VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chybou byla doba našeho příjezdu

Cestovatel David Hlavatý ze Sloupu se vydal po jihovýchodní Asii a navštívil tam vesničky horských kmenů.

13.3.2008
SDÍLEJ:

CHRÁM V AYUTTHAYI. Památka je jedním z velkolepých pozůstatků historické architektury siamského království.Foto: Jaroslav Jágr

Na dalším svém cestování Thajskem jsme měli možnost poznat severovýchodní a východní části země.

14. prosince loňského roku jsem měl první část cesty po Thajsku za sebou. Na další putování jsem nyní vybaven základní znalostí thajštiny. Dokáži se už zeptat na směr cesty, jak je co daleko, kdy odjíždí autobus a na mnoho dalších cestovatelských věcí. Také se mi podařilo získat zkušenosti o způsobu cestování po Thajsku a zlehka nahlédnout do všedního života Thajského království a osobité mentality Thajců, spojené s národní hrdostí.

Navečer 17. prosince míříme s Radkou do Ayutthayi, kde se setkáváme s našimi dalšími spolucestovateli – Vlastou a Jaroslavem. Další den si půjčujeme kola, na kterých projíždíme městem a jeho blízkým okolím. Postupně navštěvujeme více či méně zrekonstruované chrámy dřívějšího hlavního města Siamského království. Ayutthaya je město ležící v úrodných nížinách centrálního Thajska, 85 km severně od Bangkoku.

Bylo vystavěno na síti vodních kanálů a koncem 17. století v něm žil jeden milion obyvatel. V největším rozkvětu se stalo náboženským, kulturním a obchodním centrem Siamského království. Ve druhé polovině 18. století bylo město dobyto a zničeno Barmánci. V dnešní době je Ayutthaya malým městečkem s velkým odkazem v thajské historii. Pro nás se stává výchozím bodem k dlouhé cestě na sever země do poklidného městečka Nan.

Za duchy žlutého listí

Zatímco náš autobus, stoupající vzhůru mírnými svahy mezi bavlníkovými poli a týkovými plantážemi, poklidně vrní, zjišťuji první informace o domorodém kmeni Phi Tong Luang – „Duchové žlutého listí“. Lidé tohoto kmene by se měli do dnešních dnů živit lovem a sběrem plodů a měli by obývat nepřístupné horské svahy.

Před příjezdem do města Nan, ležícího na východě severní části Thajska, zakresluji postupně do mapy tři místa pravděpodobného pobytu těchto lidí. Vybíráme lokalitu západně od Nan, do které se přepravujeme stopem. Když se blížíme k vesnicím, překvapují nás po cestě velké informační cedule se směrovníky k vesnicím kmene Phi Tong Luang.

Je pro nás velkým zklamáním, že i v těchto končinách převládá snaha udělat ze všeho turistickou atrakci. Ze získaných peněz je sice podporován venkov, ale touto snahou zároveň zanikají tradice a autentičnost jedinečných přírodních národů. Ve vesnici, před kterou byla opět velká cedule hlásající větu o finanční částce věnované thajskou vládou na rozvoj vesnice, jsme měli možnost spatřit dva starce v tradičních bederních rouškách.

Ostatní její obyvatelé měli na sobě kraťasy a trička. Ani vzdáleně nepřipomínali lidi z kmene lovců. Někde se stala chyba. Tou největší byla doba našeho příjezdu. Měli jsme sem přijet nejméně o deset let dříve.

Lidé Phi Tong Luang věří, že pokud se kmen usadí na jednom místě a bude pěstovat plodiny nebo chovat zvířata, rozhněvá tím duchy. Z tohoto důvodu si stavějí pouze dočasné chatrče z větví a listů divokých banánovníků. Jakmile listy zežloutnou, stěhují se tito lidé na další místo v džungli.

