu města. Takovou SMS zprávu dostaly v neděli ráno adamovské domácnosti. K sesuvu kamení došlo na silnici, po které místní jezdí kolem řeky Svitavy za prací a za nákupy do Brna.

Ministr Ťok slíbil peníze na nádraží v Brně. Pokročit chce se stavbou D52

Jižní Morava – Na brněnské nádraží stát peníze najde, ať už se rozhodne o jakékoliv variantě, slíbil v pátek ministr dopravy Dan Ťok. Zároveň také na jednání se zástupci města a Jihomoravského kraje podpořil variantu odsunu nádraží k řece.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT