VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Hluboko pod Suchým žlebem badatelé dodnes tápou

Moravský kras - "K nemalému zklamání končila propast naprosto slepě, ale bylo možno pozorovat vodní čáru tři metry vysoko, což značí asi úroveň podzemních vod ve výši 350 metrů, tedy přibližně ve stejné výši, jako jsou vody na dně Macochy; to je poznatek nadmíru důležitý“. Tolik citace profesora Absolona.

2.7.2008
SDÍLEJ:

Soutěska Horní úzká s vchodem do Kalových propastí.Foto: Petr Zajíček

V letech 1911 až 1912, v místě zvaném Horní úzká v Suchém žlebu, prováděli M. Zapletal a tehdejší majitel pozemku R. Kala z Jedovnic průzkum štěrbiny, ze které vyrážel průvan. Postupně se podařilo proniknout do propasťovitého systému, který vede až sedmatřicet metrů pod úroveň dna Suchého žlebu. Výzkumníci si od průzkumu mnohé slibovali. Věřili v systém chodeb a dómů vedoucích pod Harbešskou plošinu. S překonáním náročných partií systému vypomohl profesor Karel Absolon, avšak již tehdejší výzkum ukázal, že všechny části, krom komínovitých směřujících k povrchu, končí slepě.

Přesto se v souvislosti s Kalovými propastmi (jak byly dle majitele pozemku pojmenovány) vynořilo několik otazníků. V prvé řadě je to poznatek, který zmiňuje již profesor Absolon – a to je vodní čára. Je logické, že prostory pod krasovými žleby jsou v nejhlubších úrovních zvodnělé. Kam se však voda z těchto nejhlubších míst jeskyně ztratila?

Na dně nejodlehlejší části jsou nánosy bahna, které se zatím nikdo nepokusil překonat. Je však zřejmé, že i tento malý propasťovitý systém někam pokračuje. Je snad možná souvislost se systémem vilémovických vod, které spolu s ostrovskými vodami protékají neznámými jeskyněmi? Nebo jde o dosud neznámý podzemní tok, který za vysokých vodních stavů vyvěrá na dně Pustého žlebu mezi Čertovými okny a Kateřinskou jeskyní?

Další záhadu Kalových propastí najdeme přímo v Absolonově původní mapě profilu Kalových propastí. Ihned pod vstupní chodbou je čárkovaně zakreslena poměrně rozměrná propast, která má následující popis: „neznámá propast o hloubce asi čtyřiceti metrů“. V dnešní době je skutečně v tomto místě propadlina, kterou vyplňuje kamenná suť. Otázkou zůstává, proč výzkumníci neprovedli tehdy větší průzkum této propasti, co jim v tom bránilo?

Jediným pravděpodobným vysvětlením je, že vstupní část propasti nebo její průběh byl neprůlezný a hloubku odhadovali pouze vhozením kamene. Je pravdou, že v některých momentech měli badatelé na počátku dvacátého století „velké oči“ a že byla tendence nadsazovat a přehánět, ale není pravděpodné, že by si Absolon propast takového rozsahu vymyslel. K dodatečnému zásypu propasti sutí došlo patrně později při rozšiřování přístupové chodby. Jedinou možností, jak přijít věci na kloub, je odstranit suť v propadlině. Snad se najdou badatelé, kteří se k tomuto kroku odhodlají. Možná budou mít i více štěstí než Kala z Jedovnic, který, jak píše Absolon, „…nedal si říci a tím větší bylo jeho zklamání.“

Příští díl Tajemného podzemí Moravského krasu nás zavede opět do rozlehlého systému Výpustek v Křtinském údolí. O obrovském neznámém jezeru již byl jeden z předchozích dílů. Jsou tu však další zapomenuté prostory…

Petr Zajíček

2.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lídr jihomoravské kandidátky KSČM hlasuje ve sněmovních volbách.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Radek Holomčík.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Kamiony mezi Brnem a Svitavami? Rozhodnutí o objížďce se odsouvá

Brno, Černá Hora – S kamiony na silnici I/43 si úřady nevědí rady. Aspoň to tak může vypadat po čtvrtečním jednání o odklonu tranzitní dopravy nad dvanáct tun z úseku mezi Brnem a Svitavami. Jasné ano, nebo ne odsunul nesouhlas ministerstva dopravy s návrhem dopravního značení.

SLEDUJEME ON-LINE

ANO je vítězem voleb. Do Sněmovny pronikli STAN, TOP 09 přežila klinickou smrt

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE/ – Volby do Poslanecké sněmovny ovládlo, stejně jako celostátně, i v Jihomoravském kraji hnutí ANO. Po sečtení všech hlasů získalo více než sedmadvacet procent hlasů. Druhá je ODS, třetí SPD Tomia Okamury. V letošních parlamentních volbách odvolilo 61,6 procent Jihomoravanů.

Novorozená miminka Blanenska 42. týdne 2017

Blanensko - Novorozená miminka 42. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení