„Kamarádka se v příběhu nepozná, ten krmitel šelem už teprve ne,“ usměje se čtyřiadvacetiletá brunetka. Psát začala ve čtrnácti letech a to především proto, že často nebyla spokojena s koncem příběhu v knize, kterou četla, a tak si jej pro sebe přepsala. Obzvlášť ji pobouřil otevřeným koncem román Malé ženy americké autorky L. M. Alcottové.


Studia na gymnáziu vystřídala Janáčkova akdemie múzických umění v Brně.
„Když jsem chodila na JAMU, nahrávala jsem reportáže pro pořad Napsáno životem,“ líčí nynější studentka germanistiky dobu, kdy se poprvé ocitla v rozhlase jako autorka. S režisérem pořadu a střihačem seděli ve studiu nesnesitelně dlouhou dobu. „Byla jsem tak nervózní, že jsem si rozškrábla znamínko pod nosem,“ zavzpomíná mladá žena.


Poté Tereza vyhrála soutěž Českého rozhlasu Olomouc s dramatem z telefonní budky Slyšíš mě?. Natáčení svého díla navenek nijak neprožívala. „Ale uvnitř mě to všechno řvalo. Seděla jsem tam v koutě a kreslila do scénáře ptáky s velkými křídly,“ usměje se Semotamová. Nedávno měla na stanici Vltava premiéru její druhá rozhlasová hra Vítej mezi námi. „Píšu ráda, hlavně pro rozhlas. Ale neberu to moc vážně, je to spíš takové hobby,“ říká Tereza.


Živí se převážně překládáním z němčiny. V současné době se ponořila do románu Marcuse Brauna Svatební přípravy. „Ze začátku to bylo dost stresující. Nerozuměla jsem každé druhé větě, všechno jsem musela hledat ve slovnících a na internetu, protože jsem si téměř žádným významem slova nebyla jistá. Teď už je to mnohem lepší,“ popisuje mladá autorka, která kromě překládání a psaní rozhlasových her, píše i příběhy pro Český rozhlas Olomouc. Není lehké vymyslet ani lákavý název. „Název se často skrývá přímo v textu. Většinou jich navrhnu asi pět a Jakub Vítek, který tyto příběhy pro Olomouc natáčí, si vybere sám. Někdy vymyslí ještě něco úplně jiného a lepšího,“ dodává Tereza Semotamová.


Název knihy Čtyřikrát jinak byl však od začátku jasný. „Jedná se totiž o texty čtyř žánrů z pera čtyř autorek. Jednou z nich jsem i já. V knize najdete filmový scénář, divadelní hru, povídky a eseje,“ vysvětluje Semotamová. Knihu v modrém přebalu čtenáři najdou v těchto dnech na pultech knihkupectví.