Zatímco bylo slunce vysoko nad námi a svou spalující silou přivádělo vesnici k odpolednímu odpočinku, my jsme se po rozmluvě s vesničany vydali na další cestu. Vedla nás přímo do pralesa, ve kterém jsme hledali další vesnice kmene lovců. V pralese ztrácíme stezku a dále se orientujeme pouze podle buzoly a krajinného postavení kopců.

Během dvou dnů pátrání po další vesnici potkáváme jen osamocené lovce, mající pušky s prodlouženou hlavní a přehozené vaky přes rameno. Tito lovci však nepatřili ke kmeni Phi Tong Luang.

Na severu Thajska žije sedm hlavních národů horských kmenů. Na své cestě jsem měl možnost navštívit dva z nich. A to kmeny Lisu a Karen. Přemisťuji se severně od města Chiang Mai, které je hlavním střediskem severního Thajska, k vodopádům Mok Fa Waterfall, od kterých dále pokračuji proti proudu říčky.

Zápis z deníku
V cestě pokračuji sám. Spolucestovatelé se v Chiang Mai rozhodli pro organizovaný výlet za horskými kmeny. Pomalu se brodím říčním korytem, lemovaným banánovníky, za nimiž byl neproniknutelný prales. Po chvíli přicházím k dalšímu vodopádu, který se mi stává překážkou v další cestě. Musím být velmi opatrný při zdolávání bočních skalních říms, které vedou nad hučícími vodními sloupy vodopádu. Nahoře na písečném břehu nacházím první stopy civilizace. Stopy člověka a také pasti na ryby, připravené k použití. Zanedlouho, při dalším postupu proti proudu, potkávám mladého chlapce. Vkládal návnadu do pastí, jež umísťoval na vhodná místa do říčky. Tento mladík byl z kmene Lisu a bydlel v nedaleké vesnici, do níž mi ukázal cestu. Po krátké chvíli jsem už procházel kukuřičným polem a následně banánovou plantáží k malé vesnici horského kmene Lisu. Ve vesnici se kolem mě seběhly děti a za neustálého pokřikování pozdravů zvědavě pozorovaly neočekávaného návštěvníka. První dospělí obyvatelé se mě ptali, odkud přicházím a kam dále směřuji. Na otázku, kde budu spát, jsem jim odpověděl, že tady. Vládla přátelská a uvolněná atmosféra. Muži byli oblečeni do dlouhých kalhot a triček. Ženy do mnohem pestrobarevnějších oděvů. Blížící se večer začal pomalu zahalovat bambusové chýše, ohrádky s čínskými prasaty a hliněné ušlapané prostranství do tmy. Stan jsem postavil blízko jedné ohrádky s prasaty. O chvíli později jsem byl pozván vlivnou rodinou do jejich velké bambusové chýše. Pozvání jsem přijal, vyhnal děti a jejich psy ze svého stanu, sbalil ho a šel na návštěvu do hostitelova velkého domu s plechovou střechou. Přizvali mě mezi sebe do kroužku na zemi sedících a povídajících si žen a jednoho muže. Sledoval jsem jejich živý a veselý rozhovor. Všichni jsme se usmívali, až do doby, kdy jsem se zeptal, odkud jejich kmen do Thajska přišel. Muž odpovídá, že z Mongolska, jedna z žen tvrdí, že