„Babiše do koše, Babiše do koše,“ začali skandovat převážně mladí lidé a atmosféra nabyla bujarosti studentského večírku. Protože pokud už se nepodařilo dosáhnout toho, aby se Danuše Nerudová stala za čtrnáct dní první českou prezidentkou, bylo pro její skutečně zapálené podporovatele druhou nejdůležitější věcí, aby prohrál Babiš. A to se, přinejmenším v prvním kole podařilo.

Daleko ke smutku měla pár desítek minut předtím i samotná Danuše Nerudová. Když se sčítání blížilo k závěru a bylo jasné, že do finále nepostoupí, vyšla na pódium v Mánesu. A místo skleslosti jí přivítal nadšený minuty a minuty trvající potlesk. „Něco takového jsem v Česku nezažil,“ řekl jeden zkušený televizní reportér, který v Česku zažil mnohé volby. A jeho zahraniční kolega to komentoval slovy „to je jak v Americe“.

Nerudová po dlouhém potlesku sama také zářila, jako kdyby skutečně vyhrála. „Nic nekončí. Otevřela jsem dveře dalším,“ uvedla Nerudová a jasně stanovila další cíl: „Pořád je tady velké zlo, a to se jmenuje Andrej Babiš. To zlo neodešlo a dostalo v těchto volbách poměrně dost procent,“ prohlásila před novináři. „Opakovaně jsem uvedla, že bych neměla problém Petra Pavla podpořit ve druhém kole. Dnes večer spolu budeme hovořit o tom, jaké jsou možnosti. Poté společně budeme výsledky prezentovat.“

close Z volebního štábu Danuše Nerudové v pražském Mánesu. Tisková konference k předběžným výsledkům prezidentských voleb. info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Z volebního štábu Danuše Nerudové v pražském Mánesu. Tisková konference k předběžným výsledkům prezidentských voleb.

Vyhráli jsme společně s Pavlem

Za částečné zklamání Nerudová označila, že nedostala dvacet procent hlasů, což byl její původní cíl. Ale dodala, že teprve musí udělat analýzu, proč se tak stalo. Mezi jejími příznivci v Mánesu zaznívaly v sobotu odpoledne různé názory. „Myslím, že se jí nepovedly televizní debaty, snad až na tu poslední,“ poznamenala studentka Jitka. „Já si myslím, že hlavní bylo, že už v prvním kole volili lidé takticky a prostě neriskovali a dali to generálovi,“ pověděla o něco starší Markéta.

Každopádně měla atmosféra v Mánesu daleko ke skleslosti. Byla to spíše atmosféra, jako když něco vyhraje váš spojenec, proti kterému nic nemáte. A společně můžeme porazit toho, kvůli němuž jste vlastně do voleb šli. Nerudová toho soupeře vidí jasně a několikrát ho během včerejška jmenovala: Andrej Babiš.