Extrém a hledání hranice vlastních možností. To je život všestranného dobrodruha a sportovce Roberta Šamonila. Do povědomí veřejnosti se dostal jako vytrvalostní cyklista. Roku 2000 zvítězil v nonstop cyklistickém závodě „1111 km kolem České republiky“ a následujícího roku ve vytrvalostním závodě na 24 hodin (výkonem 620 ujetých km). V roce 2001 tento výkon dokázal vylepšit na 778 km. Tyto traťové rekordy dosud nebyly překonány. Robert Šamonil však v následujících létech hledal další výzvy: osamělé zimní přechody hor v rumunských Karpatech, skialp, extrémní běhy, jízda na monocyklu (jednokolka z„večerníčku“) a kajaku, horolezectví, speleologie.

Fyzická námaha na hranici možností, obtížné klimatické podmínky, nekonečné roviny, dlouhá stoupání i prudké sjezdy, osamocení, noclehy v terénu, protivítr, úseky bez pitné vody, problémy s orientací a komunikací. Na druhé straně tohoto výčtu stojí obrovská výzva zkoušky vůle, fyzické a duševní připravenosti: z Blanska vlastní silou až na vrchol sopky DAMAVAND (5.671m) v Íránu. Svou sólovou jízdou zakončenou úspěšným výstupem na nejvyšší sopku Asie (a navíc si „odskočil“ na vrchol nejvyšší hory Turecka Ararat 5.165 m dne 21.9.2007) rozšířil výčet svých dosavadních sportovních úspěchů.

Po cestě vpodstatě nezaznamenal závažnější problém, ktěm drobnějším patřilo pět defektů a výměna osmi drátů vzadním kole. Cestu absolvoval bez podpory, vše potřebné vbrašnách, po ukončení jízdy kolo daroval íránskému příteli.

Ani po takto naročném výkonu ho nečeká odpočinek. Již následující den po návratu se postaví na start závodu vkoulení kola zLednice do Brna 67 km.