z Vietnamu. Spouští se krátká hádka, kterou vyhrává, za podpory ostatních žen, muž. Pro srovnání - příručka říká, že kmen Lisu přišel z východního Tibetu. Po krátké chvíli přinášejí jídlo a vodu. Podávají se různé druhy převážně listové zeleniny, rýže a brambory. Dnes je 24. prosince. Má štědrovečerní večeře může začít. Škoda že jsem v této chýši jediný, kdo ví, že jsou Vánoce. Mí hostitelé pravděpodobně vyznávají animistickou víru, kdy v jejich představách jsou všechny přírodní objekty obývány duchy, kteří spolu s duchy předků a nejvyšší božskou bytostí musí být neustále usmiřováni, aby neuškodili rodině nebo vesnici.
Po večeři všichni kromě Nim odcházejí. Nim je mladá žena, které je 22 let a doma má malé dítě. Umí trochu anglicky, tak se za použití „thajsko-angličtiny“ dozvídám, že chodila pouze šest let do školy a že další docházka by byla pro její rodinu finančně neúnosná. Rok školní docházky by ji stál 4000 bátů, k tomu doprava 500 bátů měsíčně, jídlo na den 20 bátů (díky zemědělství byli vesničané téměř soběstační). V současné době již šest let pracuje v textilním průmyslu a vydělává měsíčně 5000 bátů. Pro srovnání výdajů a životní situace místních – já jsem denně při svém pobytu v Thajsku za jídlo utratil zhruba 150-200 bátů (100 bátů = 60 korun českých).
Za pomoci Nim si píši zdvořilostní thajsko-lisu fráze, které na dalším putování po vesnicích Lisuů s oblibou používám. Pozdě večer jsme se s Nim rozloučili. Pomalu usínám na bambusové rohoži, s myšlenkami na domov, přátele a vánoční svátky. Jsem sám ve vesnici chudých, ale současně bohatých lidí, jejichž bohatství spočívá v jejich políčkách a územích, rodinách a tradicích. Jsem ale také ve vesnici, do které nezadržitelně proniká civilizační pokrok - usínám se zhasnutím zářivky, za zvuku vzdalujícího se vrčení motocyklu.
Další den procházím vesnicí křesťanského kmene Karenů, od kterých dostávám vánoční dárek a nabídku noclehu. Protože je ale teprve poledne a přede mnou dlouhá cesta, nabídku s díky odmítám a pokračuji dál. Procházím horami severního Thajska, navštěvuji další vesnice kmene Lisu a Karen. Zažívám krásná setkání a ve většině případů poznávám úžasnou pohostinnost lidí horských kmenů.
Severní Thajsko je oblastí kopců a hor, na jejichž úpatích se rozkládají tisíce rýžových polí. Je to místo, které do počátku 20. století patřilo ke království Lanna, jež zde zanechalo velké kulturní bohatství. Také přírodní krásy v podobě pralesů, vodopádů, horkých pramenů a jeskyní jsou zde velmi pestré.
Bohužel rychlý ekonomický rozvoj Thajska rychle proniká i do nejvzdálenějších míst severu, a zasahuje tak do jeho autentičnosti. I přesto si však ze severu země mohou turisté stále odvážet mnoho neobyčejných a nezapomenutelných zážitků.

