Takové břemeno nese i Anna Paděrová z Boskovic. Nové léky si musí pořizovat každých čtrnáct dnů. „Každý den povinně spolknu šestnáct prášků. Někdy je to i víc, to když mě bolí hlava nebo když vezmu lék na zažívání,“ vypočítává Paděrová. Bez léků se její život přitom neobejde. „Patáky“ pomáhají pětašedesátileté důchodkyni zmírnit řadu potíží. „Nemůžu si už dnes dovolit léky vysadit. Když je přestanu brát, do dvou dnů je mi špatně,“ vysvětluje Paděrová.

Potíží, které musí pomocí prášků řešit, má Paděrová víc než dost. „Beru léky na srdíčko, na srdeční arytmie, na tlak, na žíly a na cukrovku. Už jsem říkala doktorce, ať mi to množství trochu zredukuje. Znám totiž lidi, kteří jsou na tom se srdcem hůř, a berou třeba jen tři prášky,“ vyslovuje své přání nahlas žena.

Léčit se přitom začala už ve svých devětatřiceti letech. V té době jí poprvé doktoři zjistili potíže s tlakem. Od té doby je její životospráva úzce spojená s pobíráním pilulí všech druhů. S novým rokem si chtě nechtě musí k těmto nepříjemnostem přidat další starosti. Kvůli reformě ve zdravotnictví ji totiž medicína přijde měsíčně až o několik stovek korun dráž. „Je to katastrofa. Když si vezmu, že za měsíc musím vyzvednout čtyři recepty, a to ještě na některé léky doplácím, vyjde mě to teď o čtyři sta korun víc,“ zlobí se šarmantní babička čtyř vnoučat.

Kvůli zavedeným poplatkům u lékaře se teď zvlášť nepohrne ani na vyšetření. To už ví jistě. „Většinou jdu k doktorce, jen když mi není dobře. V ostatních případech jen zavolám, aby mi napsala léky, a vyšlu pro ně dědu. Kvůli cukru musím ale na kontroly pravidelně, takže teď vůbec nevím, jak to bude,“ zoufá si důchodkyně.

Zároveň dodává, že jí nové podmínky ve zdravotnictví přijdou nespravedlivé. „Je to bordel. Od sedmnácti let si platím sociálně zdravotní pojištění a teď, v pětašedesáti, když mám jen důchod, tak ještě budu platit za léky. Nejvíc je mi líto mladých lidí, co všechno je ještě čeká,“ spílá reformě Paděrová.

Že by se zavedením poplatků zlepšila zdravotnická péče, tomu bývalá ředitelka mateřské školy nevěří. „Podle mě se tím nic nezlepší. Člověk aby měl strach jít do nemocnice. Zvlášť nám starým ve zdravotnictví žádná světlá budoucnost nehrozí,“ poznamenává hořce žena.

Proti reformě se čiperná důchodkyně stačila pojistit. „Nechala jsem si léky napsat už před Vánocemi. Snad mi vydrží až do doby, než mi pošlou peníze z důchodu,“ říká Paděrová.