Proč se firma Design Ali zaměřila právě na výrobky z pratelného papíru? To objasnila majitelka firmy a současně designérka Alice Polišenská. „Je to nový materiál, jenž mě úplně nadchl. A to i tím, že je ekologický. Vyrábí se z odpadového dřeva, pojivem je latex. Vzhledem materiál připomíná kůži. Proto je často hovorově nazýván veganskou kůží. Jinak je to pevný materiál a lze jej opravdu prát na čtyřicet stupňů.“

Původně paní Alici živila pouze práce v administrativě, neboť si po vyučení švadlenou dodělala maturitní zkoušku a vysokou školu. „Cítila jsem, že občas potřebuji od počítače a papírování trochu uniknout,“ nastínila, co ji podnítilo k tomu, aby ji vedle administrativy živilo i podnikání.

Michala Kutláková a Petra Bartáková šijí pod značkou Rabby originální oblečení pro děti a dospělé:

Za značkou Rabby stojí (zleva) Michala Kutláková a Petra Bartáková
Už od střední jsou spřízněné duše. Dvě maminky šijí oblečení pro děti i dospělé

„Nadchly mě kabelky. Tak jsem se o tyto věci začala intenzivně zajímat. Nasbírala jsem si spoustu časopisů, materiálů a metodou pokus-omyl přišlo v roce 2016 na svět pár zkušebních modelů,“ vzpomíná na začátky. Nakonec vytvořila logo a značku Ali. „Je to zkratka mého jména. Navíc mi všichni říkají Ali,“ upozornila.

S narůstajícím zájmem o její kabelky uvažovala o tom, že by se jí hodila nějaká pomoc. „Kamarádce s obchodním duchem se moje výrobky moc líbily. Tak jsem jí řekla: ‚Když je prodáš, já je vyrobím‘,“ zmínila paní Alice. Tak se k ní připojila kamarádka Martina Fiamoli. „Jsem ráda, že společným úsilím se nám daří. Díky Martině se firmu podařilo rozjet,“ netají se Polišenská.

Alice Polišenská při práci v dílně Design Ali.Alice Polišenská při práci v dílně Design AliZdroj: se svolením Design Ali

Podle ní postupem času zjistily, že se potřebují zaměřit na svoji prezentaci na sociálních sítích a internetu. „Proto vznikl nový název firmy Design Ali,“ popisuje podnikatelka s tím, že jak zakázek přibývalo, přibraly na výpomoc dvě švadleny, které pomáhají, když se počet objednávek zvýší. Externě pak spolupracují se specialistkami na marketing.

„Nemyslete, není to jen tak. Pomáhá celá rodina, každý s něčím, co je zrovna potřeba,“ doplňuje Alice s tím, že obě kamarádky zapojují i své manžele a rodinu.

Sortiment zahrnuje na 800 typů výrobků

Každý vzor dámské kabelky či batohu od Design Ali nese jiné ženské jméno. K tomu prý vedlo firmu to, že má nepřeberné množství vzorů, které bylo třeba nějakým způsobem rozčlenit. „Máme zhruba šedesát druhů výrobků a přibližně osm set typů,“ přibližuje podnikatelka sortiment. Ten vyrábějí převážně z pratelného papíru, některé části výrobku jsou z kůže a kovového spojovacího materiálu.

„Používáme standardní pratelný papír v osmi zemitých barvách a pratelný papír probarvený v dalších zajímavých barevných odstínech s úpravou zestaření. Ty různě kombinujeme. Na některé části kabelky využíváme i useň, kterou samy barvíme do potřebných odstínů. Kožené části lze odejmout, aby bylo možno výrobek vyprat,“ vysvětlila.

V kanceláři úplně vyhořela. Dnes je Petra Valešová úspěšnou brašnářkou a sedlářkou:

V kanceláři úplně vyhořela. Dnes je Petra Valešová úspěšnou brašnářkou a sedlářkou
Nelehká, ale krásná práce. Úspěšná brašnářka používá prvorepublikové náčiní

Výrobky od Design Ali prodává firma převážně na vlastním e-shopu a také v 25 partnerských prodejnách po celé ČR. Svůj sortiment prezentovala například na módní přehlídce v Ratíškovicích a na letošním veletrhu Styl a Kabo. „K našemu sortimentu jsme chtěly doplnit i módu, zaujaly nás šaty z přírodního materiálu. Proto jsme navázaly spolupráci s českou firmou, která je vyrábí z čistého přírodního lnu. A tyto jejich oděvy nabízíme i skrze náš e-shop, kde zákazníci najdou celou nabídku naší firmy,“ tvrdí Alice Polišenská.

Výrobky z Design Ali.Výrobky z Design AliZdroj: se svolením Design Ali

A další plány Design Ali? „Chtěly bychom pratelný papír více propagovat, aby byl častějším doplňkem každodenního života lidí, a tím přispět ke zlepšení životního prostředí. Aby se tím omezila výroba kabelek a doplňků z umělých neekologických materiálů,“ zdůrazňuje podnikatelka.