Předchozí
1 z 5
Další

Knihovnice z Litobratřic na Znojemsku Eliška Zichová (na snímku) pořádá i akce pro obyvatele, především pro děti.Knihovnice z Litobratřic na Znojemsku Eliška Zichová (na snímku) pořádá i akce pro obyvatele, především pro děti.Zdroj: Eliška Zichová

Porotci ocenili právě pestrou aktivitu knihovnic, hlavně práci s dětmi. „Máme například individuální program pro mateřskou školu s názvem Knihovna dětem, kdy se s dětmi scházíme každý měsíc. Zapojili jsme se i do celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách, kdy děti pozorovaly ptáky dalekohledem, rozeznávaly krmivo, povídali jsme si. Pořádáme další akce, přednášky pro základní školu Troskotovicích, založili jsme Litobratřická mrňata, spolek pro maminky s dětmi od 0 do 3 let a zapojili se s nimi do celostátního projektu S knížkou do života na podporu čtenářské gramotnosti,“ nastínila činnost Zichová.

Nová knihovna v Litobratřicích sídlí v patře budovy obecního úřaduNová knihovna v Litobratřicích sídlí v patře budovy obecního úřaduZdroj: Deník/Dagmar Sedláčková

Obyvatelé Litobratřic využívají už třetím rokem novou moderní knihovnu v patře obecního úřadu. „Kromě moderní knihovny je tu také herna, zasedací místnost nebo tělocvična. Náš knižní fond čítá přes čtyři tisíce knih, pořídili jsme kolem třicítky společenských her a také zábavné elektronické albi tužky a ozoboty (hračka pro malé programátorské nadšence s robotem pozn. redakce). Maminky s dětmi mohou využít hernu nebo tělocvičnu. Návštěvníci si mohou dát kávu, posedět, vymalovat antistresové omalovánky nebo zahrát společenskou hru,“ popsala život v knihovně Zichová.

Nová knihovna v LitobratřicíchNová knihovna v LitobratřicíchZdroj: Deník/Dagmar Sedláčková

Společně se svou sestrou Zuzanou Dvořákovou ale také organizuje pro obyvatele i společenské akce. „Jsou to třeba kreativní dílny s doprovodným programem, jako třeba výstavy nebo promítání. S místním sdružením Litobratřické berušky jsme pořádali Dýňovou stezku s lampionovým pochodem obcí, kde jsme potkávali spoustu „zombíků“, což byli perfektně přestrojení členové sdružení. Pochod končil v areálu školky, kde bylo připraveno tematické občerstvení,“ ocenila Zichová.

Knihovnice z Litobratřic na Znojemsku Eliška Zichová pořádá i akce pro obyvatele, především pro děti. Na snímku předávání sad k projektu S knížkou do života ve školce.Knihovnice z Litobratřic na Znojemsku Eliška Zichová pořádá i akce pro obyvatele, především pro děti. Na snímku předávání sad k projektu S knížkou do života ve školce.Zdroj: Knihovna Litobratřice

Pro místní školku vytvořily sestry projekt Knihovna Dětem. „Jedná se o celoroční program pro děti, které dochází do knihovny jedenkrát za měsíc během výuky ve školce. Na každý měsíc bylo zpracované nějaké téma, připravené pomůcky, promítání, tvoření nebo byl pozván externista. Děti jsme zapojili třeba do celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách nebo k nám dojela paní Monika Mažárová z Jihomoravského muzea ve Znojmě, která dětem předvedla archeologické nálezy, ale také jim pověděla něco o historii Litobratřic. Vytvořili jsme dětskou skupinku Litobratřická mrňata. Děti si mohou společně pohrát, něco tvořit nebo sportovat v tělocvičně. Setkání jsou provázena čtením pohádek,“ dodala Zichová.

Nová knihovna v LitobratřicíchNová knihovna v LitobratřicíchZdroj: Deník/Dagmar Sedláčková

Knihovnicí se stala před pár lety, nejdřív na záskok, při studiích farmacie a veterinárního lékařství. Práce knihovnice a současně pořadatelky akcí ji ale nadchla. „Kdo by nechtěl dělat práci, která je zároveň jeho velkým koníčkem? Baví mě také pořádat různé akce pro veřejnost, a ještě více pro děti, protože právě děti jsou naši nejvděčnější návštěvníci. A jsem ráda, když jim mohu předat kousek svých vědomostí,“ má jasno osmadvacetiletá Eliška Zichová.