Předchozí
1 z 6
Další

Jakub Hylák a jeho tvorba.Zdroj: archiv J. Hyláka.

V jeho vytyčené cestě mu přitom pomohlo vhodné vzdělání. „Absolvoval jsem střední průmyslovou školu v Brně, obor umělecký kovář a zámečník, a vyšší odbornou školu restaurátorskou v Písku odkud jsem si odnesl diplom pro restaurátora kovů. Měl jsem velké štěstí na učitele a mistry, od kterých jsem se hodně naučil,“ vypráví.

Jakub Hylák a jeho tvorba.Zdroj: archiv J. Hyláka.

Své sny si začal brzo plnit. „Už při studiu jsem založil vlastní dílnu ve Vyškově-Dědicích, kde nyní pracuji. Bylo to před patnácti lety,“ poznamenává kovář. S uměleckým kovářstvím je dodnes spojený velký kus jeho života. „Věnuji se tomu už patnáct let. Tuto profesi jsem si vybral pro kouzla, která v ní jsou skrytá,“ popisuje Hylák. Není to přitom práce pro každého. Jako u každého umění tu jsou nutné nezbytné předpoklady. „Vyžaduje kreativitu, píli, schopnost improvizovat. Důležitá je samozřejmě šikovnost a fyzická zdatnost,“ vysvětluje kovář.

Jakub Hylák a jeho tvorba.Zdroj: archiv J. Hyláka.

Náplň jeho práce je mimořádně různorodá. „Poskytuji návrhy, realizace, montáže kovaných výrobků, doplňků pro exteriéry a interiéry. Věnuji se bránám, plotům, mřížím, zábradlí, krbům, bytovým a krbovým doplňkům, kovaným plastikám i svítidlům. Se vším pracuji za použití klasických kovářských postupů i moderních technologií,“ vyjmenovává Hylák. Možnost věnovat se různým aktivitám a postupům ho na kovářství přitahuje. „Nezatěžuje mě rutina ani stereotyp,“ potvrzuje.

Jakub Hylák a jeho tvorba.Zdroj: archiv J. Hyláka.

Ve svém oboru využíval a využívá účast na různých akcí, které slouží k jeho zviditelnění. „Během svojí praxe jsem se zúčastnil několika kurzů a soutěží. Účastním se celosvětového kovářského symposia na hradě Helfštýn, kde také vystavuji,“ podotýká kovář.

Jakub Hylák a jeho tvorba.Zdroj: archiv J. Hyláka.

Neuzavírá se ale do sebe a snaží se utvářet plodnou spolupráci s kolegy z celé republiky. „Naše kovářská dílna spolupracuje už osm let s uměleckou zvonárnou v Myslkovicích u Tábora pod vedením Michala Votruby, pro kterou vyrábíme srdce do nově odlitých zvonů nebo kopie srdcí do starých zrestaurovaných zvonů,“ vysvětluje Hylák. Nemusí se přitom vždy jednat jen o jiné kováře. „Stále spolupracujeme například také s Veronikou Geršlovou, která se zabývá zlatnickým řemeslem, kde se částečně podílíme na návrzích luxusních šperků z damascénské oceli kombinované se zlatem, stříbrem a diamanty,“ pochvaluje.

Jakub Hylák a jeho tvorba.Zdroj: archiv J. Hyláka.

Jeho profese je pro něj i koníčkem. Pracuje však tvrdě a na jejích výsledcích si zakládá. „Mým krédem je kvalita, preciznost, zachování tradičních postupů řemesla a odkaz starých mistrů,“ zdůrazňuje. Neobešel by se však bez podpory okolí. „Opravdu velkou zásluhu za mojí prací mají i rodiče, kteří mě od samého začátku nesmírně podporují. A to je věc, která se s kovařinou v mém srdci spojuje, protože i když mě tato práce nesmírně naplňuje a zároveň pohlcuje, oni mě vždy v těžkých chvílích podrželi a to ve všech ohledech. Jsem jim za to z celého srdce nesmírně vděčný a vždy si toho budu moc vážit,“ dodává kovář z Vyškova Jakub Hylák.