David Hlavatý

13.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Lakýrníci 14 900 Kč

Lakýrníci a natěrači dřevěných výrobků přípravář nábytkových dílců pro lakování. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Lakování, broušení a expedice nábytkových dílců. Praxe není podmínkou, Zaměstnanecké výhody: stravenky., První kontakt telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Target design s.r.o., nám. Osvobození, č.p. 51, 679 71 Lysice. Informace: Ondřej Kozelek, +420 734 621 295.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 110 Kč

Obsluha zařízení na tváření kovů ve válcovnách Obsluha stroje na rovnání a stáčení kovových výpalků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - obsluha zařízení na rovnání a stáčení kovových výpalků ve válcích, - dvousměnný provoz (ranní,odpolední), osmihodinové směny, Nabízíme pracovní poměr na dobu neurčitou, nástupní mzdu 110,- Kč/hod.+ příplatky, závodní stravování., Požadujeme vyučení v oboru zámečník, dobrý zdravotní stav, samostatnost a odpovědnost.. Pracoviště: Letovické strojírny, s.r.o. - pracoviště letovice, Pražská, č.p. 333, 679 61 Letovice. Informace: Pavlína Wetterová, +420 516 487 713.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 24 500 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci asistent/ka pro expedici, backoffice, eshop. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Stabilní a rostoucí obchodně výrobní firma hledá spolehlivou asistentku/spolehlivého asistenta pro expedici a balení zboží, backoffice a provoz eshopu. Dlouhodobý zástup za mateřskou dovolenou. Nástup ihned nebo nejpozději k 1.6.2018. Práce na HPP, případně DPČ., Vzdělání: středoškolské nebo odborné vyučení s maturitou., Požadujeme: znalost anglického jazyka slovem i písmem, ochotu k manuální práci (balení a skladování zboží), uživatelskou znalost práce s počítačem (výhodou, ale ne podmínkou je znalost MS office, účetnictví Pohoda, CRM eWay, DPD a ČP zasilatelství), ŘP sk. B, spolehlivost, pečlivost, příjemné vystupování, časovou flexibilitu (občasná práce do večera, případně o víkendu). Výhodou, ale ne podmínkou, je znalost německého jazyka., Co Vám nabízíme: dobré platové ohodnocení s možností budoucího růstu platu, zaučení, praxe není nutná, vhodné i pro absolventy, příjemné, čisté pracovní prostředí, částečně pružnou pracovní dobu (dřívější příchod a odchod občas možný operativně po dohodě), vstup do podnikového fitness zdarma., Místo práce: Svitávka, Benefity: mobilní telefon, notebook, flexibilní začátek/konec pracovní doby, vzdělávací kurzy, školení, občerstvení na pracovišti, firemní akce, vlastní organizace náplně práce, Children-friendly office.. Pracoviště: Mp elektronik technologie s.r.o., Jos. Čejky, č.p. 541, 679 32 Svitávka. Informace: Karel Malysz, +420 603 514 864.

Dělnické profese - OBSLUHA CNC OHRAŇOVACÍHO LISU 120 Kč

Hledáme schopného pracovníka, který hledá dlouhodobé zaměstnání na obsluhu CNC OHRAŇOVACÍHO LISU. Náplň práce: obsluha ohraňovacích lisů - ohraňování plechových polotovarů - manipulace a přeprava materiálu - evidence dílů - údržba pracoviště, strojů a nářadí - ohýbaní kovových dílů.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelba v Brně: Postřelený ve vážném stavu, policisté už pachatele zadrželi

Nový seriál Naše školka připomene dětem i jejich rodičům čas strávený v mateřince. Fotky tříd vyjdou v tištěném vydání Deníku Rovnost.
AKTUALIZOVÁNO

Seriál Naše školka představí předškoláky. Fotky dětí najdete v tištěné Rovnosti

Chatová osada je stále nebezpečná. Zákaz vstupu potrvá až do odvolání

Blanensko, Vyškovsko – Dramatický víkend prožili chataři v rekreační oblasti mezi obcemi Suchý a Velenov na Blanensku. Silný vítr tam vyvracel vzrostlé smrky. Podle některých majitelů chat k tomu nemuselo dojít. „V katastru nemovitostí je dvojí zápis. Stromy jsou zároveň na pozemcích obce Suchý i Lesů ČR,“ řekla Deníku Rovnost žena z Boskovic, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce ji zná.

Brněnští vědci vyvinuli unikátní gel. Pomůže při léčbě rakoviny

Brno – Pomoci při léčbě popálenin, hojení zlomenin nebo zefektivnit léčbu rakoviny. To vše umí nový hydrogel, který vynalezli vědci brněnského výzkumného centra Ceitec. Jeho autoři doufají, že se bude za pět až deset let využívat v praxi.

Objížďka přes Olešnou poškodí naše firmy, stěžují si podnikatelé

Blansko /FOTOGALERIE/ – Minulý týden začala v Blansku uzavírka Komenského ulice. Kromě lidí, kteří tu bydlí, se citelně dotkla i firem. Betonárny, stavebnin a řady dalších firem, které sídlí na Starém Blansku. Naštvaní jsou i autodopravci.

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT