„Ke sbírání minerálů jsem se dostala přes kamarádku,“ vypráví studentka rájeckého gymnázia. U Raušových je pro nerosty a horniny vyčleněna samostatná místnost. Kameny jsou v ní uloženy v prosklených skříních. Mladá sběratelka nemá exempláře přesně spočítané, ani se nezaměřuje na konkrétní skupinu nerostů či hornin.

Nejhojněji je ve sbírce zastoupena odrůda křemene zvaná ametyst, chalcedon-achát a množství zkamenělin. Posledním přírůstkem do kolekce je zkamenělina mamutího zubu.

Blanka však přiznává, že nejraději hledá opál na polích kolem Pernštejna. „V okolí Smrčku sbírám mléčný dřevitý opál, který je asi mým nejoblíbenějším nerostem,“ prozradila. Mezi její další sběratelské lokality patří okolí Olomučan a Sloupu. „Nové kameny do sbírky získávám různě. Sbírám je přímo na nalezištích, vyměňuji s ostatními sběrateli nebo kupuji na burze v Tišnově a Brně,“ vypráví dívka.

Nejcennějším kusem v Blančině sbírce je zatím asi metr dlouhý brazilský nafialovělý ametyst, který je zároveň i jejím největším minerálem. Barva ametystu podle sběratelky závisí na množství a druhu chemických prvků obsažených v minerálu.

„Můj koníček mi přináší hlavně radost a zároveň získávám nové vědomosti. Nejvíce mě fascinují kameny v surovém stavu,“ uzavírá Blanka Raušová. A o co by chtěla nyní rozšířit svoji sbírku? „Hodně bych si přála turmalín, kvůli jeho barevné proměnlivosti a pestrosti. Ale to třeba až na Vánoce, uvidíme,“ dodala.

Jana Opatřilová